تبیان، دستیار زندگی
در یک اتفاق مهم و سرنوشت ساز فضاپیمای جونو پس از پنج سال سرانجام در تاریخ چهارم جولای (18 تیر) به سیاره ی مشتری می رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پلاک و جملات با دستخط گالیله را در فضاپیمای جونو


در یک اتفاق مهم و سرنوشت ساز فضاپیمای جونو پس از پنج سال سرانجام در تاریخ چهارم جولای (18 تیر) به سیاره ی مشتری می رسد.

بخش دانش تبیان

گالیله

اما در این فضاپیما چند مورد خاص وجود دارد که شاید کسی از آن باخبر نباشد. در این فضاپیمایک پلاک اختصاصی از گالیلئو گالیله وجود دارد که در اندازه 7.1 تا 5.1 سانتی متر  توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده است. این صفحه آلمینویمی 6 گرم وزن دارد. روی پلاک جمله ای از گالیله و با دست خط خود او حک شده است. گالیله این جملات را در ژانویه سال 1610 و پس از کشف اقمار مشتری (اقمار گالیله ای) نوشته است. روی این پلاک نوشته شده است:

« در روز 11 ام ماه این شکل دیده می شد، ستاره نزدیک تر به مشتری نصف اندازه دیگران را داشت و از بقیه به سیاره بیشتر نزدیک بود، سپس در شب های گذشته هر سه ستاره به یک اندازه و در یک فاصله دیده شد. بنابراین این شاهدی است بر سه جرم که به دور مشتری می چرخند و تا این زمان نامرئی بودند.»

همچنین در این سفینه سه مجسمه  لگو از جمله یکی به شکل گالیله قرار دارد. دو لگو دیگر خدای رومی ژوپیتر (مشتری) و همسر آن جونو است.  لگو این مجسمه ها را به جای پلاستیک مرسوم وسایل خود از جنس آلومینیوم ساخته تا در شرایط سخت تحمل لازم را داشته باشند.

برای دومین بار در تاریخ است که فضاپیمایی می تواند به سیاره مشتری برسد.رسیدن جونو به مشتری لحظه ای مهم و سرنوشت ساز برای بشر به حساب می آید. سیاره  مشتری رازهای زیادی درباره  نحوه  تشکیل سیارات و پیدایش حیات دارد.

قرار است این فضاپیما به مدت 20 ماه در مدار این سیاره قرار گیرد تا اطلاعاتی را راجع به گازهای موجود در مشتری، ساختار آن و میدان مغناطیسی سایر مدارهای آن به زمین مخابره کند. جونو برای رسیدن به سیاره مشتری 2.8 میلیارد کیلومتر را طی كرده و ارسال سیگنال های رادیویی آن به زمین، 48 دقیقه زمان نیاز دارد. سیاره مشتری با داشتن یک مینی منظومه شمسی متشکل از 67 قمر همواره به عنوان یک سیاره شگفت انگیز برای اخترشناسان محسوب می شود.

یکی از مهم ترین مسئله هایی که دانشمندان می خواهند بدانند وجود داشتن یا نداشتن آب در اتمسفر این سیاره است. آنها حدس می زنند که به احتمال قوی روی این سیاره آب وجود دارد. به طور کلی سفر جونو به مشتری می تواند به سوال های بسیار مهمی درباره ی جهان پاسخ دهد. فضاپیمای جونو وقتی به مشتری می رسد در یک مدار بیضوی قرار می گیرد و نزدیک ترین فاصله ی آن با این سیاره 5000 کیلومتر خواهد بود.


منبع: خبرآنلاین