تبیان، دستیار زندگی

پیشگیری و درمان گل مژه

آیا گاهی لبه ی پلک تان حساس می شود و برآمدگی قرمزرنگ و دردناکی پیدا می کند؟ این همان گل مژه است که شما می توانید برای پیشگیری از آن در بیشتر موارد اقداماتی انجام دهید و اگر هم بوجود آمد، خودتان درمانش کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گل مژه چشم


گل مژه
، عفونتی در فولیکول پلک چشم یا غده اشکی است. اگر در اثر ضربه یا خراش، میکروبی وارد این قسمت از چشم شود، فولیکول یا غده اشکی ممکن است مسدود شده و عفونت کند.

گل مژه معمولا در لبه ی بیرونی و یا زیر پلک چشم ایجاد می شود و برآمدگی است که شبیه جوش به نظر می رسد و متورم و قرمز است. معمولا گل مژه سه روز باقی می ماند، سپس می ترکد و در عرض یک هفته ناپدید می شود.

چه کنیم تا گل مژه نزنیم؟

برخی عادات می‌توانند شما را مستعد ابتلا به گل مژه کنند. برای پیشگیری، این نکات را رعایت کنید:

- پیش از خواب آرایش صورت تان را پاک کرده و بشویید تا فولیکول‌ها در طول شب مسدود نباشند.

- لوازم آرایشی مربوط به چشم را هر شش ماه یک بار تعویض کنید تا میکروبی نشوند.

- دست‌هایتان را مرتب بشویید، مخصوصا اگر از لنز استفاده می کنید.

  • اگر آلرژی دارید، چشم‌هایتان را نخارانید و نسابید.

    شما می‌توانید با گذاشتن یک تکه پارچه تمیز و گرم و مرطوب روی گل مژه به مدت 15 دقیقه و چند بار در روز، فرایند درمان آن را تسریع کنید

درمان خانگی گل مژه

گل مژه معمولا شبیه جوش به نظر می رسد و شاید وسوسه‌تان کند تا آن را بفشارید، اما این کار را نکنید. شاید گل مژه بعد از تخلیه شدن برطرف شود، اما باید اجازه دهید خودش به مرور زمان این فرایند را طی کند. شما می‌توانید با گذاشتن یک تکه پارچه ی تمیز و گرم و مرطوب روی گل مژه به مدت 15 دقیقه و چند بار در طول روز، فرایند درمان آن را تسریع کنید.

یک حوله ی کوچک مرطوب را تا کنید و 10 تا 20 ثانیه آن را در مایکرویو قرار دهید، این کمپرس بسیار مفید است. فقط مواظب باشید حوله زیاد داغ نشود، طبیعی است که لبه‌های این حوله بعد از چند ثانیه سرد می شوند، پس تای آن را عوض کنید. گرما، به تخلیه گل مژه کمک می کند. اگر لازم بود این کمپرس را بازهم گرم کنید.

پمادها و محلول هایی که در داروخانه‌ها دردسترس شماست هم می‌توانند شیوه‌هایی برای درمان باشند، اما وقتی گزینه ای سالم تر در اختیار دارید لازم نیست به دنبال داروهای شیمیایی بروید.

چشم‌هایتان را با شامپو بچه مرتبا شستشو دهید تا چشم‌هایتان نسوزد. همچنین تا زمانی که گل مژه تان درمان نشده، آرایش نکنید تا بیشتر حساس نشود.

از کجا بدانیم به درمان جدی تر نیاز داریم؟

اگر مطمئن نیستید مشکلی که در پلک تان رخ داده گل مژه است یا نه، و یا اگر بعد از چند روز بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. علائمی که نشان می دهند مراجعه به پزشک ضرورت دارد:

- اگر گل مژه در طی چند روز رو به بهبودی نبود.
-  در عرض یک هفته تغییری نکرد.
- بدتر شد.
- اندازه اش بزرگ تر شد.
- خونریزی داشت.
- روی بینایی تان اثر گذاشت.
- به محدوده سفید چشم تان هم سرایت کرد ( از علائم عفونت).
- روی گونه‌ها یا سایر قسمت های صورت تان قرمزی بوجود آمد (عفونت در حال گسترش).

اگر عفونت تان گسترش پیدا کرده باشد، پزشک آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره آنتی بیوتیک چشمی تجویز می کند.

آیا این برآمدگی ها ممکن است چیزی غیر از گل مژه باشند؟

برآمدگی‌های معمولی روی چشم که قرمز و دردناک نیستند ممکن است مشکلات جدی‌تری مانند این موارد باشند: التهاب مزمن غده پلکی یا چربی پلک که به آن زانتلاسما می گویند باشد. التهاب مزمن غده پلکی مانند گل مژه معمولا خود به خود برطرف می شود، زانتلاسما خطرناک نیست، اما گاهی زشت و بدمنظر شده و پزشک مجبور می شود آن را بردارد. در موارد بسیار نادر، سرطان پوست هم می‌تواند موجب برآمدگی هایی در ناحیه اطراف چشم گردد.

گل مژه را به راحتی می‌توان کنترل کرد و معمولا مشکل جدی محسوب نمی شود و ناراحتی چندانی ندارد. اما اگر علائم بالا یا هر علامت دیگری هم داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.