تبیان، دستیار زندگی
عباس کیارستمی، اولین ایرانی قربانی #خطای_پزشکی نیست، اما این بار خطای فاحش پزشکی، باعث مرگ کارگردان جهانی کشورمان شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طوفان تازه در فضای مجازی با هشتگ #خطای_پزشکی

عباس کیارستمی،  اولین ایرانی قربانی #خطای_پزشکی نیست، اما این بار خطای فاحش پزشکی، باعث مرگ کارگردان جهانی کشورمان شد.

بخش ارتباطات تبیان

کیارستمی

طوفان تازه در فضای مجازی با هشتگ #خطای_پزشکی   پس از حادثه رخ داده برای عباس کیارستمی که گمان می رود با توجه به اتفاقات رخ داده، عمر این هنرمند برجسته کشورمان در سیستم درمانی ایران کوتاه شده، هشتگی تازه در فضای مجازی به شکل گرفته و کاربران شبکه های اجتماعی اقدام به انتشار تجارب تکان دهنده شان در سیستم درمان کشور می کنند؛ تجاربی که افکارعمومی و شاید مدیران وزارت بهداشت و درمان را بیش از پیش متوجه آنچه در بیمارستان ها می گذرد، خواهد نمود.

بدرود حیات عباس کیارستمی که برخی پزشکان فعال در پروسه درمان این هنرمند در ایران روایت متفاوتی از روایت خانواده اش مطرح می کنند، نقدهای جدی را نسبت به سیستم درمان پیش آورده است.

عدم حضور پزشکان متخصص در ایام نوروز که نخستین عمل جراحی کیارستمی انجام شده و همچنین طرح موضوع وجود سرطان روده که خانواده کیارستمی متکی بر مستندات، رد می کنند، درباره تشخیص پزشکان نیز تردید جدی به وجود آورده است.

پارگی لوله انتقال دهنده ادرار در بدن این هنرمند، عدم تشخیص اولیه، استمرار عفونیت و در نهایت تشخیص دیرهنگام که عفونیت را تا بالاترین حد در خون کیارستمی جاری ساخته بود، بخش دیگری از روند درمان پراشکالی است که در روزهای اخیر توسط برخی نزدیکان این هنرمند برحسته کشورمان رسانه ای شده و نشان می دهد چگونه یک عمل ساده با اجرا در سیستم درمانی ایران می تواند به عملی مرگ آور تبدیل شود.

پس از موج اول اعتراض هنرمندان، موج دوم از سوی عموم مردم در فضای مجازی شکل گرفت و گروهی از مردم در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و توییتر با هشتگ #خطای پزشکی، از دیگر کاربران فضای مجازی خواستند تا تجربیات شان را در این زمینه به اشتراک بگذارند

از زمان بدرود حیات عباس کیارستمی بسیاری از هنرمندان در یادداشت هایی خواستار پیگیری و بررسی روند درمان کیارستمی شده اند، تا مشخص شود که آیا خطاهای پزشکی در روند درمان کیارستمی رخ داده و این خطاها تاثیری در فوت این سینماگر نامدار داشته است؟ در مقابل مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که می کوشند با وزارت بهداشت و درمان وارد چالش نشوند، در پاسخ به این مطالبه پاسخ هایی همراه با محافظه کاری داده اند.

پس از موج اول اعتراض هنرمندان، موج دوم از سوی عموم مردم در فضای مجازی شکل گرفت و گروهی از مردم در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و توییتر با هشتگ #خطای پزشکی، از دیگر کاربران فضای مجازی خواستند تا تجربیات شان را در این زمینه به اشتراک بگذارند و اگر خود یا نزدیکانشان قربانی چنین خطاهایی شده اند، این وقایع را بازگو کنند؛ خطاهایی که برای مردم عادی رسانه ای نمی شود و شانس چهره ای مشهور چون کیارستمی را ندارد تا عمق فاجعه لااقل رسانه ای شود.

نتیجه این فراخوان، تا این لحظه روایت های تکان دهنده ای است که اشخاص با هویت معلوم در حساب های کاربری شان در شبکه های اجتماعی بازگو کرده اند.

در بسیاری از این روایت ها، جزئیات سیر درمانی، بیمارستان محل بستری، پزشک معالج و سرنوشت های عمدتاً تلخ قربانیان خطاهای پزشکی ذکر شده است. این طوفان تازه آغاز شده و باید دید چندصد یا چندهزار گزارش در این زمینه از سوی مردم در فضای مجازی منتشر می شود و #خطای پزشکی چه ابعادی می یابد. بدون تردید بستر مجازی به کمک مردم آمده تا بسیاری از وقایع پزشکی که هیچ گاه پیگیری درستی نشده، اکنون یادآوری شود و مسئولانِ پزشکِ وزارت بهداشت و درمان دریابند این رسانه ها نیستند که علیه همکارانشان تبلیغات می کنند، بلکه اعتراض شدیدی نزد عموم مردم نسبت به سیستم درمان کشور وجود دارد؛ سیستمی که رقم قابل توجهی از بودجه عمومی کشور را می بلعد.


منبع: تابناک