تبیان، دستیار زندگی
ششم تا نهم آذر ۱۳۲۲، تهران میزبان سران متفقین در جنگ جهانی دوم بود که طی آن درباره آینده بزرگترین زورآزمایی تاریخ جهان گفت وگو کردند. فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، در چند روز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جشن تولد چرچیل در تهران

ششم تا نهم آذر 1322، تهران میزبان سران متفقین در جنگ جهانی دوم بود که طی آن درباره آینده بزرگترین زورآزمایی تاریخ جهان گفت  وگو کردند. فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، در چند روز اقامتشان در تهران چنان گرم گرفتند که علاوه بر تحکیم اتحادشان در جنگ، از شوخی با هم، دعوت یکدیگر به ضیافت شام در سفارتخانه هایشان و حتی برگزاری جشن تولد برای چرچیل غافل نشدند.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
جشن تولد چرچیل در تهران

خاطرات نخست وزیر انگلیس از کنفرانس سران متفقین

چرچیل سال ها بعد خاطراتش را از سفر به تهران نوشت و با خواندن خاطرات دیگر مهمانان کنفرانس بود که از بعضی مذاکرات دوجانبه رهبران آمریکا و شوروی مطلع شد. تهران تا آن زمان تنها شهر خارجی بود که استالین به آنجا پا گذاشته بود. تصویری که چرچیل از استالین ترسیم کرده، پر از لحظات شیرین و شوخی های عجیب رهبر شوروی است، مانند اعدام 60 هزار افسر آلمانی! خاطرات چرچیل اولین بار در مجله «اطلاعات ماهانه» (آذر 1332) ترجمه و منتشر شد و «تاریخ ایرانی» 72 سال بعد از کنفرانس تهران، آن را بازنشر می کند:

میان سواران ایرانی

اقداماتی که برای پذیرایی از من در فرودگاه تهران و در طول خیابان های از فرودگاه تا سفارت انگلیس از طرف دولت ایران صورت گرفته بود طوری بود که من نمی توانم به هیچ عنوان از آن ستایش کنم یا موافقت خود را با آن ابراز داردم. در فرودگاه، وزیر مختار انگلستان مرا در اتومبیل خود نشاند و هر دو از فرودگاه به سمت سفارت انگلیس حرکت کردیم.

جاده بین فرودگاه و شهر تهران، لااقل در طول پنج کیلومتر محصور در بین دو خط زنجیر پاسبانان سوار ایرانی بود که در فاصل   پنجاه متر ایستاده بودند. نتیجه این کار این بود که به سوءقصدکنندگان احتمالی، خیلی روشن نشان دهد که یک شخصیت برجسته وارد شده است و از فلان مسیر مشخص عبور خواهد کرد. این سوارهای ایرانی، اسباب اشکال عبور ما شده بودند، اما هیچ گونه کمکی برای حفاظت ما نمی توانستند بکنند.

در مرکز شهر تماشاچیان جمعیت انبوهی مرکب از پنج صف پشت سر هم تشکیل داده بودند که به ما با نظر بغض نگاه نمی کردند، اما علاقه ای هم نشان نمی دادند. بالاخره در موقع مقرر به سفارت انگلستان که تحت حفاظت دقیق سربازان انگلیسی و هندی بود رسیدیم.

سفارت انگلیس و باغ های آن تقریبا همسایه دیوار به دیوار سفارت کبرای شوروی است. سفارت کبرای شوروی توسط عده بسیاری از سربازان روسی نگاهبانی می شد، و نزدیکی در سفارت باعث شد که اندک اندک این دو نیروی محافظ با هم تشریک مساعی کردند و منطقه ای که سفارتخانه های ما در آن واقع بود به صورت یک دژ نظامی تحت محاصره و حفاظت درآمد. سفارت آمریکا که تحت حفاظت سربازان آمریکایی بود لااقل 1500 متر با سفارتخانه های ما و شوروی فاصله داشت، و نتیجه این بود که یا من و استالین و یا پرزیدنت روزولت، مجبور بودیم روزی دو یا سه مرتبه در تمام مدتی که کنفرانس تهران ادامه می یافت، این فاصله را در کوچه های تنگ و تاریک طی کنیم. در این ضمن مولوتف که بیست و چهار ساعت پیش از ما وارد تهران شده بود، به ما اطلاع داد که سرویس ضد جاسوسی مخفی شوروی توطئه عظیمی را برای قتل یک یا دو یا هر سه نفر از «رجال ثلاثه» که لقب من و استالین و روزولت بود، کشف کرده است، و بدین جهت از فکر اینکه ما روزی چند بار این فاصل   یک کیلومتر و نیمی را طی کنیم بسیار نگران و مضطرب بود و در نتیجه، وقتی که مولوتف از روزولت خواست که بی درنگ محل سکونت خود را به سفارت کبرای شوروی که سه یا چهار برابر هر کدام از سفارتخانه های انگلیس و آمریکا بود و تحت حفاظت و مراقبت دقیق پلیس و ارتش روس قرار داشت انتقال دهد، من جدا از این پیشنهاد او پشتیبانی کردم و بالاخره توانستیم این نظر را به پرزیدنت بقبولانیم. بعدازظهر آن روز، پرزیدنت روزولت به سفارت کبرای شوروی آمد و آنجا در آپارتمان های وسیع و راحتی که برای او آماده شده بود سکوت گزید. از آن به بعد ما سه نفر در کنار هم، و تقریبا در یک جا سکونت داشتیم و می توانستیم دربار   مسائل مربوط به جنگ جهانی مذاکره کنیم، بی آنکه کسی مزاحم ما شود.

حال مزاجی من در این موقع به هیچ وجه رضایت بخش نبود، و حتی گلو درد و سرماخوردگی من طوری شدت یافته بود که مدتی اصلا قادر به حرف زدن نبودم، و واقعا خیلی جالب می شد اگر بعد از طی این همه راه، درست در آن موقع که بیش از همه احتیاج به حرف زدن داشتم، مجبور می شدم هیچ نگویم.

شیطنت آمریکایی ها کار مرا خراب کرد

دربار   موقعیتی که من در این کنفرانس سه نفری اتخاذ کردم، خیلی حرف های عجیب و غریب زده اند. مخصوصا در آمریکا افسانه ای ساخته اند که به همه جا رسیده، و آن این است که من سعی کردم هر طور هست از حمل   نظامی متفقین غربی به فرانسه برای باز کردن جبه   دوم که استالین جدا طالب آن بود جلوگیری کنم و به جای آن، هدف این حمله را ناحی   بالکان یا مدیترانه شرقی قرار دهم، و بدین ترتیب امکان حمله به آلمان را از سمت مغرب از بین ببرم. اما این حرف تهمتی است که به من زده اند، زیرا من با حمله به فرانسه از سمت جنوب مخالف نبودم، منتهی ترجیح می دادم که از شمال ایتالیا حمله ای هم به طرف وین و یوگسلاوی صورت گیرد.

از آن گذاشته اگر موفق می شدیم ترکیه را وارد جنگ کنیم، یا لااقل وادار سازیم که «نوعی از بی طرفی» را بپذیرد و فرودگاه های خود را در اختیار ما قرار دهد، کنترل دریای اژه در دست ما می افتاد. بدیهی است در این میان، اصل، واداشتن ترکیه به ترک بی طرفی بود.

این نقشه ای بود که من داشتم، و تا آنجا که زبانم یاری می کرد آن را هر چند بار که توانستم برای روزولت و استالین تکرار کردم. اگر روزولت به من کمک کرده بود، شاید می توانستم استالین را متقاعد کنم که دست از سرسختی و یکدندگی خودش بردارد، اما پرزیدنت روزولت تحت تأثیر نظریات مشاورین نظامی خود قرار گرفت و مرا تنها گذاشت و در نتیجه استالین هم   حرف های مرا شنید و آخر   همان حرف خودش را زد. آمریکایی ها وقتی دیدند که کار مرا خراب کرده اند، خوششان آمد. مشاورین نظامی روزولت نگاهی به یکدیگر کردند و آهسته به هم گفتند: «بالاخره توانستیم از کلاهی که داشت به دست چرچیل سرمان می رفت نجات پیدا کنیم. خدا رحم کرد که پای ما به بالکان گیر نکرد.» و هر چه من خواستم به آن ها بفهمانم که چنین خیالی نداشته ام، و فقط با طرح نقش   حمله به بالکان می خواستم ترکیه را به جنگ بکشانم، گوش به حرفم ندادند. این کوتاهی ما، اشتباه بزرگی بود که چون بالاخره ما توانستیم به فتح نائل شویم، کسی متوجه اهمیت آن نشد.

به چرچیل نگویید...

اندکی بعد از ورود پرزیدنت روزولت به سفارت کبرای شوروی، استالین به دیدن او رفت و مدتی با هم دوستانه صحبت کردند. در این مذاکره من حضور نداشتم و نتوانستم بفهمم که آن ها با هم چه گفتند، اما بعد ها «هاپکینز» که در این ملاقات حضور داشت، جریان آن را در خاطرات خود نوشت. طبق این یادداشت ها، روزولت و استالین درباره خاور دور و چین و هندوستان مذاکراتی کرده بودند.

بدین ترتیب وقتی که استالین و روزولت، با هم از «موضوع هندوستان» صحبت می کردند، من بی خبر از همه جا، در اطاق خودم در سفارت انگلیس مشغول بخور دادن حلق و بینی و خواندن تلگراف های لندن بودم.

برای اینکه ترکیه را به جنگ بکشانیم...

اولین جلسه رسمی «کنفرانس سه جانبه» در همان روز، در ساعت چهار و نیم بعدازظهر در سفارت کبرای شوروی در تهران منعقد گردید. ما همه دور یک میز گرد بزرگ نشسته بودیم. همراهان من عبارت بودند از: ایدن، دبل، روسای سه گانه ستاد ارتش، وایسمی. همراهان پرزیدنت روزولت، هری هاپکینز، دریاسالار لیهی، دریاسالار کینک و دو افسر دیگر. اما ژنرال مارشال و ژنرال آرنولد حضور نداشتند. بعدا گفتند که آن ها در ساعات کنفرانس اشتباه کرده و در موقعی که ما در مجمعی بدین اهمیت جمع شده بودیم، این دو نفر به تماشای برف های اطراف تهران رفته بودند. اما من هنوز هم خیال می کنم نیم کاسه ای زیر این کاسه بوده است.

هر چه عده ما و آمریکایی ها زیاد بود عده روس ها کم بود، زیرا جز مولوتف و مارشال وروشیلف، کسی دیگر همراه استالین نبود. البته سه نفر مترجم ما جای خود داشتند. من تقریبا روبه روی استالین نشسته بودم. ریاست این جلسه را ما به عهده روزولت گذاشتیم و او پذیرفت. موقع شروع مذاکرات، نطق جالبی ایراد کرد و تذکر داد که این اولین بار است که شوروی ها و انگلیسی ها و آمریکایی ها دور یک میز نشسته و بدین ترتیب عضو یک خانواده شده اند.

برای این جلسه دستور مذاکراتی معین نشده بود و هر کدام از ما مختار بودیم در هر باره که می خواهیم صحبت کنیم و باید بگویم که هم   ما خیلی صریح و بی پرده حرف زدیم. بعد از روزولت من صحبت کردم و تذکر دادم که این اجتماع ما، مرکز ثقل قدرتی است که تاکنون در هیچ دوره از ادوار تاریخ بشر، از حیث عظمت، سابقه نداشته است. استالین جواب داد که با اظهارات ما دربار   دوستی و نزدیکی سه دولت معظم کاملا موافق است، و امیدوار است که هر سه دولت بتوانند از فرصت مساعد و مناسبی که به دست آمده استفاده لازم بکنند.

سپس روزولت مذاکرات رسمی را شروع کرد و هر یک از ما به تفصیل دربار   نظر سه دولت در مورد صحنه های مختلف جنگ در اقیانوس کبیر و اروپا و آفریقا و آلمان سخن گفتیم. وقتی که در آخر کار از استالین پرسیدیم: «به نظر شما بهترین طریق   کمک به قوای شوروی توسط قوای مشترک آنگلوساکسون چیست؟» استالین با آنکه توضیحات مرا مفصلا شنیده بود، به سادگی گفت: «از راه ایتالیا و از راه بالکان نمی توان کار مفیدی صورت داد. تنها کار مفید حمله به آلمان از راه شمال فرانسه است. هیچ راه دیگری واقعا به درد نمی خورد.»

وقتی که بعد از مذاکرات مفصل، درصدد بحث در جزئیات امور نظامی بر آمدیم، استالین تذکر داد که چون فکر بحث در مسائل نظامی را در این جلسه نکرده، متخصصین نظامی خود را همراه نیاورده است. با این وصف مارشال وروشیلف در این باره نظرات لازم را خواهد داد. بقیه آن جلسه ما تماما صرف گفت وگو در این باره شد که چطور ترکیه را هر طور شده به جنگ بکشانیم.

استالین و آلمان

یکشنبه 28 نوامبر، استالین ما را به شام دعوت کرد. عده ما به اضافه مترجمین، 9 یا 10 نفر بود. بعد از شام، من استالین را کنار کشیدم و با او روی کاناپه ای نشستم و دو نفری، توسط مترجمین خودمان، به صحبت پرداختیم. از او پرسیدم: «خوب. بعد از اینکه فتح کردیم، به نظر شما چه اتفاق خواهد افتاد؟» استالین با سادگی مخصوصی حرف مرا استقبال کرد. ایدن را هم که در این وقت از کنار ما رد می شد پیش خودش نشاند. بعد گفت: «اول ببینیم بد ترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد کدام است؟ این اتفاق این است که من یقین دارم به فاصل   خیلی کمی، دوباره آلمان سر بلند خواهد کرد و   همان قدرت همیشگی خودش را به دست خواهد آورد.» پرسیدم: «به نظر شما تا چند وقت بعد از جنگ؟» گفت: «تا پانزده سال. منتهی تا بیست سال.» گفتم: «این مدت کافی نیست. ما باید صلح دنیا را لااقل برای نیم قرن تأمین کنیم، اگر بنا باشد صلح فقط ده تا پانزده سال طول بکشد، ما خون این همه سرباز را بی جهت ریخته ایم.»

نقشه های دور بعد از جنگ

صبح روز 29 نوامبر، جلسه روسای ستادهای ارتش انگلستان و شوروی و آمریکا منعقد شد، بدین جهت من و روزولت و استالین جلسه ای نداشتیم. اما من اطلاع یافته بودم که استالین و روزولت با هم به طور خصوصی ملاقات و مذاکره کرده اند. برای اینکه نگذارم تصمیمی بی اطلاع من گرفته شود از روزولت دعوت کردم که قبل از تشکیل دومین جلس   سران سه دولت، با من ناهار صرف کند. اما روزولت از قبول دعوت من خودداری کرد و هریمن را پیش من فرستاد تا به من توضیح دهد که وی نمی خواهد استالین را به شک بیندازد که ما دو نفر علیه او با هم ساخت و پاخت داریم. من از این حرف تعجب کردم، زیرا ما بار ها گفته بودیم که هر سه نسبت به هم اعتماد کامل داریم. اما بعد از صرف غذا دوباره روزولت با استالین و مولوتف خلوت کرد و ظاهرا صحبت های خیلی مهمی رد و بدل شد. در این جلسه، روزولت و استالین نقشه های خود را برای بعد از جنگ شرح داده بودند. بعد ها فهمیدم که در این جلسه باز هم پشت سر من حرف هایی زده و خیلی چیز ها گفته بودند که قرار شده بود از من پنهان نگاه دارند.

چگونه سر به سرم گذاشتند؟

شب را همه مهمان استالین بودیم. عده ما خیلی کم بود: استالین و مولوتف، روزولت، هاپکینز، هریمن، کلارک کر، من و ایدن، با مترجمین مان. آن شب به دفعات و دفعات به سلامتی سه دولت جام های خود را سر کشیدیم. وسط مذاکره الیوت روزولت پسر پرزیدنت که تازه با هواپیما وارد شده بود، در تالار را باز کرد. او هم به ما اضافه شد و بعد هم خاطرات خود را دربار   این مهمانی منتشر کرد. به طوری که هاپکینز در خاطرات خود می نویسد: آن شب استالین تصمیم گرفته بود که از راه شیطنت سر به سر من بگذارد، و من با اینکه از این موضوع بی خبر بودم، شوخی ها و متلک های او را با خوش رویی استقبال کردم، تا آن وقتی که مارشال با لحنی خیلی جدی که حتی بوی مرگ می داد اظهار کرد که به عقیده او اقدام اساسی که باید در مورد آلمان ها انجام داد، این است که در آخر جنگ کلی   افسران مهم آلمانی را که تقریبا 50 هزار نفر می شدند یک جا در میدان بزرگی جمع کنند و همه را بلااستثنا از دم مسلسل بگذرانند و آن وقت قدرت نظامی آلمان برای همیشه از بین خواهد رفت. من از این حرف وحشت کردم و از کوره در رفتم. گفتم: پارلمان و افکار عمومی انگلستان هیچ وقت اجازه چنین آدم کشی دسته جمعی را نخواهند داد. خواهش می کنم از این نقشه ها نکشید.

اما استالین دنبال   حرفش را تا آخر شام   رها نکرد و هر چند دقیقه به چند دقیقه از روی شیطنت موضوع قتل  عام 50 هزار افسر آلمانی را تکرار کرد و گفت که این یکی از عالی ترین فکرهایی است که تاکنون در مغز او پیدا شده است!

دفعه سوم یا چهارم که این حرف را با همان قیافه جدی زد، من از فرط خشم دیوانه شدم. فریاد زدم: «من حاضرم همین حالا مرا به باغ سفارت ببرند و اعدام کنند، اما با چنین وحشی گیری آبروی ملت ما را در دنیا نبرند.»

وقتی که این را گفتم، روزولت که تا آن وقت ساکت مانده بود، گفت: «خیلی بد شد که استالین و چرچیل اختلاف عقیده پیدا کرده اند، چطور است من حد وسطی پیشنهاد کنم که هر دو راضی باشید. به عقیده من حالا که چرچیل با قتل عام پنجاه هزار نفر افسر آلمانی موافق نیست، بهتر است هزار تا را کنار بگذاریم و 49 هزار نفر را تیرباران کنیم که رضایت او هم جلب شده باشد.»

از آن طرف میز، ایدن به من اشاره می کرد که هم   این حرف ها شوخی است و اوقاتم تلخ نشود، اما در همین موقع الیوت روزولت پسر پرزیدنت از جا بلند شد و نطق غرائی در محاسن فکر بکر استالین دربار   قتل عام 50 هزار نفری ایراد کرد.

من از این نطق بی مورد به قدری اوقاتم تلخ شد که می خواستم ظرفی را بلند کنم و به مغز این خروس بی محل بکوبم. برای اینکه اختیار از دستم بیرون نرود از سر میز بلند شدم و بی خداحافظی به علامت اوقات تلخی به اطاق دیگر رفتم. اما یک دقیقه بعد دو دست سنگین از پشت به شانه من خورد و وقتی که برگشتم استالین را دیدم که با شیطنت تمام می خندید و به من گفت همه حرف هایش شوخی بوده و می خواسته است لودگی کند. من به اتفاق او به سر میز شام برگشتم و شام در محیط صمیمانه ای صرف شد. بعد ها فهمیدم که این نقشه را روزولت و استالین مشترکا کشیده بودند که سر به سر من بگذارند، و پسر روزولت هم به اشاره پدرش آن نطق پرحرارت بی معنی را ایراد کرده بود.

روز شصت و نهمین سال تولد من

روز 30 نوامبر برای من روزی فراموش نشدنی بود. این روز، روز شصت و نهمین سال تولد من بود، ولی من سراسر روز را مشغول بحث و مطالعه و اقدام دربار   مسائلی بودم که از حیث اهمیت در زندگانی من تا آن روز سابقه نداشت. از طرف دیگر از این بابت که پرزیدنت روزولت از بدو ورود ما به تهران در سفارت کبرای شوروی با استالین تماس دائم داشت و در عین حال از هر گونه تماس مستقیم و دو نفری با من جدا احتراز می کرد اوقاتم تلخ بود. ناچار سعی کردم من نیز درصدد تماس مستقیم و خصوصی با استالین برآیم، زیرا احساس می کردم که پیشوای روسیه دربار   طرز فکر و سیاست کلی انگلستان نظر صحیح و کاملا مطابق با واقع ندارد. در استالین اندک اندک این فکر غلط قوت می گرفت که «چرچیل و فرماندهان ستاد ارتش انگلستان قصد دارند از حمل   قوای آنگلوساکسون به فرانسه برای گشودن جبه   دوم جلوگیری کنند، در عوض به هر قیمت هست حمل   بالکان را راه بیندازند.»

نظر من این بود که هر طور شده این تصور خطا را از ذهن استالین دور کنم. بالاخره این ملاقات صورت گرفت و جریان آن طبق صورت مجلس دقیقی که کماندان برس مترجم من نوشته ثبت است.

من اول به استالین تذکر دادم که از طرف مادر، آمریکایی هستم، و بدین جهت علاقه خاصی به آمریکا و آمریکایی ها دارم و بنابراین آنچه را که به عنوان نظریه خود به وی می گویم نباید انتقاد و حمله نسبت به آمریکا تلقی کند. اما اصول و نکاتی هست که به هر حال باید صریحا و آشکارا گفته شود.

بعد با او به تفصیل درباره اهمیت منطقه مدیترانه مخصوصا مشرق آن و نقش   معروف ایجاد جبه دوم در شمال فرانسه صحبت کردم. استالین همه حرف ها و توضیحات مرا با نظر موافق شنید. ولی در آخر صحبت تذکر داد که: اگر این جبهه در ماه مه 1944 گشوده نشود، دیگر به درد ما نمی خورد؛ زیرا بعد از این موقع دیگر تا آخر سال نمی توان به چنین کاری دست زد. سپس صریحا گفت که روس ها از کشیدن تمام بار جنگ خسته شده اند؛ و اگر در سال 1944 تغییر اساسی در وضع جنگ روی ندهد، سربازان سرخ خود را در این جنگ به کلی تنها احساس خواهند کرد و روحی   خود را از دست خواهند داد.

عقیده لرد کرزن

اندکی بعد از ملاقات دو نفری، من و استالین جدا جدا به آپارتمان پرزیدنت روزولت رفتیم. آن روز روزولت ما را به ناهار دعوت کرده بود، و در این ناهار، فقط ما سه نفر با سه مترجم خودمان حضور داشتیم. سر میز روزولت به استالین اطلاع داد که آمریکا و انگلستان قول رسمی می دهند که حمله به فرانسه را در ماه مه 1944 شروع خواهند کرد. استالین از این تعهد رسمی جدا خوشحال شد. بعد صحبت به موضوع احتیاج روسیه به بندر آزاد در دریا ها و کشتی رانی روسیه کشید.

من گفتم: عقیده من همیشه این بوده که نباید روسیه با امپراطوری 200 میلیونی خود راه به دریای آزاد نداشته باشد، و ما خیلی خوشوقت می شویم که کشتی های جنگی و تجارتی شوروی را در دریا ها و اقیانوس ها ببینیم. استالین لبخندی زد و گفت: «مثل اینکه عقیده لرد کرزن این طور نبود؟» گفتم: «آن وقت ما طور دیگری فکر می کردیم.»

ماجرای یک شام تاریخی در سفارت انگلستان

تا آن روز، شام و ناهار ما همیشه در سفارت کبرای شوروی صرف می شد. آن شب من دعوت کردم که شام سوم را در سفارت انگلستان صرف کنند. این دعوت مرا قاعدتا نمی توانستند رد کنند زیرا اولا در فهرست الفبایی نام انگلستان بر آمریکا و شوروی مقدم بود، ثانیا از   همان لحاظ الفبایی نام من قبل از روزولت و استالین می آمد و ثانیا سن من چهار یا پنج سال از روزولت و استالین زیاد تر بود. یک امتیاز دیگر هم داشتم که من عمدا از آن صحبتی نکردم و آن این بود که کشور من از اولین روز جنگ وارد مبارزه بود در صورتی که شوروی و آمریکا بعدا وارد جنگ شده بودند.

به تمام این دلایل یک دلیل مهم دیگر اضافه می شد که بیش از همه موثر افتاد و آن این بود که آن روز، روز تولد من بود. سفارت ما با عجله مشغول تهیه شامی شد که قریب چهل نفر در آن شرکت داشتند. چند ساعت قبل از شروع ضیافت پلیس سیاسی شوروی (N. K. V. D) دو پا را در یک کفش کرد که باید محل سفارت انگلیس را به دقت بازرسی کند و وقتی که ما پذیرفتیم، عده بی شماری کارآگاه و پلیس مخفی و سیاسی به باغ و ساختمان سفارت انگلیس ریخته و سرتاسر عمارت و باغ را از زیر و بالای درخت ها و پشت یکایک در ها و زیر بالش ها و فرش ها و مبل ها و غیره را تفتیش کردند، بعد هم پنجاه پلیس سر تا پا مسلح شوروی، هر کدام کنار یک در و یک پنجره مسلسل به دست ایستادند. اندکی بعد نفرات نگهبان آمریکایی نیز وارد شدند، اما وقتی که این وضع را دیدند، دیگر دست به تفتیش و مراقبت نزدند.

شب نشینی ما بسیار خوش گذشت. استالین که علاوه بر پنجاه پلیس مسلح پاسدار اسکورت مفصلی همراه داشت، از هر شب خوشحال تر و خونگرم تر جلوه کرد. روزولت هم مثل همیشه می خندید و با همه گرم می گرفت، و از سراپایش حسن نیت و خونگرمی پیدا بود.

هیچ وقت خاطر آن شب را فراموش نمی کنم، زیرا در سر میز رئیس جمهور بزرگ آمریکا در طرف راست و رئیس مقتدر روسیه در طرف چپ من بودند. ما سه نفر روی هم صاحب بزرگترین نیروی دریایی دنیا و سه ربع نیروی هوایی دنیا و ارتش زمینی مرکب از 20 میلیون نفر بودیم که در گیر و دار بزرگترین و مخوف ترین جنگ تاریخ بشر بودند.

سر میز شام به کرات جام های پر از مشروب قوی را به سلامتی همدیگر بر سر کشیدیم. مولوتف و مارشال از زمر ه کسانی بودند که نطق کوتاهی کردند. پس از شام به اطاق مجاور رفتیم، در آنجا استالین مدتی با سارا و راندلف دختر و پسر من که نتوانسته بودند در سر میز شام حضور یابند صحبت کرد و گرم گرفت.

وقتی که بالاخره به اطاق های خود رفتیم و خوابیدیم، ساعت اندکی از دو بعد از نیمه شب گذشته بود. این یکی از خسته کننده ترین، اما مطبوع ترین ضیافت های تولد من بود.


منبع: سایت تاریخ ایرانی