تبیان، دستیار زندگی
واقعیتش را بخواهید نه اینکه دلمان بتپد برای مردهایی که با پیلی بیشتر شلوار حال می کردند و نه آنکه بخواهیم حرف از آنها بزنیم که اگر اشتباهی به جای اینکه شارب را کمی کوتاه کنند، کمی به طرف انتهای سبیل متمایل می شدند، چند روزی بیرون از خانه آفتابی نمی شدن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردان در صف کلینیک های زیبایی

واقعیتش را بخواهید نه اینکه دلمان بتپد برای مردهایی که با "پیلی" بیشتر شلوار حال می کردند و نه آنکه بخواهیم حرف از آنها بزنیم که اگر اشتباهی به جای اینکه "شارب" را کمی کوتاه کنند، کمی به طرف انتهای سبیل متمایل می شدند، چند روزی بیرون از خانه آفتابی نمی شدند، اما دلمان برای مردهای مردانه کمی تنگ شده.

فرآوری: لواسانی-بخش اجتماعی تبیان
آرایش مردان

فکر می کردیم بکش و خوشگلم کن پیر و جوان و زن و مرد  می شناسد و قرار نیست روزی، بین بحث های مردانه، جملات طولانی از معرفی دکترهای زیبایی و عمل های جدید بشنویم.
قدیم ترها مشتری های مطب دکترهای زیبایی و جراحان پلاستیک دختران جوانی بودند که یا می خواستند بینی شان را کوچک و سربالا کنند یا گردی گونه هایشان را به رخ هم سن و سال ها و دوست و آشنا بکشند و این قدیم تر ها که می گوییم، به سن و سال همه خوانندگان قد می دهد.
اما حالا حکایت برابری رقابت گونه مرد و زن در جامعه، آنهم وقتی پای خوشگلی به میان می آید بیشتر نمود پیدا می کند و مردهایی که تا دیروز یک تار سیبیلشان ارزش گرو گذاشتن داشت حالا به مشتری های پر و پا قرص مطب ها و کلینیک های زیبایی تبدیل شده اند تا صفت نو کیسه، بیشتر برای عده ای از آنها قابل لمس باشد. 
نمی خواهیم بگوییم، اکثریت مردان جامعه اینگونه اند ٓ که قطعا نیستند- اما رشد این مسابقات و این دغدغه ها، جای نگرانی و پرداختن دارد. با اینکه آمارهای گاه و بیگاه و البته غیر موثق از برخی جراحان زیبایی حکایت از رشد بی رویه اینگونه جراحی ها در مردان ایرانی دارد - تا جاییکه گفته شده 35درصد از مراجعان به کلینیک های زیبایی را مردان تشکیل می دهند-، اما وقتی پا به میدان بگذاری و سری به بازار داغ عمل های جراحی زیبایی بزنیم خیلی از چیزها برایمان روشن می شود.
در این شرایط سخت اقتصادی که خانواده های بسیاری برای گذران زندگی خود بامشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند عده ای از پسران نوجوان و جوان تا آنهایی که به قول قدیمی ها سن و سالی هم از سر گذرانده اند و باید به فکرسر و سامان دادن بچه هایشان باشند، در مطب های زیبایی به دنبال خوشگل تر شدن هستند.
از قدیم گفته اند شنیدن کی بود مانند دیدن. اینکه در خبرها بخوانیم و بشنویم بخشی از مردهای کشورمان برای اینکه از جمعیت خانم ها کم نیاورند مطب های زیبایی را قرق کرده اند یک بحث است و دیدن آدم هایی که برای خوشگل تر و جوان شدن حاضرند با پرداخت هزینه های سرسام آور خودشان را زیر تیغ جراحی بسپارند بحثی دیگر است.

جراحی بینی با وام قرض الحسنه

حکایت برابری رقابت گونه مرد و زن در جامعه، آنهم وقتی پای خوشگلی به میان می آید بیشتر نمود پیدا می کند و مردهایی که تا دیروز یک تار سیبیلشان ارزش گرو گذاشتن داشت حالا به مشتری های پر و پا قرص مطب ها و کلینیک های زیبایی تبدیل شده اند تا صفت نو کیسه، بیشتر برای عده ای از آنها قابل لمس باشد.

نیم ساعتی هست که پیرمردی حدودا 60 ساله توجهم را به خودش جلب کرده. سر و وضع ظاهری اش نشان می دهد پولدار است و مشکلی برای پرداخت هزینه های جراحی ندارد. پرسنل کلینیک آقای دکتر صدایش می زنند و خیلی ویژه دنبال کارهای آقای دکتر هستند.
کمی کنجکاوی را چاشنی کار می کنم تا بالاخره متوجه می شوم آقای دکتر برای لیفت یا همان بالا کشیدن ابروها مراجعه کرده است.  تمام تلاشم را می کنم تا کمی با دکتر گرم بگیرم تا بفهمم چرا با این سن و سال و شرایط اجتماعی و اقتصادی که دارد به فکر جراحی افتاده است.
با لبخند میگویم شما که ماشالله جوان مانده اید و نیاز به جراحی ندارید.
با خوشرویی نگاهم می کند و میگوید آدم باید در هر سن وسالی به خودش برسد. من فقط می خواهم به چهره ای که چند سال قبل داشتم برگردم و قصدم از جراحی، زیبایی نیست! با لحنی فیلسوفانه ادامه می دهد: راستش را بخواهی تاثیر پیری چهره ام را روی ذهنم می بینم. 
برای آنکه بحث را تلطیف کنم، با خنده می گویم نکند قصد تجدید فراش دارید؟ ظاهرا به خال زده ام، چون از حرفم چندان خوشش نمی آید و پس از نگاهی در آینده و بالا دادن ابروهایش، می گوید: اگر داشته باشم مشکلی دارد؟!
مرد و زن های زیادی اینجا در رفت و آمدند. البته همچنان بیشتر مراجعین خانم ها هستند و البته در بینشان می توان مردهایی را هم پیدا کرد که کاندیدای انجام اعمال زیبایی شده اند. 
پسری تقریبا سی ساله با سری پانسمان شده از اتاق بیرون می آید. سر پانسمان شده اش جای هیچ سوالی باقی نمی گذارد چون مشخص است برای کاشت مو آمده است. 
می پرسم راستی چقدر هزینه تان شد؟ می گوید: فقط شش میلیون تومان. 
به یکی دیگر از کلینک های زیبایی در همین محدوده می روم و به بهانه وقت گرفتن برای یکی از نزدیکان چند دقیقه ای را در سالن انتظار می گذرانم. حسابی سرشان شلوغ است و مشتری پشت مشتری در رفت و آمد. از خانم ها و آقایان جوان و بینی عمل کرده گرفته تا سن و سال دارهایی که برای بوتاکس و کشیدن پوست آمده اند.
از بین تمام کسانی که روی بینی هایشان چسب زده اند و نشانی از بینی جراحی شده را با خود حمل می کنند، پسری حدودا  بیست ساله توجه ام را جلب می کند. هنوز خون مردگی های پای چشمش از بین نرفته و حسابی درد دارد. 
وقتی می پرسم از عمل راضی هستی یا نه؟ می گوید:نمی دانم چه از آب دربیاید ولی همه از این دکتر تعریف می کردند. برای جراحی پنج میلیون و 300هزار تومان داده ام. تقریبا گرانتر از همه جا. 
از سن و سال و کار و بارش می پرسم و اینکه چه شد که تصمیم به عمل گرفتی؟ می گوید بیست و یک ساله ام و گرافیک می خوانم. راستش حس می کردم بینی ام بزرگ است. تو دانشگاه هم اعتماد به نفس نداشتم و فکر می کردم بین دوستانم یک چیزی کم دارم. بالاخره تصمیم خودم را گرفتم و با وجود مخالفت خانواده به خصوص پدرم، عمل کردم.
به کنایه می گویم حتما اندازه پول تو جیبی ات خرج کرده ای که پاسخش مرا به فکر فرو می برد: با قرضی که مادرم از صندوق قرض الحسنه ای که با دوستانش راه انداخته، عمل کرده ام و بعد از کمی خوب شدن، باید دنبال جور کردن قسط هایش باشم که خیلی هم زیاد است؛ ماهی 450 هزار تومان!

آرایشگاه ها، شهر فرنگ مردان جوان

پسرهای جوان در کنار همه اینها، آرایش مو را هم یکی از بخش های مهم خوش تیپی می دانند، وقتی موها را بلند می کنند، می بافند و مهره می اندازند یا رنگ می کنند، مش و های لایت، یا طراحی می کنند، شاخه ای رنگ می کنند، ریش ها را بلند و فرم دار می کنند، رنگ می کنند و...
حالا آرایشگاه رفتن برای برخی از این مردان جوان، تنها به یک شامپو کردن و کوپ معمولی ختم نمی شود، آنها در این سالن های زیبایی، کار زیاد دارند، باید به موهایشان برسند، رنگ کنند، کوتاه کنند، مش در بیاورند، کف سر را طراحی کنند، ابرو درست کنند، ریش را فُرم دهند، اپیلاسیون کنند. «امیر» ٢٨ ساله است، به خاطر استایل خاصی که در آرایشگری دارد، در مدت زمان کوتاهی،  ١٢ هزار نفر در اینستاگرام، فالوور (دنبال کننده) دارد:  «می شود گفت دیگر برند شده ام.» موها را مدل خامه ای زده. از همان ها که یک طرف مو بلند است و طرف دیگر، کف سر پیداست. در گروه پسرهای خوش تیپ و ساده قرار می گیرد. می گوید: «الان دیگه ریش خیلی مُد نیست، بیشتر مدل خامه ای یا ایتالیایی مد شده برای مو که یکم دورش را سفید می کنند.» مشتری زیاد دارد، هر کس یک مدل می پسندد.« بعضی ها ریش یا جاسمین را با موهایی که دورش سفید شده دوست دارند، بعضی ریش معمولی با موهای پُر تر، بعضی مدل خامه ای، عده ای بلند، برخی رنگ شده. همه مدلی می آیند، بعضی مدل ها هم اسمش خنده دار است، مثل ریش خربزه ای یا کله قندی.»
هر کدام از اینها، قیمت خودش را دارد. یک کوپ ساده یا همان ارزان ترین کوپ، قیمتش از ٣٥، ٤٠ هزار

در این شرایط سخت اقتصادی که خانواده های بسیاری برای گذران زندگی خود بامشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند عده ای از پسران نوجوان و جوان تا انهایی که به قول قدیمی ها سن و سالی هم از سر گذرانده اند و باید به فکرسر و سامان دادن بچه هایشان باشند، در مطب های زیبایی به دنبال خوشگل تر شدن هستند

تومان شروع می شود و به ١٠٠ هزار تومان هم می رسد. صاف و تقویت کردن ریش با ریلکسر و کراتینه هر جلسه ٧٠ هزار تومان، دِرد که نوعی قلاب بافی روی موست، از شاخه ای ٢٥، ٣٠ هزار تومان شروع می شود، اگر مو بلند باشد تا ١٠٠ هزار تومان هم می رود بالا، اگر مو کوتاه باشد، اکستنشن می زنند که هر شاخه نزدیک ٢٥ هزار تومان است. اگر این بافت ها به مهره تزیین شوند، قیمتش با بافت معمولی فرق می کند، یک طرح ساده روی سر، ٣٠ هزار تومان و میکاپ ساده هم از ١٥٠ هزار تومان شروع می شود. امیر همه این کارها را انجام می دهد، دو دوره ٦ ماهه در آلمان و ترکیه گذرانده:  «مشتری ها به ریششان خیلی حساس هستند، یک مشتری داشتم دو میلیون تومان برای ریشش خرج کرده بود، انواع روغن ها و تزریق ها را با بالاترین کیفیت انجام داده بود.» بیشتر آنها یا دانشجو هستند، یا بیکارند یا شغل آزاد دارند.هیچ کدامشان با این سر و وضع نمی توانند جای رسمی کار کنند. امیر از مشتری هایش می گوید، کسانی که هفته ای یک بار می آیند مو رنگ می کنند؛ رنگ های فسفری: «بعضی  می خواهند هر هفته که میهمانی می روند، یک رنگی باشند، به همین خاطر پایه مو را به ٩ می رسانم، سفید که شد، هر رنگی که بخواهند درمی آورم. بعضی هم فقط یک سمت مو را رنگ می کنند، بعضی ریش ها را مدل دار رنگ می کنند یا  سرشان را طراحی می کنند. پسرها تنوع زیاد دارند، حتی بیشتر از دختران. خیلی دنبال این هستند که جلب توجه کنند. بعضی با خیلی مرتب بودن و بعضی با شلختگی. هدف ولی یکی است.»
امیر می گوید:  « خیلی از مشتری هایم که می خواهند مو رنگ کنند یا ابرو بردارند و ... عمدتا گرایش و تمایلات زنانه دارند، اینها تعدادشان درحال زیاد شدن است.» این آرایشگر جوان، اپیلاسیون هم  انجام می دهد، کل بدن قیمت اش از ٨٠ هزار تومان شروع می شود، قیمت به پرمویی مردان بستگی دارد:  « اپیلاسیون برای آنها که پر مو هستند به هر جلسه ١٠٠ تا ١٥٠ هزار تومان هم می رسد، خیلی ها آدم های عادی هستند، اما دوست ندارند مو داشته باشند.» افراد با تیپ های خاص زیاد به مغازه اش در ونک پارک، رفت و آمد می کنند:  « بعضی تیپ ها واقعا خنده دار است، شلوارهایی که فاقش روی مچ پاست یا موهای تیغ زده با گوشواره های بلند تا نزدیک چانه و ریشی که تا روی شکم بلند شده است.»
لذا نکته پذیرفتنی این است که این افراد برای پر كردن بخشهای خالی شخصیت خود، به سمت آرایش می روند، اصطلاح عقده ای بهترین نام برای مردانی است که آرایش می کنند. دسترسی وسیعی به افراد و گرفتن جامعه آماری چند صد نفری در حد نگارنده نیست، لذا از کاربران الف تقاضا می شود مشاهدات، دلایل و نظرات خود را در مورد این پدیده غیر اخلاقی را بصورت کامنت اعلام کنند.منابع : خبر ایرانی / مشرق