تبیان، دستیار زندگی
شیمیدانان در دانشگاه ایالتی اورگن (OSU) به طور تصادفی موفق به کشف رنگدانه جدیدی از رنگ آبی شده و هم اکنون این دستاورد را روانه بازار کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رنگ آبی جدید کشف شده جهان را ببینید


شیمی دانان در دانشگاه ایالتی اورگن (OSU) به طور تصادفی موفق به کشف رنگدانه جدیدی از رنگ آبی شده و هم اکنون این دستاورد را روانه بازار کردند.

بخش دانش تبیان

پودر

این شیمی دانان نام این رنگ جدید آبی را "YInMn " گذاشتند که نام عناصر تشکیل دهنده آن است و پیشتر در سال 2009 کشف شده بود.

آنها آزمایش های متعددی انجام داده اند و در یکی از این آزمایش ها اکسید منگنز سیاه را با مواد شیمیایی دیگر مخلوط کرده و این ترکیب را تا 2000 درجه فارنهایت حرارت دادند که در این آزمایش یکی از نمونه ها به طور کاملا تصادفی به رنگ آبی روشن درآمد. در حال حاضر می توان از این رنگدانه در پوشش های تجاری، مواد پلاستیکی و رنگ استفاده کرد.

به گفته محققان این پژوهش، این رنگدانه جدید به قدری جذاب و خاص است که می توان با آن تمام یک خانه را رنگ آمیزی کرد.

این رنگدانه جدید توسط یک ساختار بلوری منحصر به فرد تشکیل شده که به یون های منگنز اجازه جذب طول موج قرمز و سبز نور را می دهد، در حالی که تنها رنگ آبی را منژس می کند. این رنگ آبی بسیار بادوام بوده و ترکیبات آن بسیار پایدار است وحتی در آب و روغن از بین نرفته و هرگز محو نمی شود.

نکته قابل توجه و بسیار حائز اهمیت درباره این رنگدانه این است که کاملا غیر سمی بوده و این امر نشان دهنده این است که رنگدانه های زیادی در خانواده رنگدانه های معدنی وجود داشته که هنوز کشف نشده اند.

علاوه بر موارد استفاده در رنگ و مواد پلاستیکی، می توان از این رنگدانه در بام ساختمان ها استفاده کرد زیرا این رنگدانه پرتو مادون قرمز را بیش از حدود 40 درصد منژس کرده که این میزان در مقایسه با سایر رنگدانه ها به مراتب بسیار بالا است.

این رنگدانه با منژس کردن نور مادون قرمز، به خنک نگه داشتن ساختمان ها کمک می کند. تولید این ماده بسیار آسان بوده و در حال حاضر یکی از بهترین گزینه های بهره وری انرژی است. این پژوهش در " HelloGiggles" منتشر شده است.


منبع: ایسنا