تبیان، دستیار زندگی
رییس جمهور با بیان اینکه فضای شکل گرفته در جامعه علیه حقوق های نامتعارف را خیر می داند، گفت: دولت در جایی که احیاناً غفلتی شده باشد در عذرخواهی از مردم لکنت زبان نخواهد داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عذرخواهی دولت

رییس جمهور با بیان اینکه فضای شکل گرفته در جامعه علیه حقوق های نامتعارف را خیر می داند، گفت: دولت در جایی که احیاناً غفلتی شده باشد در عذرخواهی از مردم لکنت زبان نخواهد داشت.

بخش سیاست تبیان

عذرخواهی دولت ، حسن روحانی ، فیش های حقوقی ، فیش های میلیونی ، جهانگیری ، فریدون

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی، اهتمام و تلاش اصلی دولت را حل و فصل معضلات اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی مذاکرات هسته ای نیز ایجاد حرکتی مثبت در اقتصاد بود چرا که شرایط دوران تحریم، با عزت یک ملت بزرگی همانند ملت ایران همخوانی نداشت و گاهی حتی در مواردی، برخی اقدامات به ظاهر کشورهای دوست هم غیرقابل تحمل بود.

رییس جمهوری با اشاره به برنامه های گسترده دولت برای کاهش تورم، خروج از رکود و حرکت به سمت رونق و توسعه گفت: باید برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، همه قوا و نهادها در کنار هم قرار گیرند.

رییس شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و همچنین مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴، گفت: مشروعیت سیاسی همه ما از آراء مردم است و وظیفه ما تلاش برای حفظ منافع کشور و حل مطالبات و مشکلات مردم است.

روحانی با اشاره به اینکه خواست مردم، حل و فصل معضلات و مشکلات اقتصادی است، ادامه داد: در مقایسه با کشورهای منطقه و همسایه می توانستیم بهتر از شرایط کنونی باشیم و رسیدن به رشد ۸ درصدی، تورم تک رقمی، تک نرخی شدن بیکاری و جذب سرمایه های داخلی و خارجی امری پیچیده، مشکل و ناممکن نیست.

رییس جمهوری با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در زمان تصویب سند چشم انداز بیست ساله کشور که این سند را در کنار قانون اساسی دانسته اند، اظهار داشت: در نیمه راه این سند چشم انداز، رشد ۱۰ ساله اقتصادی کمتر از ۳ درصد بوده و در حوزه ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و کاستن از نرخ تورم نیز موفقیت چندانی نداشتیم که این امر با توجه به درآمدهای نفتی که در همان سال ها داشتیم، قابل قبول نیست.

دولت در جایی که احیاناً غفلتی شده باشد در عذرخواهی از مردم لکنت زبان نخواهد داشت و این کار را به نفع مردم و صلاح کشور می داند.

روحانی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید از آغاز به کار، به حل مسایل اقتصادی کشور اهتمام ویژه ای داشت، تأکید کرد: یکی از اهداف مهم دولت برای حل و فصل مسأله هسته ای باز شدن راه برای فعالیت و رشد اقتصادی، اشتغال جوانان، جذب سرمایه، تکنولوژی و همچنین بازار صادرات بود.  هدف اصلی از توافق هسته ای این بود که با برداشته شدن تحریم ها فرصت جدیدی برای فعالیت اقتصادی فراهم شود.

روحانی با بیان اینکه دولت در کاهش نرخ تورم از بسیاری از برنامه های از پیش تعیین شده جلوتر است، گفت: بسیاری در کشور معتقد بودند که این امر شدنی نیست اما در سال ۹۵ به تورم تک رقمی رسیدیم و تلاش می شود این روند تداوم یابد.

رییس جمهوری با اشاره به تلاش های دولت برای رونق اقتصادی در کشور، گفت: در سال ۹۳ شاهد رشد ۳ درصدی بودیم اما در ۹۴ به دلیل نوسانات قیمت نفت با مشکلاتی مواجه شدیم و اکنون نیز وجود همین نوسانات، از مشکلات دولت است.

روحانی تأکید کرد: اگر رونق اقتصادی و شرایط اشتغال به ویژه برای قشر تحصیل کرده ایجاد نکنیم، قطعاً در سال های آتی با معضلات اجتماعی و اقتصادی متعدد مواجه خواهیم شد و البته این مسایل با همکاری و در کنار هم قرار گرفتن مجلس و دولت قابل حل می باشد.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه برای ایجاد رونق در کشور سرمایه گذاری داخلی و خارجی ضروری است، اظهار داشت: باید فضای کسب و کار مهیا تا در نتیجه آن سرمایه جذب شود.

روحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر رتبه ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۳ به ۱۱۸ بهبود یافته است، گفت: اما کماکان نیاز به کار بیشتر در این زمینه وجود دارد و تلاش کردیم تا مشکلات، قوانین مزاحم و مجوزها را در دولت کاهش دهیم.

رییس جمهوری در ادامه سود بالای تسهیلات بانکی و ضعیف بودن توانمندی بانک ها را دو مشکل اساسی در نظام بانکی کشور دانست و گفت: برای رفع این مشکل یکی از گام های اساسی ساماندهی نظام بانکی است و در این راستا در ستاد اقتصادی دولت طرحی تهیه و تدوین شده که در روزهای آینده از آن رونمایی خواهد شد.

روحانی با اشاره به اینکه برای حل و فصل مسایل بانکی باید چند اقدام اساسی و فوری انجام گیرد، اظهار داشت: در اصلاحیه بودجه که به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد، راهکارهای برطرف کردن برخی از مشکلات بانکی از جمله انتشار اوراق بهادار مورد توجه قرار گرفته است و در برخی موارد نیازمند مجوزهایی از مجلس هستیم تا بتوان سود تسهیلات را کاهش و قدرت بانک ها برای ارایه تسهیلات را افزایش دهیم.  در صورت تصویب این لایحه شاهد تحول بزرگی در بخش بانکی کشور خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حقوق های نامتعارف اشاره کرد و گفت: آنچه در روزهای اخیر در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص برخی دریافت هایی که عادلانه و منصفانه نبود، منتشر شد،   در مجموع خیر تلقی می کنم، به هر حال مشکلی وجود داشته و دستگاه های نظارتی دقت لازم و بهنگام را روی این مسأله انجام ندادند.

رییس جمهوری افزود: براساس گزارش یکی از نهادهای نظارتی بر طبق آیین نامه های سال ۹۰، یک مدیر می توانست حتی تا یک میلیارد تومان هم دریافتی داشته باشد، و در ظاهر هیچ مشکلی هم وجود نداشت، لذا امروز باید این آیین نامه ها اصلاح شود.

روحانی تصریح کرد: برای اصلاح مشکلاتی که در این زمینه وجود داشته اقدامات لازم را آغاز کرده ایم و آن را تا آخر ادامه خواهیم داد. ممکن است یک سری از امور خلاف قانون نباشد، اما اگر منصفانه به قضاوت بنشینیم کاری درست و عادلانه نیست، حقوق و دستمزدی که گرفته می شود، باید متناسب با خدمتی باشد که به جامعه ارایه می شود.

روحانی تصریح کرد: فضایی که در زمینه دستمزدهای نامتعارف در جامعه شکل گرفت را خیر می دانم و باید از آن استقبال کرد و در مواجهه با آن باید وظیفه و مسئولیت اصلی خودمان را انجام دهیم و اگر جایی نیاز به عذرخواهی داشت، بدون شک و تردید باید از مردم عذرخواهی کنیم چرا که مردم ولی نعمت های ما هستند.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت در جایی که احیاناً غفلتی شده باشد در عذرخواهی از مردم لکنت زبان نخواهد داشت و این کار را به نفع مردم و صلاح کشور می داند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مشکلی که در زمینه حقوق های نامتعارف وجود دارد، همگانی است و مربوط به یک قوه و دستگاه خاصی نیست، لذا همه باید دست به دست هم دهیم و این مشکل را حل و فصل کنیم و به فضل الهی حل و فصل خواهیم کرد.


منبع : خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .