تبیان، دستیار زندگی
یک نویسنده حوزه ادبیات گفت: هر جا سخن از ادبیات باشد لذت می بریم، چرا که زندگی، دغدغه و درد مشترک همه ماست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ادبیات، لذت زندگی، دغدغه و درد مشترک همه ماست

یک نویسنده حوزه ادبیات گفت: هر جا سخن از ادبیات باشد لذت می بریم، چرا که زندگی، دغدغه و درد مشترک همه  ماست.

بخش ادبیات تبیان

ادبیات، لذت زندگی، دغدغه و درد مشترک همه‌ ماست

یک نویسنده حوزه ادبیات گفت: هر جا سخن از ادبیات باشد لذت می بریم، چرا که زندگی، دغدغه و درد مشترک همه ماست.

قاسمعلی فراست  با بیان این مطلب افزود: با ادبیات کودک و نوجوان هم به این دلیل بیشتر ارتباط می گیریم که سازنده تر است.

وی در زمینه نام گذاری روزی با عنوان ادبیات کودک و نوجوان و تاثیر آن بر تقویت این حوزه یادآور شد: به طور کلی نام گذاری اگر برخاسته از مناسبت، انگیزه ی فرهنگی باشد و به درستی مدیریت شود به این حوزه کمک می کند.

فراست در ادامه خاطرنشان کرد: تمام ادبیات فعالیتی زیربنایی در جامعه است و ادبیات کودک و نوجوان زیربنایی تر است و تنها می توانم بگویم با ادبیات زندگی می کنم و از آن لذت می برم. به همین دلیل هم فکر می کنم این مناسبت فرهنگی می تواند بسیار امیدبخش باشد.

وی هم چنین در مورد وضعیت ادبیات کودک و نوجوان در ایران نسبت به ادبیات بزرگ سال گفت: به نظر من  کل ادبیات در حال حاضر روزگار خوبی ندارد و ادبیات کودک و نوجوان نیز - که شاخه ای از این درخت تنومند است - حال خیلی خوبی ندارد.

نویسنده مجموعه داستان «هر زندگی یه قصه است» اضافه کرد: به نظر می رسد تمام این مشکلات برمی گردد به این که مساله ی اصلی جامعه ما ادبیات نیست و آن گونه که باید به آن بها داده نمی شود که امیدوارم روزی فرا برسد که ادبیات ما از این مظلومیت خارج شود و به جایگاه تعریف شده اش در دنیا برسد.

وی هم چنین اظهار داشت ادبیات حتی در کشورهای  غیر پیشرفته نیز از جایگاه خوبی برخوردار است، مشتریان و بانیان خوبی دارد، خوب مدیریت و مخاطب شناسی می شود اما در کشور ما نبود این شاخصه ها بلایی است که بر خانواده ی ادبیات وارد شده و روزبه روز این درخت را می خورد و می پوساند.

فراست هم چنین درباره وضعیت مخاطب کنونی ادبیات در کشور یادآور شد: به نظر من در شرایط به وجود آمده برای ادبیات، مخاطب خیلی مقصر نیست و کوتاهی ها و قصور در درجه نخست در سیاست گذاران فرهنگی خلاصه می شود و بعد از آن به شاخه های دیگر می رود.

وی افزود اگر کتاب خوب و جذاب به دست مخاطب برسد در همین شرایط فعلی هم می خواند چرا که بسیار شاهد بوده ایم که مخاطب از کتاب هایی که خوب نوشته و توزیع شده استقبال کرده است.

نویسنده حوزه ادبیات هم چنین در مورد علت نبود گرایش به  ادبیات از سوی مخاطبان گفت: مردم زمانی که می بینند زندگی بزرگان ادبیات ما مثل درگذشتگانی مانند نجف دریابندری، رضا سیدحسینی، احمد محمود و دیگر اساتید به لحاظ معیشتی دچار مشکل بود و جایگاه اجتماعی خوبی هم ندارند به خود می گویند من چرا دنبال ادبیات بروم یا نویسنده و شاعر شوم یا حتی چرا باید کتاب بخوانم؟ درحالی که اگر در جامعه ببینند که آقا یا خانم نویسنده و شاعر از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار است و به او احترام گذاشته می شود، علاقه مند می شوند.

وی در پایان ابراز داشت در حوزه ی سیاست گذاری ادبیات و فرهنگ لازم است یک اتفاق بیافتد و آن این که افراد کارشناس و کاربلد فرهنگی در جایگاه خود قرار گیرند، درصد بالایی از این مشکلات رفع می شود.منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .