تبیان، دستیار زندگی
امکان سفر به سامرا و کاظمین در اربعین 95 فراهم شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امکان سفر به سامرا و کاظمین در اربعین 95 فراهم شده است

 اربعین 95

تبیان به نقل از گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن پلارک، مشاور معاون اول رئیس جمهور در نشست کمیته اسکان و پذیرایی از زائران اربعین حسینی که صبح امروز هشتم تیر در سازمان بازرسی استانداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: وزارت نیرو سال گذشته برای ارائه اپراتورهای تلفن همراه در عراق بسیار همکاری کرد. در اربعین 94
اپراتور همراه اول خیلی قوی عمل نکرد، اما امسال فکری بحال این موضوع می‌شود.

وی افزود: امسال مشکل پارکینگ زائرانی که با وسیله نقلیه شخصی به کربلا سفر می‌کنند، حل شده و با مشخص شدن نوع و مدل وسیله کارت صادر می‌شود. همچنین مشکل بیمه زائران حل شده است.

نماینده کمیته اسکان اربعین خاطر نشان کرد: تنها موضوع ویزا باقی مانده که به محض صادر شدن ویزا، ثبت نام شروع می‌شود.

پلارک در خصوص موضوع ویزا و ارز و ثبت‌نام زائران و کمک های مردمی گفت: ویزای شش ماهه باید گرفته شود و توصیه شده است که مشکلی برای زائران پیش نیاید. اگر موضوع لغو روادید پیش بیاید، ثبت نامی انجام نمی‌شود. پس باید موضوع روادید را جدی دنبال کنیم که مانعی پیش نیاید.

وی در خصوص خدمات رسانی به زائران گفت: هر حوزه ای که وظیفه ای را برعهده می‌گیرد، باید خودش عهده دار امکانات باشد که جای گلایه نباشد‌.

نماینده کمیته اسکان زائران اربعین اظهار داشت: هنوز چادرهای اسکان و ابزار آن از سال گذشته به ما نرسیده و تحویل داده نشده است.

پلارک در خصوص جذب مشارکت مردمی گفت: هلال احمر به طور معمول کمک کننده است، اما ما برای جذب کمک های مردمی از چند جناح به ما اطلاع داده شد که هنوز به دستانمان نرسیده است. محور جمع آوری کمک های مردمی باید در این کمیته متمرکز شود. سال گذشته به دلیل بی‌نظمی و‌ پراکنده بودن کمک ها غیر متمرکز بود.

وی یادآور شد: سال گذشته کمک ها رقم قابل توجهی نبود و ۱۰ روز مانده به اربعین ما اقدام کردیم. سال گذشته  کمیته نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان هزینه اسکان و امکانات در عراق کرد.

پلارک اظهار داشت : قرار بود ردیف بودجه برای این کار در نظر گرفته شود، اما نخواستیم به دولت فشار بیاید.

یکی دیگر از نمایندگان در خصوص موکب و امکانات زائران گفت: ستاد امکانات سال گذشته امکانات و تجهیزات خوبی برده بود‌،  امسال نیز با استفاده از تجربه سال پیش٬ امکانات بهتری را منتقل می کنیم و انشاالله ۱۰۰ درصدی افزایش امکانات راخواهیم داشت.

پلارک بیان کرد: سامرا و کاظمین را امسال به برنامه اماکن ستاد اضافه کرده ایم.

پلارک پس از گزارش نماینده حوزه ایاب و‌ ذهاب زائران در خصوص افزایش و بروز رسانی امکانات زائران و زیرساخت های این سفر زیارتی گفت: در همه استانها یک سامانه وجود دارد که درخواست اعلام سهمیه بندی اسکان جانمایی شده است.

بنا بر گزارش آقابابایی مسئول امکانات و تجهیزات ستاد گفت: هزینه صدور روادید برعهده کشور عراق است، اما باید آب آشامیدنی و مصرفی بهداشتی  را از ایران ببریم. زمان و مکان استقرار نیز به استان ها اعلام شده است.

وی افزود: برای اسکان و تغذیه و ایاب و ذهاب جمعیت مورد نظر امکانات در نظر گرفته شده است، اما باید سقف تعداد زائران تعیین شود تا از هرج و مرج و بی برنامگی و نیز تقسیم نامنظم امکانات جلوگیری به عمل آید.

نماینده کمیته اسکان و پذیرایی از زائران اربعین در ادامه اظهار داشت: مرزهایی که برای خروج زائران از ایران در نظر گرفته شده کاملا بررسی شده و آماده است.


خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .