تبیان، دستیار زندگی
هدف از پروژه حاضر بررسی اثرات استفاده از روش های نوین كشاورزی و دامداری و تكنولوژی روز دنیا در بهبود معیشت روستاییان و توسعه كیفیت كشاورزی، دامداری و عوامل وابسته است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش های نوین و تكنولوژی در بهبود زندگی روستایی

روش های نوین و تكنولوژی در بهبود زندگی روستایی

یازدهمین دوره از پروژه  های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح  های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: بررسی تأثیر استفاده از روش های نوین و تكنولوژی در بهبود زندگی روستایی
نام ارائه دهنده/دهندگان: نیكی پورحبیبیان، مبینا عزیز جهان، یگانه تمدنی، ماهك نعمتی
زمینه و نوع پروژه: فناوری كشاورزی دامداری
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: پژوهشگران


چکیده
هدف از پروژه حاضر بررسی اثرات استفاده از روش های نوین كشاورزی و دامداری و تكنولوژی روز دنیا در بهبود معیشت روستاییان و توسعه كیفیت كشاورزی، دامداری و عوامل وابسته است.


مقدمه
در دهه های اخیر شاهد افزایش مهاجرت روستانشینان به شهر ها و كم رونقی بخش كشاورزی و دامپروری بوده ایم این سوال كه چگونه می توان بخش كشاورزی و دامپروری را توسعه داد همیشه وجود داشته است. امروزه در اكثر كشورهای دنیا از روش های متنوع و تكنولوژی هایی استفاده می كنند تا محصولات بهتری داشته باشند.

می توان با دادن آگاهی، سطح زندگی روستانشینان را بالا برد تا بخش كشاورزی و دامپروری رونق گیرد و مهاجرت به شهر ها كم شود و اقتصاد رو به رشدی داشته باشیم. دانش آموزان در این پروژه تكنولوژی ها و روش های نوین كشاورزی و دامپروری را مورد بررسی قرار دادند.

روش های نوین و تكنولوژی در بهبود زندگی روستایی


بهره گیری مناسب از امکانات و شاخص های ذکر شده می تواند تاثیر شگرفی در اقتصادی تر شدن کشاورزی ایران داشته باشد در این مجال سعی می شود با ذکر شاخص های موثر در تولید علمی و عملی کشاورزی که موجبات کاهش و یا ازبین رفتن احتمالات را فراهم می کند تاثیر فناوری ارتباطات و اطلاعات در کاربردی تر شدن این شاخص ها مورد بررسی قرار گیرد. شاخص هایی که یک کشاورزی مدرن و علمی می تواند بر تکیه بر فناوری ارتباطات و اطلاعات از آنها متاثر شود و نهایتاً به هدف اصلی که همان افزایش کمی و کیفی تولید است شامل شود شامل:
1) هواشناسی علمی و پیشرفته
2) اطلاعات دقیق از نوسانات قیمت نهاده ها
3) امکان سنجی و نیاز سنجی بازارهای مصرف ملی و بین المللی
4) ترکیب روش های علمی و عملی
5) اطلاعات صادرات و واردات از طریق بخش خصوصی و دولتی
6) آموزش و ترویج مناسب و پیشرفته
7) اهداف و سیاست های کلی کشور می باشد.


روش
پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ شیوه گردآوری داده ها از نوع پژوهش های کتابخانه ای بود. در این پژوهش دانش آموزان با مطالعه کتب و مطالب مرتبط اطلاعات لازم را در مورد تکنولوژی های نوین در کشاورزی و دامداری کسب نمودند سپس بر روی كاغذ با مشورت اساتید یک روستا را طراحی نمودند. مدل طراحی شده مدل اولیه روستای ایده آل بود.
 
 
مهارت های کسب شده
1- منبع یابی و جستجو گری
2- درك ضرورت بخش كشاورزی و دامداری در كشور
3- آشنایی ابتدایی با مفاهیم خاصی نظیر تكنولوژی های هواشناسی و بیوتكنولوژی و...
4-  آشنایی ابتدایی با ماشن آلات نوین كشاورزی و دامداری
5- توانایی شبیه سازی یك ایده و بررسی عناصر مختلف آن
6- توانایی ساخت مدل از روی الگوی شبیه سازی و انتخاب مواد مناسب
7- تحلیل گری

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: مهدی رحمانی
تنظیم: نسرین صادقی