تبیان، دستیار زندگی
دانشمندان می گویند به شواهد معتبری دست یافته اند که برای نخستین بار ثابت می کند لایه اوزون در بالای قطب جنوب در حال ترمیم است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لایه اوزون قطب جنوب در حال ترمیم

دانشمندان می گویند به شواهد معتبری دست یافته اند که برای نخستین بار ثابت می کند لایه اوزون در بالای قطب جنوب در حال ترمیم است.

بخش دانش تبیان

اوزون

این مسئله امیدوار کننده در پی اجرای سیاست های جلوگیری از تولید گازهای گل خانه ای در سال های اخیر روی داده است.
بر اساس یافته های جدید محققان اندازه حفره لایه اوزون بر فراز سرزمین های جنوبی در سپتامبر سال گذشته 4 میلیون کیلومتر مربع نسبت به سال 2000 کوچکتر شده است؛ مساحتی تقریبا هم اندازه شبه قاره هندوستان.
لایه اوزون جو زمین در بالای قطب جنوب اصلی ترین مناطق آسیب  دیده ای بود که در تحقیقات مورد توجه دانشمندان قرار دارد.
دانشمندان می گویند نور شدید آفتاب و سرمای هوا در این اقلیم منجر به پدید آمدن 'ابرهای رنگین تاب' (Polar stratospheric clouds) می شود.

از این ابرها که بستری برای تولید کلر است، به عنوان یکی از عوامل اصلی تخریب لایه اوزون یاد می شود.
اکنون محققان می گویند پیمان جهانی مونترال در سال 1987 که به ممنوعیت استفاده از ماده کلروفلوئوروکربن در سراسر جهان منجر شد، در ترمیم لایه اوزون نقش مهمی داشته است.
پیش تر هم چندین تحقیق در مورد نقش کاهش تولید کلروفلوئورکرین بر ترمیم لایه اوزون منتشر شده بود اما این پژوهش جدید مدعی است به شواهد کاملا مستدلی دست یافته که "نخستین نشانه های ترمیم" لایه اوزون را به اثبات می رساند و این که این لایه از جو زمین دوباره در حال قوام گرفتن است.
نخستین بار دانشمندان بریتانیایی در دهه 80 میلادی به تخریب و نازک شدن لایه اوزون پی بردند.


منبع: خبرآنلاین