تبیان، دستیار زندگی
باوجود 1500 اسب بخار در پشت صندلی های عقب، بوگاتی شیرون برای جابجایی رکورد حداکثر سرعت دنیای خودرو در دهه ی آینده طراحی شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هرآنچه باید درباره  «بوگاتی شیرون» بدانید


باوجود 1500 اسب بخار در پشت صندلی های عقب، بوگاتی شیرون برای جابجایی رکورد حداکثر سرعت دنیای خودرو در دهه ی آینده طراحی شده است.


بخش دانش تبیان

بوگاتی

همانند یک چرخه ی منظم، هر 10 سال یک بار تاج قهرمانی حداکثر سرعت خودروها دست به دست می شود. زمانی که من در دهه ی 90 و در حال بزرگ شدن بودم، قدرت در دست مک لارن اف 1 با حداکثر سرعت 370 کیلومتر بر ساعت بود. یک دهه ی بعد بوگاتی ویرون با سرعت 407 کیلومتر بر ساعت، تاج قهرمانی را ربود. حالا هم حشره ی بزرگی پا به میدان گذاشته است.
 باوجود 1500 اسب بخار در پشت صندلی های عقب، بوگاتی شیرون برای جابجایی رکورد حداکثر سرعت دنیای خودرو در دهه ی آینده طراحی شده است 6اینجا ده نکته ای وجود دارد که ممکن است شما درباره ی شیرون جدید ندانید.

زبان فرانسوی شما چطور است؟


آن هایی که در بخش اخبار ورزشی کار می کنند ممکن است شیرون را "کایرون ? خطاب کنند. اما درواقع تلفظ صحیح همین "شیرون ? ترجیحاً با لهجه ی غلیظ فرانسوی است. این خودرو به پاس راننده ی افسانه ای بوگاتی یعنی آقای لوئیس شیرون به این نام مزین شده است.

شیک و کاربردی

شاید برای کسانی که تا آمدن ویرون از بوگاتی آگاهی چندانی نداشتند این مورد قدری شگفت آور باشد اما این خودروساز فرانسوی تاریخی طولانی و جالب دارد. بااینکه شما تشابهات بصری زیادی را بین شیرون و ویرون می بینید اما شیرون به طور موثری به آینده توجه دارد و ویژگی های بصری گذشته را با آینده ترکیب کرده است. برای نمونه به خط نقره ی جلا داده شده ی C شکل نگاه کنید، این خط به نمای نیمرخ شیرون تسلط دارد. این خط تقلیدی از بوگاتی تایپ 57SC آتلانتیک دهه ی 30 است.

صحبت از نقره ی جلا داده شده است


نشان بوگاتی که بر روی جلوپنجره ی شیرون نقش بسته از نقره ی واقعی لعاب داده شده با دست  ساخته شده و برای کمپانی مادر یعنی فولکس واگن 550 دلار آب خورده است.

بوگاتی

ما 0.02 درصد هستیم!


این نشان 550 دلاری تنها 0.02 درصد از قیمت تخمینی 2.7 میلیون دلاری شیرون را تشکیل می دهد! طبق گفته ی بوگاتی، یک خریدار متوسط شیرون صاحب 42 خودرو، یک جت، یک قایق، سه بالگرد و 4 خانه است.

می رود که واقعاً سریع باشد


بوگاتی هنوز درباره ی حداکثر سرعت شیرون فروتن و خاضع است اما شبیه سازی های رایانه ای پیشنهاد می کنند که حداکثر سرعت این خودرو حداقل 442.5 کیلومتر بر ساعت خواهد بود، 11 کیلومتر بر ساعت سریع تر از ویرون سوپر اسپورت و 8 کیلومتر بر ساعت سریع تر از هنسی ونوم جی تی.

اما خیلی سریع نه


بوگاتی حداکثر سرعت خودروهای مشتریان را به 420 کیلومتر بر ساعت محدود کرده است. حداکثر سرعت واقعی شیرون می تواند توسط تکنسین های کارخانه و پس از بالانس فوق دقیق چرخ ها و لاستیک ها و برخی حسگرهای اضافی شکسته شود.

قدرت بیشتر!


برای این سرعت 420 کیلومتر بر ساعت، شیرون قطعاً به پیشرانه ای عظیم نیاز دارد. شیرون توسط یک پیشرانه ی به روز شده 8 لیتری،4 توربویی 16 سیلندر متعلق به ویرون نیرورسانی می شود. زیر کاپوت شیرون، این پیشرانه ی عظیم 1500 اسب بخار قدرت و 1165 lb-ft گشتاور تولید می کند و نیرو از طریق گیربکس 7 سرعته با کلاچ دوبل به هر چهارچرخ انتقال می یابد.

بوگاتی

شما هرگز نمودار داینوی شبیه این را ندیده اید


اکثر نمودارهای داینو، منحنی های قدرت و گشتاور صعودی هستند که به طور آرام در طول محور Y و X افزایش می یابند. اما درباره شیرون اوضاع متفاوت است. منحنی گشتاور بوگاتی در دور موتور 2000 به طور وحشتناکی در طول محور Y صعود می کند و پس ازآن تا محدوده ی دور موتور 6700 تخت باقی می ماند و منحنی قدرت شیرون شبیه خط قدرت است و موشک وار تا دور موتور 6700 بالا می رود.

حشره ی بزرگ می تواند دریفت کند


ویرون یک گزینه ی بد برای عبور از راه های کانیون بود. به عنوان نتیجه، مهندسان بوگاتی توجه ویژه ای به هندلینگ شیرون داشته اند و هایپرکار جدید را به فرمان الکتریکی جدید، دامپرهای جدید و لاستیک های دست ساز میشلین پایلوت اسپورت کاپ مجهز کرده اند. بله ما تضمین می کنیم که شیرون جدید می تواند دریفت کند

دمیدن هوای گرم


شیرون از فوت کوزه گری جدید برای خارج کردن گازهای اگزوز استفاده می کند. اگرچه به نظر می رسد که شیرون تنها 4 خروجی اگزوز دارد، اما باید گفت که این خودرو درواقع 6 خروجی تیتانیومی اگزوز دارد.4 تا از آن ها در مرکز قرار دارند و دوتای دیگر به طرفین چپ و راست خودرو متمایل شده اند که به دیفیوزر عقب شیرون کمک می کنند تا در سرعت های بالا نیروی داون فورس را افزایش دهد.


منبع: پدال