تبیان، دستیار زندگی
دره باستانی «شیرز» در ۴۵ کیلومتری شمال شرق کوهدشت و بر سر راه رودخانه سیمره واقع شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دره شگفت انگیز شیرز لرستان

دره باستانی «شیرز» در 45 کیلومتری شمال شرق کوهدشت و بر سر راه رودخانه سیمره واقع شده است.

به کوشش محسن سعادتی - بخش گردشگری تبیان

این دره حیرت انگیز با جاذبه های گردشگری بکر و شگفت انگیز و سرچشمه ها و آبشارها و درختان وحشی پر میوه اش آماده است تا به یکی از گردشگاه های زیبای غرب کشور تبدیل شود.
این جاذبه طبیعی در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولاد قباد قرار دارد و دارای طبیعتی زیبا و چشمه های جاری با آب فراوان، صخره های تندوتیز و میوه های وحشی فراوان است.
آب این چشمه به رودخانه سیمره که شاخه اصلی کرخه است می ریزد. زیبایی و بکربودن منطقه شیرز برای هر بازدیدکننده ای ابتدا عظمت و شوکت و ابهت این کوه های سر به فلک کشیده را مجسم می کند سپس آهنگ خوش ترنم شرشر آب خستگی را از تن بیرون می کند.
طول این تنگه چند کیلومتر است و رود کوچکی از میان آن عبور می کند. رودی با سراب ها و چشمه های زلال که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده، می رود تا در دهانه ورودی شیرز به رودخانه خروشان سیمره ملحق شود.
این تنگه که پر است از درخت های کوهی میوه ازجمله انگور، انجیر و گلابی درمیان دو کوه شگفت انگیز قرارگرفته است.
 بر سینه و کمرکش این دو کوه غارهایی زیبا جا گرفته که گویای سکونت بشر غارنشین در این منطقه است.

دره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستاندره شگفت انگیز شیرز لرستانمنابع: مهر نیوز، کشکان، تیشینه، باشگاه خبرنگاران