تبیان، دستیار زندگی
ویراست جدید «دایرةالمعارف هنر» در سه جلد با سرپرستی رویین پاکباز منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«دایرةالمعارف هنر» در کتاب فروشی ها

ویراست جدید «دایرةالمعارف هنر» در سه جلد با سرپرستی رویین پاکباز منتشر شد.

دایرةالمعارف هنر

مولف در پیشگفتار این مجموعه نوشته است: «تجدید چاپ مکرر نخستین ویراست دایرةالمعارف هنر  (پانزده بار در طی سال های 1378 تا 1394)، حاکی از نیاز روزافزون جامعه فرهنگی ایران به انتشار این گونه کتاب های مرجع و تخصصی است. هرچند نخستین ویراست دایرةالمعارف هنر با هدف در دسترس گذاشتن اطلاعات لازم و مفید تالیف شده بود،  اما تحولات سریع هنر در جهان و ایران، بازنگری، گسترش و روزآمدسازی آن را ضروری می نمود. پس کاری را آغاز کردیم که بیش از ده سال به درازا کشید و حاصل آن اکنون به صورت دایرةالمعارف هنر سه جلدی در پیش روی شماست.

ویراست جدید دایرةالمعارف هنر از بخش اصلی (بدنه) و بخش های فرعی (پیوست) تشکیل یافته است و هر بخش ترتیب الفبایی جداگانه دارد. مدخل های بدنه (از الف تا ی)  در جلدهای یکم و دوم و پیوست ها در جلد سوم جای گرفته اند. گستره این دایرةالمعارف شامل مقولات نقاشی،   پیکره سازی، طراحی، گرافیک، عکاسی، رسانه های نو، تصویرگری،  چاپگری و طنزنگاری است. همچنین در جلدهای سه گانه آن اطلاعات سودمندی در زمینه های طراحی صنعتی، معماری،  خوشنویسی، سفالگری و برخی هنرهای سنتی می توان یافت.

اختصاص بیش از 700 مدخل به معرفی هنرمندان ایرانی معاصر از جمله ویژگی های بخش اصلی دایرةالمعارف است. در انتخاب این گروه از هنرمندان صرفا زمان شروع فعالیت آنان (پیش از سال 1377) را مبنا قرار داده ایم. چه بسا در این انتخاب نام هایی از قلم افتاده باشند که علت عمده آن فقدان اطلاعات کافی در مورد فعالیت هنری آن ها بوده است.»

«دایرةالمعارف هنر» در سه جلد تدوین شده و دو جلد بدنه مجموعا شامل 537 مدخل، 1143 تصویر سیاه  و سفید و 374 تصویر رنگی است. جلد اول این مجموعه در 876 صفحه علاوه بر معرفی، پیشگفتار، منابع و راهنمای استفاده، مدخل های «الف تا س» را در خود جای داده است. جلد دوم نیز مدخل های «ش تا ی» را در 822 صفحه شامل می شود. همچنین جلد سوم تاریخ شناسی،   مضمون شناسی و نمایه ها را در 580 صفحه دربر می گیرد.

«دایرةالمعارف هنر» با شمارگان 3000 نسخه و قیمت 200هزار تومان در نشر فرهنگ معاصر منتشر شده است.

رویین پاکباز که کارشناسی ارشد زیبایی شناسی خود را در سال 56  از دانشگاه سوربن گرفته، کار تالیف این اثر  را به همراه واحد پژوهش بر عهده داشته است.


ایسنا