تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران دانشگاه شیراز با همکاری محققان ایتالیایی، با استفاده از نانو ذرات نقره موفق به ساخت آزمایشگاهی حسگرهایی با قابلیت تشخیص سریع یون های نیترات موجود در آب شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نانوحسگرهای با حساسیت بالا برای اندازه گیری نیترات آب

پژوهشگران دانشگاه شیراز با همکاری محققان ایتالیایی، با استفاده از نانو ذرات نقره موفق به ساخت آزمایشگاهی حسگرهایی با قابلیت تشخیص سریع یون های نیترات موجود در آب شدند.

بخش دانش تبیان

آب

یکی از بزرگترین دغدغه های فعلی بشر، شیوع انواع سرطان است که سالانه منجر به مرگ میلیون ها نفر در سرتاسر جهان می شود. از این  رو تحقیقات گسترده ای درباره شناسایی عوامل ایجاد کننده و نحوه  درمان این بیماری مهلک صورت می گیرد.

یون های نیترات موجود در آب، یکی از عوامل بالقوه  ایجاد سرطان و بیماری های مختلف است که به علت قابلیت بالای حل شدن در آب، می توانند موجب آلودگی آب شود. چنانچه مقدار این یون در بدن انسان بیش  از حد معینی باشد، می تواند یکی از علل سرطان مثانه و سرطان معده شود.

بنابراین اطمینان از عدم آلودگی آب و غذای مصرفی به این یون خطرناک از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهندس مریم بنیانی، محقق طرح از اجرای تحقیقاتی در این زمینه با هدف طراحی حسگری مناسب با استفاده از نانوذرات نقره، برای تشخیص سریع یون های نیترات موجود در آب خبر داد و گفت: برای این منظور نمونه هایی از یک نانوکامپوزیت طراحی شده و عملکرد آن در تعیین و اندازه گیری میزان یون های نقره موجود در آب مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با بیان اهمیت بهبود عملکرد حسگرها در شناسایی یون های نیترات موجود در آب یادآور شد: غلظت بسیار پایین یون های نیترات موجود در آب های مصرفی معمولا به اندازه ای نیست که بتوان به  راحتی آنها را به  طور مستقیم مورد آنالیز قرار داد. همچنین در شناسایی این ترکیبات، حسگر مورد استفاده باید از انتخاب پذیری بالایی برخوردار باشد.

بنیانی اضافه کرد: این به معنای این است که حسگر مورد استفاده باید فقط به یون های نیترات حساسیت نشان داده و نسبت به حضور سایر گونه های تداخلگر همچون یون های کلر، کلسیم، پتاسیم و سدیم موجود در آب، پاسخ قابل توجهی نشان ندهد. از این  رو امروزه بسیاری از حسگرهای موجود به دلیل قابلیت انتخاب پذیری ضعیف، قابل استفاده نیستند.

این محقق با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیق خاطرنشان کرد: طبق نتایج آزمایش های صورت گرفته به کمک حسگرهای نانوکامپوزیتی طراحی شده سرعت تشخیص گونه های نیترات موجود در آب، به دلیل افزایش سطح ویژه  ناشی از حضور نانوذرات نقره بهبود یافته است. به عبارت دیگر میزان بازده این حسگرها بیشتر بوده و سبب کاهش هزینه  فرایند در مقایسه با حسگرهای الکتروشیمیایی رایج  شده است.

بنیانی با اشاره به نحوه  ساخت و عملکرد حسگرهای تولید شده اظهارکرد: به  منظور ساخت نانو حسگرها، در ابتدا نانو ذرات نقره در داخل پلی متاکریلیک اسید که پلی اسیدی بسیار ارزان و زیست سازگار است، قرار داده شد و با استفاده از نور UV نانوکامپوزیت های AgNPs/PMA تشکیل شد.

وی با بیان این که نتایج حاصل از آزمون ولتامتری سیکلی نشان داد که عملکرد الکترودهای اصلاح شده توسط نانو ذرات نقره به میزان نقره  موجود در آنها بستگی دارد، اضافه کرد: آزمون های عملکردی نشان می دهد که تشکیل ساختارهای دندریتی نقره بر روی سطح الکترود، باعث تشخیص بهتر یون های نیترات، نسبت به نانوذرات آگلومره می شود. این امر ناشی از مکان های بهتر و بیشتر بر روی ساختارهای دندریتی بوده که در نتیجه  پراکندگی مناسب نانو ذرات نقره در زمینه  پلیمری به  دست  آمده بود.

بنیانی قیمت مناسب، سرعت تشخیص بالا و آلودگی کمتر را از ویژگی های این حسگرها در مقایسه با نمونه های ذکر کرد و گفت: این حسگرها در مراکز تصفیه آب، بیمارستان ها و منازل کاربرد دارد.

این پژوهش حاصل همکاری مریم بنیانی دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد دانشگاه شیراز، ، علی میرزایی از فارغ التحصیلان همین دانشگاه و پژوهشگرانی از دانشگاه مسینا ایتالیا است و نتایج آن نیز در مجله Measurement منتشر شد.


منبع: ایسنا