تبیان، دستیار زندگی
یکی می خواست وکیل شود، یکی می خواست روزنامه نگاری کند. یکی پرحرف و عاشق مهمانی رفتن و بازی های کامپیوتری، آن یکی کم حرف و علاقه مند به عبادت. یکی می خواست برگردد به جایی که به دنیا آمده است، آن یکی می خواست در تهران بماند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لاله و لادن؛ کمتر دیده ها و کمتر شنیده ها

یکی می خواست وکیل شود، یکی می خواست روزنامه نگاری کند. یکی پرحرف و عاشق مهمانی رفتن و بازی های کامپیوتری، آن یکی کم حرف و علاقه مند به عبادت. یکی می خواست برگردد به جایی که به دنیا آمده است، آن یکی می خواست در تهران بماند.

بخش اجتماعی تبیان
لاله و لادن

دوقلوهای به هم چسبیده ایرانی که اول در بیمارستان رها شدند، بعد توسط یک پزشک به فرزندی قبول شدند، بعد پدر و مادر واقعی شان را پیدا کردند و بعد در 15 سالگی مستقل شدند و خودشان در آپارتمانی مجزا زندگی می کردند، سال ها صبر کرده بودند تا بتوانند زندگی جدا از هم را شروع کنند؛ زندگی ای که بتوانند در آن ازدواج کنند، تنهایی به مسافرت بروند و شغلی داشته باشند. برای این کار جراحی لازم بود و این عمل در سال 1988 به تشخیص دکتر سمیعی، بیش از اندازه پرخطر و غیر قابل انجام تشخیص داده شد.
اما بعد از اینکه یک تیم پزشکی در سنگاپور موفق شد دوقلوهای 18 ماهه ای را که از سر به هم چسبیده بودند با موفقیت از هم جدا کند، لاله و لادن با واسطه خبرنگار آسوشیتدپرس در ایران، به آینده ای جدا از هم امیدوار شدند.
دکتر سمیعی قبلا در مورد این جراحی توضیح داده بود که به علت وجود چند رگ بزرگ مغزی مشترک بین دو خواهر، جراحی عملا ممکن نیست. پزشکان منتقد انجام جراحی معتقد بودند که شانس زنده ماندن خواهرها کم است و حتی در صورت زنده ماندن یکی از آنها، ممکن است آسیب های مغزی جبران ناپذیر و فلج همیشگی از عواقب این جراحی باشد. حالا بعد از گذشته سال ها از آن عمل جراحی، مقالات پزشکی به این مساله اشاره می کنند که حتی از نظر اعضای تیم جراحی هم بیشترین شانس برای زنده ماندن خواهرها و موفقیت جراحی شان 50-50 بوده است که معنی اش شانس محض است.

خواهرها بیهوش شدند و برای جراحی ای که بیش از 50 ساعت طول کشید به اتاق عمل ویژه ای که در بیمارستان رافلز سنگاپور برای این جراحی آمده شده بود، رفتند. قبل از جراحی، آنها در پاسخ به این سوال که آیا از عواقب تصمیمشان آگاه هستند یا نه گفته بودند که کاملا می دانند چه خطرهایی ممکن است تهدیدشان کند و در پاسخ به این سوال که اگر تنها یکی از آنها از این جراحی زنده بیرون بیاید، چه می شود، گفته بودند مدت ها صبرکردیم تا بتوانیم هر دو زنده بمانیم

جراح مغز و اعصاب آمریکایی، بنجامین جانسون از اعضای تیم دکتر گوا پیش از آغاز جراحی گفته بود که شانس موفقیت 50-50 خواهد بود. دکتر سمیعی اما در این مورد معتقد بود که جراحی ای که در 1988 غیر ممکن بوده است در 2003 همچنان غیر ممکن است!
با این حال، خواهرها بیهوش شدند و برای جراحی ای که بیش از 50 ساعت طول کشید به اتاق عمل ویژه ای که در بیمارستان رافلز سنگاپور برای این جراحی آمده شده بود، رفتند. قبل از جراحی، آنها در پاسخ به این سوال که آیا از عواقب تصمیمشان آگاه هستند یا نه گفته بودند که کاملا می دانند چه خطرهایی ممکن است تهدیدشان کند و در پاسخ به این سوال که اگر تنها یکی از آنها از این جراحی زنده بیرون بیاید، چه می شود، گفته بودند مدت ها صبرکردیم تا بتوانیم هر دو زنده بمانیم.
کارها البته آن طور که باید پیش نرفت. جمجمه سخت بزرگسالان کار را دشوارتر هم کرد. در نهایت روز 17 تیر 1382 با اینکه در بخش عمده ای از جراحی، دوقلوها جان داشتند، در اواخر کار، وقتی جا کردن رگ های اصلی شروع شد، مشکل هم شروع شد. خون ریزی بیشتر شد، یکی از دوقلوها جانش را از دست داد و دیگری به اغمایی رفت که 90 دقیقه طول کشید و نهایتا به مرگ ختم شد.
حتی پیش از این جراحی هم انتقادهای اخلاقی به تیمی که تصمیم گرفته بودند جراحی را انجام دهند بسیار زیاد بود. دکتر آرتور اسکافر از دانشگاه منیتوبای کانادا در مقاله ای در این مورد نوشته است: «هر جراحی ای می تواند خطرهایی داشته باشد و هر انسان بزرگسالی می تواند در مورد انجام دادن یا انجام ندادن جراحی تصمیم بگیرد اما اگر بیماری به پزشک مراجعه کند و در خواست آنتی بیوتیک کند، در حالی که دکتر می داند که این دارو ممکن است بیمار را به کشتن بدهد، آن وقت پزشک باید چه کار کند؟»
او در ادامه مقاله انتقادآمیزش توضیح داده که ممکن است قمار با شانس برد 50-50 شدنی باشد اما پزشکان نباید وقتی 50 درصد امکان موفقیت دارند، با جان دیگران قمار کنند: «خواهران بیژنی بیش از هر چیزی می خواستند که زندگی معمولی داشته باشند اما وقتی دو نفر تا این حد متفاوت توسط طبیعت ناچار به زندگی در یک بدن شده اند، مفهوم «سازش» اهمیت پیدا می کند. نباید فراموش کرد که آنها از نظر بدنی در وضعیت سلامت خوبی بودند.»
اسکافر اضافه کرده است: «ممکن است به نظر برسد گفتن اینکه جراحی می تواند خطر جدی مرگ یا صدمات جدی مغزی به دنبال داشته باشد، بدترین پیش بینی باشد اما گفتن اینکه شرایط ریسک زیادی دارد، هنوز مقداری امید به افراد می دهد، در صورتی که گفتن اینکه هیچ خطری وجود ندارد، عملا تصدیق این است که جراحی موفقیت آمیز نخواهد بود. ممکن است بعضی بگویند «چیزی برای از دست دادن وجود ندارد» اما خواهران بیژنی چیزهای زیادی برای از دست دادن داشتند.»

می دانستیم که نتایج عمل می تواند رضایت بخش نباشد و ریسک جراحی بسیار بالاست و می دانستم که با این کار شهرت خودم را به خطر می اندازم اما بیش از اینکه مساله جدا کردن دو خواهر در برابر ما باشد، وقتی متوجه شدیم که آنها به هر قیمتی می خواهند این جراحی را انجام دهند، تمام تلاش خودمان را کردیم تا بهترین شرایط را برای جدا کردن آنها فراهم کنیم

یکی از انتقادهایی که بعدها به تیم جراحی لاله و لادن شد این بود که آنها باید زمانی که احساس کردند تهدیدهای اساسی در پیش است، جراحی را متوقف می کردند و در مرحله اول به همان دستاوردها قناعت می کردند اما رئیس تیم جراحی دکتر کیت گوا یو چینگ، استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه چین،  18 ماه بعد از این عمل جراحی در اولین مصاحبه اش در این باره گفت: «هنوز بعد از گذشته این زمان طولانی احساس ناراحتی می کنم. بسیار ناراحتم که دوقلوها نجات پیدا نکردند اما وقتی به عقب نگاه می کنم و از خودم می پرسم که آیا ما می توانستیم چیزی را متفاوت از کاری که انجام دادیم پیش ببریم، جواب منفی است.»
او ادامه داد: «می دانستیم که نتایج عمل می تواند رضایت بخش نباشد و ریسک جراحی بسیار بالاست و می دانستم که با این کار شهرت خودم را به خطر می اندازم اما بیش از اینکه مساله جدا کردن دو خواهر در برابر ما باشد، وقتی متوجه شدیم که آنها به هر قیمتی می خواهند این جراحی را انجام دهند، تمام تلاش خودمان را کردیم تا بهترین شرایط را برای جدا کردن آنها فراهم کنیم. خیلی ها فکر می کنند که دو خواهر زندگی خوبی داشتند. آنها به دانشگاه رفته بودند و در آپارتمان خودشان زندگی می کردند و چیزهای دیگر اما گرفتن تصمیم به جراحی برای ما بعد از 8 ماه مطالعه و با موافقت مسئولان بیمارستان امکان پذیر شد. خواهرها در واقع آن طور که به نظر می رسید خوب نبودند. آنها به هم چسبیده بودند، فشار داخل جمجمه ای آنها سه برابر حد طبیعی بود بنابراین آنها دیر یا زود بینایی خود را از دست می دانند، ممکن بود دچار فلج یا سکته مغزی شوند و یا به اغما فرو بروند. به دلیل همین فشار داخل جمجمه، هر دو از سردردهای شدید رنج می بردند و شب ها برای خواب تا 10 قرص خواب آور مصرف می کردند. چیزهای ساده ای مثل دیدن تلویزیون یا خواندن روزنامه برای آنها بسیار مشکل بود، بنابراین نه، آنها خوب نبودند.»
جراحی خواهران بیژنی در سنگاپور برای مدت ها در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت. بیشتر رسانه هایی که در حوزه بین المللی کار می کنند قبل و بعد از این جراحی موضوع را به صورت گسترده پوشش دادند. رسانه ها همچنین نقش زیادی در کمک به جمع آوری پول لازم برای جراحی از سراسر دنیا داشتند. با این حال، بعد از موفقیت آمیز نبودن جراحی، رسانه ها به خاطر توجه زیاد به موضوع زیر ضرب منتقدانی قرار گرفتند که معتقد بودند رسانه ها در پوشش قحطی و کودکانی که از فقر غذایی می میرند به این شدت عمل نمی کنند!
یکی از این تلاش های رسانه ای برای کمک به دوقلوها مستندی بود که شبکه دیسکاوری در مورد زندگی آنها ساخت. در جایی از این مستند، لاله از خواهرش پرسید: «وقتی جدا بشویم باز هم پیش من می مانی؟» و لادن در جواب گفت: « نه، می دوم و فرار می کنم! شوخی کردم، هر جا بروی با تو هستم، هیچ کس نمی تواند ما را از هم جدا کنند.»


منبع: ایسنا