تبیان، دستیار زندگی
اپراتور دوم ارتباطی واقعا این روزها بدآورده و بعد از ماجرای افشای اطلاعات مشترکان آن، با اقدامی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی خبرساز شده، بار دیگر زیر تیغ رفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیلترگشایی ایرانسل از فیس بوک!

اپراتور دوم ارتباطی واقعا این روزها بدآورده و بعد از ماجرای افشای اطلاعات مشترکان آن، با اقدامی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی خبرساز شده، بار دیگر زیر تیغ رفت.

فرآوری: محسن بابایی-  بخش ارتباطات تبیان

ایرانسل

خبر افشای اطلاعات چندین میلیون  مشترک ایرانسل و انتشار رایگان آنها از طریق روباتی در تلگرام، طی روزهای اخیر در صدر اخبار رسانه های داخلی و بعضا خارجی قرار گرفته است.

این ماجرا تقریبا با ارسال پیامک به کلیه مشترکان اپراتور اول و اعلام اینکه هیچگونه خطری شامل حال دیتابیس همراه اول نشده و جای نگرانی نیست، به گوش همه مردم موبایل به دست رسید.

البته بهتر بود در این شرایط اپراتور اول ارتباطی، در موضوعی که مربوط به اپراتور رقیب آن است ورود نمی کرد و حداقل زمانیکه ایرانسل با مشکلی مواجه شده، نمک بر زخم آن نمی پاشید.

اما به هر حال سیل عظیم تماس مشترکان همراه اول در پی اظهارات مبهم وزارت ارتباطات مبنی بر "افشای اطلاعات مشترکان یکی از اپراتورهای همراه" با مرکز تماس این اپراتور، نشان از نگرانی ایجاد شده داشته که نهایتا مسئولان این اپراتور را به سمت اطلاع رسانی فراگیر می کشاند.

به صورت خلاصه داستان از این قرار است که دیتابیس ایرانسل به گفته وزیر ارتباطات 2.5 سال پیش در اختیار نهادی قرار می گیرد که نهایتا یکی از کارمندان آن اقدام به افشای اطلاعات می کند.

علی رغم اینکه در آن زمان با کارمند مربوطه برخوردهای لازم صورت گرفته است اما طی یکی دو هفته اخیر شاهد افشای مجدد اطلاعات همان دیتابیس از طریق تلگرام بودیم.

انتظار می رود پلیس فتا به صورت ریشه ای موضوع را پیگیری کرده و منشأ اصلی نشت اطلاعات را دستگیر کند زیرا در غیر این صورت بانک اطلاعاتی همچنان در جامعه سرگردان است و هر آن، امکان انتشار اطلاعات به طرق دیگری وجود دارد

با این حال شب گذشته معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا با اعلام خبر دستگیری عامل افشا کننده اطلاعات خصوصی مشترکان ایرانسل، عنوان کرد: وی یک جوان 19 ساله دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر بود که پس از شناسایی و دستگیری با رویارویی ادله انکار ناپذیر پلیس فتا به جرم خود اعتراف کرد.

سرهنگ حسین رمضانی درباره میزان ضرر و زیان وارد شده به مشترکان نیز گفت: خوشبختانه بیشتر اطلاعات مربوط به سیم کارت های سوخته و اطلاعات تاریخ مصرف گذشته بوده اما پلیس با انجام تحقیقات جهت رسیدگی بیشتر پرونده را در اختیار مقامات قضایی قرار داده است.  در حالیکه وزیر ارتباطات پیش از این گفته بود بانک اطلاعات اپراتور دوم ارتباطی توسط کارمندان یکی از نهادها لو رفته، اکنون این سوال ایجاد می شود که "آیا کارمند آن نهاد که اسمش هنوز مشخص نیست، همین جوان 19 ساله بوده است؟"

اگر این جوان 19 ساله همان فرد سارق دیتابیس ایرانسل باشد، یعنی در 17 سالگی مشغول فعالیت در نهادی بوده که وزیر ارتباطات حتی حاضر نشد اسم آن را بیاورد؟!  با کمی تأمل می توان به این نتیجه رسید که منظور پلیس فتا از عامل افشا کننده اطلاعات خصوصی مشترکان اپراتور دوم، فردی بوده که روبات تلگرامی ساخته و اقدام به نشر رایگان اطلاعات مشترکان کرده است.

بنابراین انتظار می رود پلیس فتا به صورت ریشه ای موضوع را پیگیری کرده و منشأ اصلی نشت اطلاعات را دستگیر کند زیرا در غیر این صورت بانک اطلاعاتی همچنان در جامعه سرگردان است و هر آن، امکان انتشار اطلاعات به طرق دیگری وجود دارد.

گذشته از این بحث، ظاهرا بد آوردن ایرانسل به همینجا ختم نمی شود و هم زمان با ارسال کامنت هایی در فروم ها و فضای مجازی در ارتباط با برداشته شدن فیلتر فیس بوک و توییتر توسط این اپراتور، وزیر ارتباطات بار دیگر نسبت به این موضوع موضع گرفته است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات درباره رفع فیلتر فیس بوک و توییتر برای کاربران ایرانسل به یکی از رسانه ها گفته است که اگر چنین کاری انجام داده باشد، تخلف قانونی کرده است.  وی البته این را هم گفته است که از این موضوع اطلاعی ندارم و اگر ایرانسل چنین کاری انجام داده باشد، تخلف قانونی کرده و لازم است مورد آن بررسی شود چرا که فیس بوک و توییتر کلاً در ایران فیلتر است و ایرانسل هم نمی تواند آن را باز کند.

ایرانسل از بیخ تکذیب کرد: توطئه است!

با پروژه ملی ترابردپذیری که سیل عظیم مشترکان آماده مهاجرت به ایرانسل هستند، این سناریوی تکراری امری محتمل بود! ایرانسل از بیخ تکذیب کرد: توطئه است!

ایرانسل با گذشت چند روز از رسانه ای شدن افشای اطلاعات مشترکانش، سرانجام پس از سکوتی به نسبت طولانی بیانیه داد.

اپراتور دوم ارتباطی با گذشت چند روز از موضوع افشای اطلاعات کاربرانش از طریق پیام رسان تلگرام و سکوت به نسبت طولانی، سرانجام بیانیه ای به شرح زیر برای رسانه ها ارسال کرد:

"ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان عزیز در ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعید فطر و با تشکر و قدردانی از اظهارات جناب آقای دکتر واعظی مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین اقدامات سریع و اطلاع رسانی پلیس فتا، نکاتی چند جهت شفاف سازی و اطلاع رسانی بیشتر در مورد موضوعاتی که اخیراً در رسانه ها مطرح شده ارائه می شود:

١- مشترکان محترم و عزیز ایرانسل بزرگ ترین سرمایه ما هستند و هزاران نفر و صدها شرکت جهت خدمت رسانی و خلق تجربه ای متفاوت برای این سرمایه پرارزش تلاش شبانه روزی می کنند.

٢- حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان جزء اصول اولیه و قطعی ایرانسل است و این شرکت هرگز و تحت هیچ عنوانی نه تنها اطلاعات مشترکان خود را در اختیار غیر قرار نداده، بلکه برخلاف برخی از اپراتورها با چشم پوشی از درآمد قابل ملاحظه، حتی از ارائه اطلاعات مشترکان به شرکت های تبلیغاتی دارای مجوز نیز خودداری کرده است.

٣- با تمهیدات و حفظ به روزترین استانداردهای ایمنی اطلاعات؛ سیستم های اطلاعاتی و اطلاعات مشترکان ایرانسل هرگز افشا، سرقت و هک نشده  و مورد نفوذ یا در اختیار غیر قرار نگرفته  است.

حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان جزء اصول اولیه و قطعی ایرانسل است و این شرکت هرگز و تحت هیچ عنوانی نه تنها اطلاعات مشترکان خود را در اختیار غیر قرار نداده، بلکه برخلاف برخی از اپراتورها با چشم پوشی از درآمد قابل ملاحظه، حتی از ارائه اطلاعات مشترکان به شرکت های تبلیغاتی دارای مجوز نیز خودداری کرده است

در آستانه بهره برداری از پروژه ملی ترابردپذیری شماره ها که براساس آن مشترکان می توانند با حفظ شماره خود از اپراتوری به اپراتور دیگر مهاجرت کنند و با پیش بینی سیل عظیم مشترکان که به دلیل استفاده از خدمات و سرویس های پیشرفته چون نسل چهارم اینترنت، آماده مهاجرت به ایرانسل هستند، دامن زدن به این سناریوی تکراری امری محتمل بود.

البته این موضوعات به لطف حضرت حق، در عزم جدی ایرانسل به عنوان بزرگترین اپراتور دیتای کشور در ارائه خدمات متمایز و به روز و پیشرو بودن در ارائه فناوری های جدید و در راستای نیل به اهداف چشم انداز ٢٥ ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت مقام معظم رهبری و تحقق برنامه های دولت یازدهم و خلق تجربه ای متمایز برای مشترکان خللی ایجاد نخواهد کرد.

در پایان از تمامی اصحاب رسانه که با دلسوزی و صداقت، رسالت خود را در پیگیری و شفاف سازی امور انجام می دهند، تشکر کرده و مجدداً تاکید می کنیم که ایرانسل همواره حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان را در تمامی امور از جمله اطلاعات شخصی مشترکان محترم شمرده و در این خصوص اهتمام ویژه دارد. اطمینان داریم اعتماد متقابل بین ایرانسل و سرمایه اصلی اش یعنی مشترکان سلب شدنی نیست.


منابع: تسنیم، گرداب