تبیان، دستیار زندگی
دولت به سهم خود قاطعیت خوبی را در زمینه فیش های میلیونی حقوقی به نمایش گذاشت و برخوردش با دریافت کنندگان حقوق های نامتعارف بدون ملاحظه و کاملا قاطعانه بود اما در عین حال به نظر می رسد به رغم این قاطعیت دولت، افکار عمومی همچنان قانع نشده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان ادامه دار فیش هاس نجومی!

دولت به سهم خود قاطعیت خوبی را در زمینه فیش های میلیونی حقوقی به نمایش گذاشت و برخوردش با دریافت کنندگان حقوق های نامتعارف بدون ملاحظه و کاملا قاطعانه بود اما در عین حال به نظر می رسد به رغم این قاطعیت دولت، افکار عمومی همچنان قانع نشده است.

بخش سیاست تبیان

فیش های نجومی، فیش های حقوقی، فیش های میلیونی، دولت، حسن روحانی، حقوق نامتعارف، مجلس شوراس اسلامی

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شجاعت و جسارت رییس جمهور در برخورد با پرداختی های غیرمتعارف و عذرخواهی از ملت را قابل تحسین دانست و در عین حال گفت که انتظار افکار عمومی انتشار لیست پرداختی ها در قوای دیگر است.

محمدعلی وکیلی اظهار کرد: من فکر می کنم دولت به سهم خود قاطعیت خوبی را در این زمینه به نمایش گذاشت و برخوردش با دریافت کنندگان حقوق های نامتعارف بدون ملاحظه و کاملا قاطعانه بود اما در عین حال به نظر می رسد به رغم این قاطعیت دولت، افکار عمومی همچنان قانع نشده است.

وی افزود: یکی از دلایل این موضوع این است که این تخلف محدود به دولت نیست بلکه دامنه آن سایر قوا را هم شامل می شود. هنوز هیچ خبری دال بر برخورد در مجموعه قوای دیگر و دستگاه ها و بنیادها منتشر نشده، در حالی که اطلاعات پرداختی ها در این بخش ها نشان می دهد که آن ها هم با همین ملاک مستحق برخورد هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: متاسفانه این برخوردها محدود به دریافت کنندگان شده در حالی که این دریافت ها معطوف به تصمیم بوده ولی تصمیم گیرندگان همچنان در مصونیت هستند. علاوه بر این برخی دریافت ها معطوف به تایید مراجع بالاتر بوده که آن ها هم همچنان در مصونیت هستند؛ لذا انتظار می رود به جای از کارانداختن ستون فقرات نظام مالی کشور برخی تصمیم گیرندگان چه در دولت پیش و چه در دولت فعلی پاسخگو باشند.

گروهی هم هستند که دریافتی شان مطابق قانون و حتی کمتر از عرف بوده اما به دلیل بی عرضگی شرکت ، بانک یا بنگاه اقتصادی را به ورشکستگی کشانده اند و خسارت زیادی به منابع ملی و بیت المال وارد کرده اند.

وکیلی یاد آورشد: همچنین بخش هایی از این تخلفات معطوف به تصمیم هایی بوده که در دولت پیش اتخاذ شده و حالا نبودن این افراد در جایگاه و مسئولیت رافع مسئولیت شان در قبال تخلفات فعلی نیست و انتظار می رود این افراد به خاطر نوع تخلف شان مورد تعقیب قرار گیرند.

این عضو هیات رییسه مجلس اقدامات رییس جمهور،  شجاعت وی در برخورد و جسارتش در عذرخواهی از ملت را قابل تحسین دانست. وی با اشاره به پاسخ مقام معظم رهبری به نامه معاون اول رییس جمهور نیز گفت: در حال حاضر دست آقای جهانگیری برای اینکه مطالبه گر شفافیت در قوای دیگر بنیادها و ستادها باشند باز است. در واقع انتظار افکار عمومی این است که لیست پرداختی ها در قوای دیگر منتشر شود تا چهره عدالت در ساحت عمومی کشور به نمایش درآید.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حیف و میل های صورت گرفته در بحث فیش های حقوقی اضافه کرد: برخی از کسانی که تخلف کرده اند و باید با آن ها بدون محابا برخورد شود مرتکب میل شده اند اما برخی هم مرتکب حیف شده اند. مثلا کسی مدیر یک بانک یا بنگاه اقتصادی بوده و دریافتی فراتر از قانون داشته اما به دلیل وجدان کاری و اقدامات کارشناسی آن بنگاه را با ورشکستگی مواجه نکرده و ضرر و زیانی به آن نزده است بنابراین این فرد میلش بدون حیف بوده و این ها باید حساب شان از کسانی که هم میل و هم حیف داشته اند جدا باشد. مثل کسی که مدیر یک بنگاه اقتصادی بوده و هم دریافتی فراتر از قانون داشته، هم اینکه بنگاه را با ورشکستگی مواجه کرده است یعنی این فرد چند صد میلیون میل کرده و چند صد میلیارد زیان به بنگاه رسانده است. این ها باید مورد تعقیب قانونی قرار گیرند.

وکیلی اضافه کرد: گروهی هم هستند که دریافتی شان مطابق قانون و حتی کمتر از عرف بوده اما به دلیل بی عرضگی شرکت ، بانک یا بنگاه اقتصادی را به ورشکستگی کشانده اند وخسارت زیادی به منابع ملی و بیت المال وارد کرده اند. ما نباید به بهانه برخی دریافتی های غیرمتعارف بنگاه های اقتصادی را به کسانی بسپاریم که اهلیت لازم را برای اداره آن ندارند چرا که ممکن است خسارات غیرقابل جبرانی به بیت المال وارد کنند.

وی در پایان با تاکید بر لزوم سپردن بنگاه های اقتصادی به افراد صاحب صلاحیت تصریح کرد: قطعا مدیران جدیدی که جایگزین مدیران متخلف می شوند هم باید پرداختی در حد قانون و متناسب با عرف داشته باشند هم با داشتن تخصص و توان اداره بنگاه ها از ضرر و زیان آن ها جلوگیری کنند.


منبع : خبرگزاری ایسنا