تبیان، دستیار زندگی
این که چین پر‌جمعیت‌ترین کشور جهان است، باعث می‌شود که تعداد بیماران چینی دنیا هم بیشتر از سایر ملیت‌های جهان شود. اما آنچه آمار اخیر نشان می‌دهد میزان بیماران دچار سرطان معده و نیز قربانیان این بیماری در چین، خیلی بیشتر از...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نصف سرطان‌های معده دنیا در چین


این که چین پر‌جمعیت‌ترین کشور جهان است، باعث می‌شود که تعداد بیماران چینی دنیا هم بیشتر از سایر ملیت‌های جهان شود. اما آنچه آمار اخیر نشان می‌دهد میزان بیماران دچار سرطان معده و نیز قربانیان این بیماری در چین، خیلی بیشتر از نسبت جمعیت این کشور به جمعیت کل دنیاست.

در واقع اگر قرار به توزیع منطقی باشد، باید چیزی حدود یک پنجم قربانیان سرطان معده چینی باشند، اما آمار اخیر منتشر شده ی وزارت بهداشت چین نشان می‌دهد که نیمی از قربانیان سرطان معده جهان، چینی هستند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت چین، سالانه حدود 300 هزار چینی بر اثر ابتلا به سرطان معده جان خود را از دست می‌دهند و در عوض 400 هزار چینی دیگر به این بیماری مبتلا می‌شوند. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که سرطان معده بعد از سرطان‌های ریه و کبد، سومین سرطانی است که در بین چینی‌ها قربانی می‌گیرد.

در حال حاضر بیشترین قربانیان سرطان معده در چین، مردان بالای 50 سال هستند. اما با این وجود، در طول 5 سال گذشته تعداد زنان قربانی سرطان معده در چین حدود 25 درصد افزایش یافته است.

علت ازدیاد غیر قابل انتظار قربانیان سرطان معده در چین را باید در شیوع برخی از عوامل خطر این بیماری در بین چینی‌ها جست‌وجو کرد.

مسئولان وزارت بهداشت چین و سازمان بهداشت جهانی، علاقه ی وافر چینی‌ها به انواع ترشیجات و شورها، و مصرف غذاهای دودی مثل ماهی دودی و کشیدن سیگار را علت شیوع بیش از حد سرطان معده در این کشور می‌دانند.

در کنار این عادات بد زندگی که از زمان های قدیم‌ در چین مرسوم بوده‌اند، امروزی شدن زندگی چینی‌ها هم یکی از دلایل افزایش شیوع انواع بیماری‌های مزمن از جمله سرطان در این کشور است.

به گزارش وزارت بهداشت چین، استفاده از انواع مشروبات الکلی، سیگار و ماشینی شدن زندگی در این کشور، باعث خواهد شد که در 10 سال آینده، بیماری‌های مزمن جان بیش از 80 میلیون چینی را بگیرد.

شهروندان چینی امروزه، دو برابر 20 سال قبل، گوشت قرمز می‌خورند و از سنین پایین‌تر سیگار کشیدن را شروع می‌کنند. مصرف شکر، نمک و روغن‌های ترانس هم در چین بیشتر شده که همه این ها از جمله عوامل خطر انواع بیماری‌های مزمن مثل، دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان هستند.

‌بر اساس آمار وزارت بهداشت چین، سالانه، حدود 2 تریلیون نخ سیگار در چین دود می‌شود.

منبع : همشهری


*مطالب مرتبط در این سایت :

سرطان چیست؟

سرطان معده

قاتل ناپلئون هم سرطان بود

نقطه ی شروع شیمی درمانی سرطان

رژیم غذایی در سرطان ها

پیشگیری از سرطان با تغذیه ی مناسب ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم ) و ( قسمت سوم )

اثر شیر و فراورده های آن در پیشگیری از سرطان

زنجبیل و فلفل سرطان های مرگبار را درمان می‌کنند

رژیم غذایی کشورهای حاشیه مدیترانه خطر سکته و سرطان را کاهش می دهد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.