تبیان، دستیار زندگی
در قسمت اول این مطلب نگاهی انداختیم به خواص و فواید سیب زمینی. گفتیم اگر سیب زمینی در روغن سرخ نشود تقریباً فاقد چربی است، یکی از منابع غنی فیبرهای غذایی، ویتامین C و ویتامین های گروه ب محسوب می شود و ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواص سیب زمینی برای سلامتی (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب نگاهی انداختیم به خواص و فواید سیب زمینی. گفتیم اگر سیب زمینی در روغن سرخ نشود تقریباً فاقد چربی است، یکی از منابع غنی فیبرهای غذایی، ویتامین C و ویتامین های گروه ب محسوب می شود و به میزان قابل توجهی پتاسیم و کمی منیزیم و آهن نیز به بدن می رساند.

فاطمه مهدی پور بخش تغذیه و آشپزی تبیان
سیب زمینی

در قسمت پیش همچنین اشاره کردیم که این ماده غذایی فاقد سدیم است و گفتیم که این مزیت به اضافه میزان بالای پتاسیم آن به افرادی که قصد دارند فشارخونشان را بیشتر کنترل کنند کمک زیادی می کند. در قسمت دوم و پایانی این مطلب نگاهی می اندازیم به تأثیر سیب زمینی در کنترل وزن، ارزش غذایی و دیگر فواید آن. لطفاً با ما همراه باشید.

خبر خوش برای آن هایی که می خواهند وزن کم کنند

سیب زمینی می تواند نقش مهمی در تغذیه افرادی که می خواهند وزن کم کنند داشته باشد. 180 گرم سیب زمینی پوست کنده و آب پز حدود 140 کالری دارد که کمتر از کالری موجود در همین میزان پاستای آب پز شده (286 کالری) یا برنج آبکش (248 کالری) است.

اگر سیب زمینی در مدت نگهداری سبز شده و یا جوانه زده باشد باید آن را با دقت زیادی پوست بگیرید و یا از مصرف آن خودداری کنید

با این حال بهتر است حواستان را جمع کنید. میزان کالری موجود در سیب زمینی سرخ کرده دو تا سه برابر بیشتر از سیب زمینی آب پز یا فر پز است. در نتیجه اگر رژیم لاغری دارید حتماً دور سیب زمینی سرخ کرده خط قرمز بکشید. باید بدانید که این ماده غذایی باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدت می شود. از آنجایی که میزان کالری سیب زمینی آب پز و آماده شده در فر کم است می توانید آن را در رژیم غذایی تان بگنجانید. نتایج پژوهشی که روی تأثیر مواد غذایی مختلف در ایجاد احساس سیری انجام شده است نشان می دهد امتیاز سیرکنندگی سیب زمینی سه برابر بیشتر از نان تهیه شده از آرد سفید است. بنابراین می توانید بدون این که دچار زیاده روی شوید بدون نگرانی از سیب زمینی استفاده کنید.

روش پخت سیب زمینی مهم است

سیب زمینی به روش های مختلفی آماده و پخته می شود. این روش پخت نیز روی ارزش غذایی آن تأثیر زیادی دارد. یادتان باشد که از بین رفتن مواد مغذی در حین پخت به دما و مدت زمان پخت بستگی دارد. زمانی که سیب زمینی ها را در آب می جوشانید مقداری از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C و B و پتاسیم در آب حل شده و از بین می روند. جوشاندن سیب زمینی به همراه پوست باعث می شود که میزان ویتامین های از بین رفته آن کاهش چشمگیری پیدا کند. محققان بر این عقیده هستند که شیوه نگهداری سیب زمینی نیز در کاهش مواد مغذی آن تأثیر دارد. لازم است که این ماده غذایی در محیطی خشک، خنک و دور از نور نگهداری شود. یادتان باشد که نباید سیب زمینی در محیطی با دمای زیر 4 درجه نگهداری شود چون این مسئله در حین سرخ کردن آن باعث افزایش تولید آکریل آمید (یک ماده اسیدی سرطان زا) می شود. اگر سیب زمینی در مدت نگهداری سبز شده و یا جوانه زده باشد باید آن را با دقت زیادی پوست بگیرید و یا از مصرف آن خودداری کنید. از آنجایی که میزان چربی سیب زمینی اندک است آماده کردن آن با میزان بالایی چربی باعث افزایش کالری موجود در غذا می شود. این مسئله در سیب زمینی سرخ کرده و گراتن هایی که با خامه و پنیر تهیه می شوند بیشتر است.

سیب زمینی

سیب زمینی برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند

افرادی هستند که به گلوتن که همان پروتئین موجود در گندم و چاودار است، حساسیت دارند. سیب زمینی یک ماده غذایی مهم برای افرادی محسوب می شود که رژیمی غذایی فاقد گلوتن دارند و نمی توانند نان، پاستاها و اکثر غلات را مصرف کنند. سیب زمینی فاقد گلوتن بوده و مصرف آن برای افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن گندم آزاد است.

سیب زمینی برای کاهش التهاب بدن

اگر شما از التهاب مزمن چه در اعضای داخلی بدن و چه در اعضای خارجی بدن رنج می برید بهتر است از سیب زمینی کمک بگیرید. ترکیبات سیب زمینی تنوری زودهضم و سبک است و باعث تسکین دستگاه گوارش آسیب پذیر می شود. برای تسکین هر نوع التهاب خارجی بدن نیز کافی است سیب زمینی خام را روی محل التهاب قرار دهید. این کار به عنوان مثال برای تسکین زخم دهان موثر است.

سیب زمینی برای تسکین سنگ کلیه

میزان بالای اسید اوریک خون یکی از عوامل اصلی تشکیل سنگ کلیه است. افرادی که از این مشکل رنج می برند می توانند از پوست سیب زمینی استفاده بیشتری ببرند. چون حاوی میزان زیادی مواد مغذی مانند مس، منیزیم، پتاسیم و ویتامین B می باشد.

تابلوی ارزش غذایی هر 100 گرم سیب زمینی متناسب با شیوه پخت آن

سیب زمینی آب پز شده با پوستسیب زمینی پوست کنده و آب پز شدهسیب زمینی با پوست و آماده شده در فرسیب زمینی پوره شده با شیر (7 گرم). کره (5 گرم)سرخ کرده
انرژی (کیلوکالری)
٦٦
٧٧
٨٥
١٠٤
٢٨٠
پروتئین (گرم)
١.٤
١.٨
٢.٦
١.٨
٣.٣
کربوهیدرات (گرم)
١٥.٤
١٧
١٧.٩
١٥.٥
٣٤
مواد چرب (گرم)
٠.٣
٠.١
٠.١
٤.٣
١٥.٥
فیبر (گرم)
١.٥
١.٢
٣.١
١.١
٢.١
پتاسیم (میلی گرم)
٤٦٠
٢٨٠
٥٤٧
٢٦٠
٦٥٠
آهن (میلی گرم)
١.٦
٠.٤
٠.٩
٠.٤
١
ویتامین B1(میلی گرم)
٠.١٣
٠.١٨
٠.١١
٠.١٦
٠.٠٨
ویتامین B6(میلی گرم)
٠.٣٣
٠.٣٣
٠.٢٣
٠.٣٠
٠.٣٦

فولات(میکروگرم)

١٩
١٩
٤٤
٢٤
٣١
ویتامین C(میلی گرم)
٩
٦
١٤
٨
٤

توجه توجه

خواص سیب زمینی را به اختصار اشاره کردیم. اما باید بدانید که سیب زمینی می تواند باعث بروز سندرم آلرژی دهانی شود. این نوع آلرژی یک واکنش آلرژیک بدن نسبت به برخی پروتئین های گیاهی است. این مشکل در برخی افراد که نسبت به آلرژن ها حساسیت دارند بروز می کند. سندرم آلرژی دهانی با علائمی مانند خارش و احساس سوزش در دهان، لب ها و گلو بعد از مصرف سیب زمینی بروز می کند. البته این علائم بعد از چند دقیقه برطرف می شوند. با این حال بهتر است با پزشکتان مشورت کنید تا علت این واکنش های آلرژیک را بررسی کرده و توصیه های لازم را به شما ارائه دهد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.