تبیان، دستیار زندگی
در آستانه عید سعید فطر و آغاز سفرهای تابستانی، موج جدید جهش مصرف بنزین از امروز کلید می خورد که پیش بینی مسئولان پالایش و پخش از افزایش مصرف بنزین به حدود 100 میلیون لیتر در روز حکایت دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جهش مصرف بنزین در آستانه عید فطر

در آستانه عید سعید فطر و آغاز سفرهای تابستانی، موج جدید جهش مصرف بنزین از امروز کلید می خورد که پیش بینی مسئولان پالایش و پخش از افزایش مصرف بنزین به حدود 100 میلیون لیتر در روز حکایت دارد.

بخش اقتصاد تبیان

جهش

سال گذشته متوسط مصرف روزانه بنزین ایران با ثبت افزایشی حدود دو درصدی نسبت به سال 1391 به 71یلیون لیتر در رو رسید و با وجود جهش دو درصدی مصرف امام حجم واردات بنزین کشور سال گذشته رشدی 200 درصدی را تجربه کرده است.

سال گذشته حجم واردات بنزین ایران با افزایشی دو برابری از حدود 4.7 میلیون لیتر سال 1393به یک باره به بالغ بر 9میلیون لیتر در روز افزایش یافت و این درحالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط واردات روزانه بنزین ایران به 10 تا120میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اردیبهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش واردات بنزین به 12 میلیون لیتر در روز، گفته بود: هدف از افزایش بی سابقه واردات این فرآورده نفتی بالا بردن سطح ذخیره سازی ها است.

همزمان با افزایش واردات بنزین به ایران، با به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان و در آستانه عید سعید فطر، دور جدید جهش مصرف بنزین از امروز و با آغاز دور جدید سفرهای تابستانی در سراسر کشور کلید می خورد.  آمارهای رسمی منتشر شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود 72میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی از امروز و با آغاز سفرهای تابستانی با جهشی 30 درصدی به 95 تا 100میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه پیش بینی می شود دست کم برای تعطیلات عید سعید فطر مصرف بنزین به بیش از 95میلیون لیتر در روز افزایش یابد، تاکید کرده است: هم اکنون موجودی و ذخیره سازی بنزین در انبارها و مخازن کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

این مقام مسئول همچنین با اعلام اینکه جهش و افزایش مصرف بنزین تنها محدود به تعطیلات سه روزه هفته جاری و عید سعید فطر نخواهد شد، گفت: بعد از پایان ماه رمضان و شروع عید فطر مسافرت ها آغاز می شود تا پایان شهریور ماه و از آن طرف هم تا 15 مهرماه و بازگشایی مدارس در کشور شاهد افزایش مصرف بنزین در کشور خواهیم بود.

از سوی دیگر با توجه به احتمال افزایش سفرهای تابستانی و جهش مصرف بنزین در دو ماهه باقیمانده از فصل تابستان، با توجه به ثابت و حتی کاهش ظرفیت تولید پالایشگاه های نفت داخلی، افزایش حجم متوسط واردات بنزین ایران به بیش از 15میلیون لیتر دور از ذهن نیست.

سیاست حذف کارت بنزین جایگزین پالایشگاه سازی شد  گزارش رسمی ارائه شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران نشان می دهد که از ابتدای سال جاری از ظرفیت پالایش نفت ایران به طور کامل استفاده نشده و کمتر از ظرفیت اسمی پالایشگاه ها، فرآورده های نفتی و به ویژه بنزین تولید شده است.

به عبارت دیگر با وجود افزایش ظرفیت تولید نفت خام ایران به بیش از سه میلیون و800هزار بشکه در روز، ظرفیت پالایش نفت خام کشور از ابتدای سال جاری به جای افزایش با کاهش همراه شده است.

شاهرخ خسروانی قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام کرد: میانگین عملکرد تولید پالایشگاه های کشور یعنی تصفیه نفت  خام همراه با میعانات گازی، از ابتدای امسال تاکنون (تا پایان خرداد ماه 1395) یک میلیون و 830هزار بشکه در روز بوده است.  همزمان با کاهش ظرفیت پالایشگاه های نفت و تاخیر در بهره برداری طرح های جدید بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، آناهیتا، بهمن گنو و سایر پروژه های اولویت دار صنعت پالایش نفت و بنزین سازی ایران، در شرایط فعلی کارت هوشمند بنزین به عنوان اولویت دار ترین برنامه راهبردی مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تبدیل شده است.

در همین حال بیژن زنگنه وزیر نفت در گفتگویی درحالی از حذف کارت سوخت، عدم عرضه بنزین دو نرخی و ارائه لایحه ابطال مصوبه بنزینی مجلس قبلی سخن به میان می آورد که کوچک ترین اشاره ای به برنامه های مدیریت مصرف، افزایش ظرفیت تولید بنزین و در نهایت خودکفایی از واردات این فرآورده پرطرفدار نفتی ارائه نمی کند.

این درحالی است که رهبر معظم انقلاب اخیرا در این دیدار با کارگزاران نظام با تاکید بر اینکه افزایش تولید و صادرات نفت، نیاز کشور است اما در کشوری که دارای بزرگترین ذخائر گازی و نفتی جهان است، واردات بنزین نباید انجام شود، تصریح کردند: مسئولان برای رفع این مشکل باید برنامه ریزی و اقدام کنند.

در شرایط فعلی سیاست های مجموعه وزارت نفت بر مبنای افزایش واردات بنزین بوده که آمارهای مستند مهر تاییدی بر این سیاست ها بوده و حتی با ورود به دوره پسا تحریم به جای امضای قراردادهای ساخت پالایشگاه و افزایش ظرفیت تولید بنزین، قراردادهای تهاتر نفت خام و گازوئیل با بنزین با برخی از کشورهای اروپایی همچون «ویتول سوئیس» امضا شده است.

در این بین مرور گزارش بولتن آماری سالانه اوپک هم خالی از لطف نیست و این سازمان نفتی هفته گذشته با انتشار گزارشی، اعلام کرد: مصرف بنزین ایران در سال 2015 میلادی (سال 94) با ثبت جهشی بیش از چهار درصدی به بالاترین سطح در پنج سال گذشته تاکنون رسیده که با توجه به عدم افزایش ظرفیت های پالایشگاهی، بخش عمده ای از این افزایش تقاضای داخلی از مسیر واردات تامین شده است


منبع : مهر