تبیان، دستیار زندگی
در ایران، اپراتورها برای کسب درآمد، هنوز هم متوسل به روش های سنتی هستند و با گران کردن هزینه مکالمات، جبران مافات می کنند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اپراتورهای موبایل از چه راهی پول در می آورند؟

در ایران، اپراتورها برای کسب درآمد، هنوز هم متوسل به روش های سنتی هستند و با گران کردن هزینه مکالمات، جبران مافات می کنند! اپراتورهای موبایل از چه راهی پول در می آورند؟

بخش ارتباطات تبیان

اپراتور

درآمد اپراتورهای تلفن همراه در سراسر دنیا چند سالی است از مکالمه و پیامک به دیتا انتقال یافته است، با این وجود همچنان در ایران ٧٤.١ درآمدهای ارتباطی کشور به این دو سرویس اختصاص دارد.

آمارهای ارائه شده گویای آن است که درآمد اپراتورهای ارتباطی در سال گذشته حدود ٢٠ هزار میلیارد تومان بوده است.

اما بخش عمده  این درآمد یعنی حدود دو سوم آن به درآمدهایی که از محل مکالمات موبایلی و ارسال پیامک ایجاد می شوند مربوط است.

بدین ترتیب ٧٤.١ درصد از رقم مذکور به مکالمات و پیامک های اپراتورهای تلفن همراه اختصاص پیدا کرده است. اما پس از این بخش، بیشترین درآمد مربوط به سرویس های پهن باند ثابت با سیم (ADSL) بوده که ٩.٩ درصد از درآمدهای ارتباطی کشور را به خود اختصاص داده است.

تلفن ثابت که کل سال های گذشته به طور دائم از مقرون به صرفه نبودن آن انتقاد شده نیز با کسب ٩.٣ درصد از مجموع درآمدهای ارتباطی کشور رتبه سوم درآمدزایی ارتباطی را از آن خود کرده است.

اینترنت همراه یا موبایل دیتا نیز ٤.٦ درصد از درآمدهای مربوطه را به خود اختصاص داده و پس از آن درآمدزایی در بخش پهن باند ثابت بی سیم ١.٩درصد بوده است. همچنین در این مدت٠.٢درصد از درآمدها نیز به پهن باند ثابت فیبرنوری مربوط بوده است.


منبع: ایسنا