تبیان، دستیار زندگی
اولین عکس ها با دوربین های ابتدایی و کمترین تجهیزات تولید می شدند و امکانات و تجهیزاتی که امروزه برای عکاسان مهیاست، قابل مقایسه با آن زمان نیست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با رشته عکاسی

در واقع یک عکس به ثبت و گزینش لحظه هایی از زمان می پردازد که در بردارنده نمایشی از حالات انسانی، پدیده های علمی، مناظر طبیعی یا هر موضوع دیگری است که قابل ثبت روی نوار حساس فیلم است.

آشنایی با رشته عکاسی

اولین عکس ها با دوربین های ابتدایی و کم ترین تجهیزات تولید می شدند و امکانات و تجهیزاتی که امروزه برای عکاسان مهیاست، قابل مقایسه با آن زمان نیست، اما با کمی دقت می توان متوجه شد که عکس های آن دوران با عکس های آتلیه ای امروز تفاوت چندانی ندارند، چرا که هر دو ،عکس هایی خشک و بی رح هستند که همه چیز رویشان ثبت می شود، بدون این که از خودشان اظهار وجودی بکنند، عکس هایی که با حاشیه ای سفید به کاغذ چسبیده اند و این خود تأکیدی بر فاصله این عکس ها با واقعیت است، و چه تاسف بار است که بسیاری از مردم عکاسی را مساوی با همین عکس های پرسنلی و خانوادگی می دانند! و متعجب هستند که چرا عده ای از جوانان برای فراگرفتن این حرفه چهار سال در دانشگاه تحصیل می کنند، در حالی که بسیاری از عکاسان موفقی که آن ها می شناسند، این حرفه را نسل در نسل فرا گرفته اند و اصلاً تحصیلات دانشگاهی ندارند.


اما استادان و دانشجویان رشته عکاسی نظری متفاوت دارند. آن ها معتقدند که استودیوهای عکاسی به "حرفه عکاسی" می پردازند، در حالی که دانشگاه ها "هنر عکاسی" را آموزش می دهند. دانشجویان رشته عکاسی با علوم و فنون مختلفی در زمینه عکاسی آشنا شده و همچنین رشته های مختلف عکاسی را از قبیل عکاسی خبری، تبلیغاتی، علمی، طبیعت و پرتره آموزش می بینند.

البته این اطلاعات خیلی جامع و عمیق نیست، چون هر یک از رشته های فوق، خود دنیای گسترده ای دارد که نمی توان طی چهار سال با آن ها آشنا شد و اصلاً یک عکاس نمی تواند با تمامی این رشته ها و تجهیزات مربوط به آن ها به خوبی آشنا گردد.

آشنایی با رشته عکاسی

در ضمن دانشگاه، تنها راه دست یابی به اطلاعات علمی، فنی و هنری مورد نظر در رشته های عکاسی نیست، اما یک دانشجوی عکاسی می تواند طی مدت کوتاه تری این اطلاعات را کسب کند، یعنی معلوماتی را که یک عکاس تجربی طی مدت طولانی به دست می آورد، یک دانشجو در مدت چهار سال آموزش می بیند.


در واقع یک عکاس به ثبت و گزینش لحظه هایی از زمان می پردازد که در بردارنده نمایشی از حالات انسانی، پدیده های علمی، مناظر طبیعی یا هر موضوع دیگری است که قابل ثبت روی نوار حساس فیلم است. این گزینش از یک سو برپایه شناخت فرهنگ جامعه و شناخت عمومی هنرها استوار است و از سوی دیگر بر انتقال و تطبیق آن ها با فن شناسی و علوم مربوط به عکاسی تکیه دارد و مهم ترین کار عکاسی عبارت است از تلفیق بجا و درست این دو با یکدیگر، چرا که فن شناسی درعکاسی به ساخت قالب اصلی عکس کمک می کند و شناخت فرهنگ، جامعه و هنر به ساخت محتوای کار یاری می رساند.

توانایی های لازم:

هنرمندعکاس به هنر دیدن مجهز است. چشم های هوشیار و جست و جو گر او به معنی مکان ها، اشیاء و حوادثی رخنه می کند که از نگاه لغزنده چشم های دیگران پنهان می ماند، بنابراین، زیبایی را در چیزهای پیش پا افتاده، غیر معمول و معنی را در امور ظاهراً بی معنی می بیند.
هم چنین عکاس باید در محیط جامعه بوده و پر جنب و جوش باشد، چون عکاسی مثل نقاشی نیست که در خانه بنشینیم و هر چه دلمان خواست نقاشی کنیم و حتی در تابستان، پاییز را بکشیم، بلکه عکاسی شکار لحظه هاست، پس باید در ساعات مختلف شبانه روز در مکان های متفاوت حضور داشت تا بتوان لحظه مورد نظر را شکار کرد.


و بالاخره یک عکاس باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد، یعنی باید شعر بخواند، داستان بخواند، روزنامه بخواند تا بفهمد در کجا و در چه زمانی زندگی می کند، چون عکاسی که در زمان حال نباشد، نمی تواندعکس بگیرد.

موقعیت شغلی در ایران:

اکثر فارغ التحصیلان رشته عکاسی جذب مطبوعات می شوند، چون در حال حاضر ما شاهد گسترش مطبوعات و نیاز آن ها به عکاسانی تازه نفس و متبحر هستیم.
برپایی نمایشگاه های صنعتی متعدد و توجه به آگهی های تجاری و فرهنگی نیز باعث شده است که تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلات، جذب عکاسی تبلیغاتی بشوند. حوزه انتشارات نیز تعداد دیگری از فارغ التحصیلان این رشته را به کار گرفته است و با کمال تأسف تعدادی از فارغ التحصیلان نیز استودیو باز کرده یا به عکاسی از مراسم و مهمانی ها می پردازند، در حالی که برای کار در یک آتلیه عکاسی نیاز نیست که دانشجو چهار سال در دانشگاه تحصیل کند، بلکه می توان طی چند ماه به راحتی فن عکاسی را فرا گرفت و یک آتلیه عکاسی باز کرد.

آشنایی با رشته عکاسی


درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:
مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی پایه، هندسه مناظر و مرایا، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، آشنایی با رشته های هنری، کارگاه عکاسی رنگی.

دروس اصلی:
شیمی عمومی و شیمی عکاسی، فیزیک و ابزار شناسی، تاریخچه عکاسی، آشنایی با فیلمبرداری، نورپردازی، فنون عرضه و نمایش عکس، تجزیه و تحلیل و نقد عکس، کارگاه تخصصی عکاسی، فنون بازسازی عکس.

دروس تخصصی:
کارگاه عکاسی، طرح و رساله نهایی.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان
تنظیم: نیلوفر یاقوتی