تبیان، دستیار زندگی
افراد در شرایط استیصال سعی می کنند به عامل ناکامی های فردی و اجتماعی آسیب برسانند و اگر به هر علت قادر به این کار نباشند سعی می کنند به زندگی خود خاتمه دهند، اما در خودکشی در ملأ عام، شخص تلاش آگاهانه ای به انجام می رساند تا مجازات عوامل ناکامی اش را به ا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پشت پرده خودکشی های اخیر چیست؟

افراد در شرایط استیصال سعی می کنند به عامل ناکامی های فردی و اجتماعی آسیب برسانند و اگر به هر علت قادر به این کار نباشند سعی می کنند به زندگی خود خاتمه دهند، اما در خودکشی در ملأ عام، شخص تلاش آگاهانه ای به انجام می رساند تا مجازات عوامل ناکامی اش را به افکار عمومی بسپارد.

بخش اجتماعی تبیان
خودکشی

زمانی در خفا و خلوت اتفاق می افتاد ولی حالا افراد در انظار عمومی خودکشی می کنند، علاوه بر اینکه مکان خودکشی ها از اتاق های در بسته و خانه به کوچه و خیابان و مکان های عمومی تغییر پیدا کرده، سن خودکشی نیز در ایران کم شده است. یکی از موضوعاتی که سال گذشته جامعه آموزش و پرورش و خانواده ها را به چالش کشید خودکشی دانش اموزان بود . در سال تحصیلی که همین روزها به پایان رسید، تاکنون 15 دانش آموز خودکشی منجر به مرگ داشتند، اگر 3 موردی که در آخر خرداد 94 و تابستان همان سال را هم اضافه کنیم، به عدد 18 دانش آموزی می رسیم که در این مدت خودکشی کرده اند ، دانش آموزانی که سن آنها بین 11 تا 18 سال بوده است.

تقسیم کار آسیب های اجتماعی در شورای اجتماعی

اخیرا و در تقسیم بندی واگذاری هر یک از آسیب ها به دستگاهی در شورای اجتماعی  کشور، وزارت بهداشت متولی بحث خودکشی شده است . وزیر سکان دار این وزارتخانه چندی پیش در مصاحبه ای اعلام کرده بود که : مبادا خودکشی اپیدمی شود . اما برخلاف گفته های وزیر بهداشت که گویا وزارتخانه اش تنها اکتفا به مصاحبه و دادن آمار می کنند از زمانی که این وزارتخانه متولی بحث خودکشی شده ، خودکشی تبدیل به اپیدمی شده است و هر روز خبری در این باره می شنویم .

بررسی آمارهای پزشکی قانونی نشان می دهد که از سال 88 تا سال 94 ، 25 هزار و 886 نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند

رییس جمهوری در نشست اخیر شورای اجتماعی کشور، پرهیز از موازی کاری برای کاستن از آسیب های اجتماعی را ضروری دانست و تأکید کرد: برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تقسیم کار ملی، تعیین دقیق اولویت ها و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد ضروری است.

سیگنال های هشدار آمیز خودکشی در ملأ عام

این روزها خودکشی ها در ایران در ملأ عام صورت می گیرد، در هفته گذشته ابتدا یک مرد میان سال خود را از یک پل هوایی حلق آویز کرد، هنوز بحث ها بر سر خودکشی این مرد میان سال داغ بود که خبر رسید مرد 47 ساله ای به علت عدم پذیرش در یک بیمارستان دولتی خود را از طبقه سوم بیمارستان به پایین پرت کرده است.
 
این مرد با درد زیادی در ناحیه شکم به بیمارستان دولتی میلاد مراجعه کرده اما به او گفته بودند تا زمانی که 300 هزار تومان به حساب بیمارستان واریز نکند پذیرش نخواهد شد (روزنامه شرق)، البته این بیمار از مرگ حتمی نجات یافت. سومین اکران عمومی خودکشی در ایران و در یک هفته، خودکشی یک دختر 18 ساله بود که خود را از پل اتوبان نیایش به پایین پرت کرد و مرد.
 
بررسی آمارهای فوت شدگان خودکشی  در حوزه استفحاظی نیروی انتظامی از سال 85 تا 92 نشان می دهد که به طور میانگین روزانه حدود هفت نفر بر اثر خودکشی در ایران می میرند. از سال 85 تا 92، 17 هزار و 989 نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند.
 
همچنین در بررسی این آمار مشخص شد که در بازه زمانی فوق روزانه بیش از ده نفر در کشور اقدام به خودکشی می کنند. البته این آمار مربوط به پرونده های ثبت شده در حوزه استحفاظی نیروی انتظامی است و قطعاً تعداد زیادی از خودکشی ها به دلیل ننگ بودن این عمل در جامعه ما مخفی باقی می ماند.
 
نمودار یک
تنها دلیل خودکشی کم کاری حکومت در رسیدگی به وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم نیست ، در حالی که می بینیم اغلب این خودکشی ها به دلیل مشکلات کوچکی اتفاق می افتند ، دختری که به دلیل سخت بودن امتحان یا نمره نیاوردن خود را حلق آویز می کند و فوت می شود ، دلیل اش سیاست های غلط اقتصادی و اجتماعی سالهای اخیر نیست بلکه عدم اعتماد به نفس و ضعیف النفس بودن افراد ، عامل مهم خودکشی آنهاست .

نمودار خودکشی

آرش رازانی پژوهشگر اجتماعی در این باره می نویسد: واقعیت این است که همواره در میان مردم، افرادی وجود دارند که بر اثر ناملایمات و شکست های پی در پی و ناکامی های متعدد سرخورده و ناامید شده و اعتماد به نفس خود را کاملاً از دست داده اند. حال اینکه رسیدن به این نقطه بر اثر شرایط دشوار اجتماعی و اقتصادی، انتخاب های اشتباه افراد در زندگی یا تربیت نادرست و آماده نبودن برای برخورد با شکست و ناکامی به عنوان یکی از اجزای زندگی عادی اتفاق افتاده و یا ترکیبی از این عوامل در این موضوع موثر هستند، مطلبی است که جمع بندی روشن آن نیاز به تحقیق گسترده و علمی در میان این قبیل افراد دارد.

نمایش خودکشی در حوزه  عمومی به عنوان کدهایی است که بایستی نظام اجتماعی را به تفکر وادارد زیرا خودکشی در انظار عمومی انژاس خشم و تنفر فرو خفته ای است که فرد با نابودی خود خواسته، تلاش دارد تا قضاوت های عمومی را بر علیه نهادهای اجتماعی ناکارآمد بر انگیخته و حساس کند

امّا در این میان، یک عامل وجود دارد که شرط کافی برای انجام خودکشی است و آن عامل، جسارت بدون اعتماد به نفس و تغییر وضعیت از حالت "مایوس" به حالت "بریده از زندگی" است؛ توضیح اینکه هر فرد مایوس و شکست خورده ای دست به خود کشی نمی زند. معمولا پس از مدتی سپری کردن زندگی با همین حالت، اتفاقات تلخ مشمول فراموشی شده و ماجراهای تازه زندگی فرد را به نحوی در جریان عادی زیستن قرار می دهد؛ اما در این دوران، همانگونه که مددرسانی فکری و روحی و مشاوره های درست می تواند در بازگشت به زندگی تسریع صورت دهد، در معرض ملامت دیگران قرا گرفتن، طرد و رانده شدن از اجتماع پیرامونی و شنیدن اخبار ناامیدکننده وی را به سمت بریدن از زندگی سوق می دهد.
 
نمودار دو
دکتر سید حسین سراج زاده جامعه شناس می گوید: ایران در بین کشورهای اسلامی جزو کشورهایی است که بیشترین میزان خودکشی را دارد، با آمار ناقصی که وجود دارد حدوداً می شود گفت خودکشی در تهران چهار یا پنج در صد هزار نفر است اما مثلاً در جایی مانند ایلام سی نفر به بالاست. (خبر آنلاین، جمعه 8 فروردین 93 )

نمودار خودکشی

بررسی آمارهای پزشکی قانونی نشان می دهد که از سال 88 تا سال نود و چهار ، 25 هزار و 886 نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند.
نمودار 3
خودکشی در میان قشر فقیر و متوسط بیشتر است.

نمودار خودکشی

دکتر مصطفی آب روشن جامعه شناس و عضو انجمن جامعه شناسی ایران در پاسخ به این سوال که علت نمایش خودکشی در انظار عمومی چیست؟ به الف می گوید: خودکشی و نمایش آن در حوزه عمومی انژاس اعتراض شدید آسیب دیدگانی است که در سلسله مراتب نظام اجتماعی جایگاهی ندارند وقتی در جامعه ای که انسان ها و مشکلاتشان دیده نشود و افراد احساس طرد شدگی داشته باشند شاهد آن هستیم که زندگی معنای اصلی خود را در ذهن افرادی که فشارهای مضاعف و غیر متعارفی را تجربه می کنند از دست می دهد در واقع این نوع از خودکشی ها ریشه ی روانی نداشته بلکه مشخصاً از کژ کارکردی ساختارها و نهادهای اجتماعی نشات می گیرد و هر چقدر خودکشی به شیوه های دردناکی صورت بگیرد فریاد استمداد طلبانه آنان بیشتر در نزد ناظران عمومی احساس می شود.
 
عضو شورای مدیریت کار گروه آسیب های اجتماعی ایران گفت: تلاش های ناموفق برای خودکشی معمولاً منجر به این می گردد که دیگران رفتارشان را در اعتناء و احترام به فرد خودکشی کننده تغییر دهند. بنابراین فرد خودکشی کننده ممکن است برای بدست آوردن توجه، تغییر رفتار دیگران، دلسوزی استوار و نظیر این ها دست به خودکشی بزند. این گونه خودکشی ها تقریباً همیشه در نزدیکی افراد دیگر رخ می دهند.
 
وی در مورد آمارهای مربوط به خودکشی گفت: به علت نگرش عمومی بسیار منفی نسبت به خودکشی، ابهامات زیادی در مورد آمار خودکشی در ایران وجود دارد و از سوی دیگر به علت قبح شرعی و اجتماعی، بستگان افراد خودکشی کننده این عمل را ننگ و بی آبرویی تلقی کرده و از افشای آن خودداری می کنند. بر طبق آمارهای منتشر شده نیمی از خودکشی ها در شهرهای بزرگ، یک چهارم در شهرهای کوچک و متوسط و بقیه در روستاها انفاق می افتد. میزان اقدام به خودکشی در ایران بیش از آمارهایی است که عنوان می گردد اما آنچه که مشخص است اکثر خودکشی ها در میان انسان های فقیر و متوسط جامعه رخ می دهد زیرا بیشترین فشارهای اجتماعی و اقتصادی را متحمل می گردند

در سال تحصیلی که همین روزها به پایان رسید، تاکنون 15 دانش آموز خودکشی منجر به مرگ داشتند، اگر 3 موردی که در آخر خرداد 94 و تابستان همان سال را هم اضافه کنیم، به عدد 18 دانش آموزی می رسیم که در این مدت خودکشی کرده اند ، دانش آموزانی که سن آنها بین 11 تا 18 سال بوده است

عضو انجمن جرم شناسی ایران در مورد علل خودکشی آن هم در ملأ عام می گوید: به طور کلی خودکشی پدیده ای است که نه تنها از طرف شرع مقدس بلکه به شدت از سوی عرف اجتماعی منع شده و عموماً مشاهده می کنیم که افشای این پدیده اجتماعی با بی آبرویی خانواده عجین شده و به شدت نیز انگ زننده محسوب می گردد که بر این اساس، مشاهده می کنیم که آمار های خودکشی کمتر در حوزه های رسمی و غیر رسمی انژاس پیدا می کند در حالی که فردی که افکار خودکشانه در سر دارد بر ژس با این هدف مشخص خود را نابود می کند که حساسیت همگانی را نسبت به ظلمی که به او رفته است بر انگیخته نماید.
 
وی تصریح کرد: این دسته از افراد خود را قربانی شرایط نابسامان اجتماعی قلمداد می کنند در واقع افراد در شرایط استیصال سعی می کنند به عامل ناکامی های فردی و اجتماعی آسیب برسانند و اگر به هر علت قادر به این کار نباشند سعی می کنند به زندگی خود خاتمه دهند اما در خودکشی در ملأ عام شخص تلاش آگاهانه ای به انجام می رساند تا مجازات عوامل ناکامی اش را به افکار عمومی بسپارد.
 
آب روشن در پاسخ به این سوال که «این خودکشی ها آیا به سیگنال های هشدار آمیزی برای مسئولان کشوری نیست؟» گفت: به نکته مهمی اشاره کردید زیرا نمایش خودکشی در حوزه ی عمومی که به شدت در جامعهی ما رواج پیدا کرده است به عنوان کدهایی است که بایستی نظام اجتماعی را به تفکر وادارد زیرا خودکشی در انظار عمومی انژاس خشم و تنفر فرو خفته ای است که فرد با نابودی خود خواسته، تلاش دارد تا قضاوت های عمومی را بر علیه نهادهای اجتماعی ناکارآمد بر انگیخته و حساس نماید.

وی در مورد راهکارهای کاهش میزان خودکشی گفت: بنابراین برای مقابله با پدیده ی خودکشی بایستی تلاش های چند نهادی در جامعه برای ایجاد همبستگی اجتماعی صورت پذیرد به طوری که در تعیین برنامه ریزی های خرد و کلان، در کنار حفظ منافع عمومی حقوق فردی هم در نظر گرفته شود و فشار و نظم اجتماعی در حد اعتدال و مطلوب باشد بطوریکه به گروه های خاص و شکننده ی اجتماعی فشار مضاعفی تحمیل نگردد. و از سوی دیگر تعمیق باورها و نگرش های دینی، اشاعه فرهنگ احترام به حقوق انسانی، اصلاح الگو و نگرش های غلط اجتماعی درباره ی زنان نیز، بستری است که هویت و خود کارامدی در افراد را تقویت و باعث از بین رفتن انزوای اجتماعی خواهد شد.


منبع: خبرگزاری دانشجو