تبیان، دستیار زندگی
کتاب «پژوهش های قرآنی» شهید صدر منتشر شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب «پژوهش‌های قرآنی» شهید صدر منتشر شد

کتاب «پژوهش‌های قرآنی»

ترجمه کتاب «المدرسة القرآنیة» آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر، با عنوان «پژوهش‌های قرآنی» از سوی پژوهشگاه شهید صدر منتشر شد.

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «المدرسة القرآنیة» که برگردان جلد ١٩ مجموعه آثار شهید صدر با عنوان «موسوعة الإمام الشهید السید محمدباقر الصدر» است، با نام «پژوهش‌های قرآنی» و با ترجمه سید جلال میرآقایی به انتشار رسید.

«پژوهش‌های قرآنی» مجموعه‌ای از درس‌گفتارهای تفسیری و مقالات قرآنی شهید صدر است که برای اولین بار به‌‌طور کامل به فارسی ترجمه شده و سه بخش اصلی دارد:

تفسیر موضوعی قرآن کریم: این بخش درس‌‌های تفسیری شهید صدر در آخرین‌ سال‌‌های زندگی او است که در آن پس از نقد روش‌‌های گوناگون تفسیری،‌ با تبیین «نظریة ‌الإستنطاق» به عنوان روش برگزیده در تفسیر موضوعی به بررسی مصداقی دو موضوع یعنی «سنت‌های تاریخ،‌ انواع و ویژگی‌های آن» و «عناصر و روابط جامعه» در پرتو قرآن کریم می‌پردازد.

بخش دوم مجموعه درس‌هایی درباره علوم قرآن است که خود آن شهید بزرگوار، برای تدریس در «دانشکده اصول‌الدین» بغداد نگارش نموده است. و بخش سوم سه مقاله از مقالات قرآنی شهید صدر در مجله «الأضواء» است که در آنها موضوعات «عمل صالح در قرآن» و «آزادی در قرآن» و «بهانه‌هایی که مبلغان اسلام با آن روبه‌رو می‌شوند» با رویکردی کاربردی مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

«پژوهش‌های قرآنی» با توجه به دربرداشتن نظریه شهید صدر در تفسیر موضوعی از مهم‌‌ترین آثار وی قلمداد می‌‌شود که می‌‌تواند نقش بسزایی در تحول رویکرد تفسیری و پیشرفت آن به‌‌سوی نظریه‌‌پردازی و تولید علم دینی، ایفا کند.

این کتاب در ٣٩۵ صفحه و به قیمت ٢١۵٠٠٠ریال عرضه می‌شود و علاقمندان می‌توانند برای آشنایی بیشتر و خرید اینترنتی آن به آدرس yon.ir/daralsadr1 مراجعه کنند.

آشنایی بیشتر با این کتاب و دیگر آثار شهید صدر، مطالعه مطالب برگزیده از سیره و سخنان آن شهید والامقام و پیگیری اخبار مربوط، در کانال تلگرام پژوهشگاه تخصصی شهید صدر به آدرس  https://telegram.me/shahidsadrامکان پذیر است.


خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .