تبیان، دستیار زندگی
امروز باید در و دیوار این شهر برای شعار فلسطین تکان بخورد! ما در برابر مسئله فلسطین مسئولیت داریم اگر امام حسین(ع) امروز زنده بود به ما می گفت که شمر و یزید زمان ما همین صهیونیسم و اشغالگران قدس هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نطق تاریخی استاد مطهری در دفاع از مظلومیت مردم فلسطین

امروز باید در و دیوار این شهر برای شعار فلسطین تکان بخورد! ما در برابر مسئله فلسطین مسئولیت داریم اگر امام حسین(ع) امروز زنده بود به ما می گفت که شمر و یزید زمان ما همین صهیونیسم و اشغالگران قدس هستند.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
نطق تاریخی استاد مطهری در دفاع از مظلومیت مردم فلسطین

استاد شهید مرتضی مطهری در نطق تاریخی خود در دفاع از مظلومیت مردم فلسطین در عاشورای سال 48 ش. طی سخنانی عنوان کرد:

امروز باید فرض کنیم که اگر پیغمبر اسلام(ص) زنده بود، درباره چه مسئله ای می اندیشید؟ من قسم می خورم که پیغمبر(ص) در قبر مقدسش امروز از یهود می لرزد.
این یک مسئله منطقی است، اگر کسی نگوید گناه کرده و من هم نگویم مرتکب گناه شده ام، هر خطیب و واعظی هم باید بگوید گذشته از جنبه اسلامی آن، فلسطین و قضیه آن که مربوط به دولتی از دولت های اسلامی می شود ، یک ملت است ملتی که بالاجبار از خانه بیرونشان کرده اند.
یهود مدعی است که دو    سه هزار سال پیش دو نفر از پیامبران ما یعنی حضرت داود و سلیمان یک مدت سلطنت موقت در این مکان داشتند و دیگر تمام شد! درحالیکه اگر تاریخ را بدانیم متوجه می شویم که هیچ زمان چه قبل و چه بعد از اسلام، سرزمین فلسطین به یهود تعلق نداشته است.
روزی که مسلمانان فلسطین را فتح کردند، این سرزمین در اختیار مسیحیان بود، نه یهودی ها! اتفاقا یکی از مفاد صلح بین مسلمانان و مسیحیان همین بود که یهود پا در این مکان نگذارد. حال یک مرتبه دیدیم که نام وطن یهودی این جا به خود گرفت!
یکی از قضایایی که کارنامه قرن ما را تاریک می کند، قرنی که به دروغ نام حقوق بشر، آزادی و دموکراسی به خود گرفته همین است که یهودی ها یک مرتبه به فکر افتادند بعد از زجری که از دول غیر مسلمان کشیدند، پراکندگی خود را از بین ببرند و وطنی برگزیدند و اولین گزینه ای که به فکرشان رسید هم فلسطین بود.
فلسطین پس از تقسیم غنایم بین کشورهای اروپایی به استعمار انگلستان در آمد و این کشور هم رسما کفیل فلسطین شد و وعده آن را به صهیونیست ها داد. بنابراین یهودی که ده ها قرن در گوشه های دیگر دنیا زندگی می کرد و نژادهای متعددی هم پیدا کرده بودند، به این منطقه آمدند.
در حدود دو تا سه میلیون نفر مسلمان در آن زمان از خانه و زندگی خود آواره شدند، اسرائیل دامنش خیلی بلندتر از محدوده کوچک فلسطین است و اگر مراقب نباشیم به کشور ما نیز کشیده می شود! مگر اینها ادعای مدینه و خیبر، عراق و سرزمین های مقدس ما را ندارند؟
ما در برابر این قضیه مسئولیت داریم. داستانی که دل حسین بن علی (ع) را امروز خون می کند همین است اگر ما می خواهیم به خودمان و عزاداری حسین (ع) ارزش دهیم، باید به مسئله فلسطین توجه کنیم. اگر حسین (ع) بود به ما می گفت که اگر می خواهید برای من عزاداری کنید شعار امروز باید فلسطین باشد شمر هزار سال پیش مرد. شمر و یزید امروز را باید شناخت.
امروز باید در و دیوار این شهر برای شعار فلسطین تکان بخورد. چیزهای دروغی در مغز ما کردند که این مسئله داخلی برای عرب و اسرائیل است درحالیکه اینطور نیست! ما چه جوابی در برابر اسلام و پیغمبر خدا(ص) داریم.
منبع: خبرگزاری فارس