تبیان، دستیار زندگی
اکبر ترکان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از تخلف 40 میلیاردتومانی در سازمان نظام مهندسی خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اختلاس بزرگ در سازمان نظام مهندسی کشور

اکبر ترکان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از تخلف 40 میلیاردتومانی در سازمان نظام مهندسی خبر داد.

بخش اقتصاد تبیان

اختلاس

ترکان پرده از اختلاس در دوره قبلی نظام مهندسی برداشت.

او با اشاره به تخلف 40 میلیاردتومانی در سازمان نظام مهندسی گفت: آنچه رئیس فعلی سازمان نظام مهندسی استان تهران، آقای بی طرف، به من گزارش داده اند این است که هیأت رئیسه دوره قبلی سازمان نظام مهندسی استان تهران بدون اطلاع سایر اعضا بخشی از منابع سازمان را نزد بانکی سپرده گذاری کرده است.

ترکان ادامه داد: تا این مرحله موضوع معمول و متداول است اما تخلف اینجا صورت گرفته است که در برابر این سپرده گذاری، تسهیلاتی برای یک شرکتی که ارتباطی با سازمان نظام مهندسی نداشته اخذ شده است و این یعنی اختلاس، یعنی استفاده از مال غیر برای استفاده های نابجا. این موضو ع را به شورای انتظامی ارجاع داده ایم و قوه  قضائیه پیگیر آن است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین با تأکید بر اینکه آیین نامه کنترل ساختمان پیشنهادشده از سوی وزارت راه و شهرسازی خلاف قانون است، گفت: ما برای این ادعای خود استدلال های مختلفی داریم.

او درباره استدلال های سازمان مبنی بر خلاف قانون بودن آیین نامه کنترل ساختمان ادامه داد: کنترل نقشه ساختمان در سازمان نظام مهندسی انجام می شود اما این مأموریت در آیین نامه جدید حذف شده است.

ترکان افزود: تعیین مهندس ناظر هم از وظایف سازمان نظام مهندسی است که این وظیفه هم در آیین نامه جدید حذف شده است. همچنین صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان هم از مسئولیت های سازمان  نظام مهندسی است که این نقش را هم در آیین نامه جدید از سازمان نظام مهندسی گرفته اند و به طورکلی کنترل ساختمان از سوی سازمان نظام مهندسی در آیین نامه جدید دیده نشده است. وقتی از ترکان درباره اختلافاتش با وزیر مسکن، راه و شهرسازی پرسیده شد، گفت: اختلافی با شخص آقای آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، ندارم. اختلاف ما بر سر آیین نامه کنترل ساختمان است و اتفاقا در موضوع منشور اخلاق حرفه ای وزارت راه و شهرسازی خوب کار کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین در واکنش به سخنان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه مسکن مهر مزخرف است، گفت: این پاسخ مردم نیست. مردم زندگی خود را فروخته اند تا خانه ای از واحدهای مسکن مهر بخرند. البته به مسکن مهر انتقاداتی وارد است. در دولت قبل از مهندسان ناظر برای نظارت بر ساخت و سازهای مسکن مهر دعوت نشد و مسکن مهر بدون مهندس ناظر ساخته شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حقوق شما چقدر است، گفت: بارها این را اعلام کرده ام من یک شغل دارم و به جز مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، شغل دیگری ندارم و ریاست سازمان نظام مهندسی شغل موظفم نیست. در ابتدای کار دولت یازدهم از آنجایی که هنوز معاون اجرائی رئیس جمهوری منصوب نشده بود، سرپرستی چند واحد را به من واگذار کردند.

ترکان ادامه داد: در دو ماه زمان این واحدها را تعیین تکلیف کردم یکی از آنها معاون امور بین الملل بود که منحل شد؛ موضوع بعدی تعیین تکلیف دبیرخانه اجلاس عدم تعهد بود که به وزارت امور خارجه منتقل شد. موضوع بعد تعیین تکلیف سازمان فضایی کشور بود که به آقای شریعتمداری واگذار شد و درنهایت موضوع بعدی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بود که آقای شریعتمداری ادامه کار را انجام دادند. بابت همه این کارها حقوقی نگرفته ام و حقوق و مزایایم به دستگاه های اجرائی داده شده و هر وقت که صلاح بدانند فیش حقوقی مرا منتشر می کنند.

ترکان با بیان اینکه حقوق من کمتر از مدیران مناطق آزاد است، گفت: هروقت که لازم باشد رقم حقوقم را اعلام می کنم. البته او با بیان اینکه فقط یک منطقه آزاد است، که مدیرانش حقوق بالای 23  میلیون دارند، ادامه داد: همه مدیران مناطق آزاد حقوق کمتر از 20 میلیون تومان دارند و این مجموع دریافتی هاست.

از طرفی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه سیستم ارجاع کار از سال 91 شروع شد، گفت: قبل از اینکه ارجاع کار انجام شود 70 درصد کارهای استان تهران فقط به 27 شرکت ساختمانی داده می شد. در آن زمان استان تهران 70  هزار مهندس داشت که امروز این تعداد به صد هزار مهندس رسیده است.


منبع: شهر خبر