تبیان، دستیار زندگی
اگرچه مسوولان صنعت نفت معتقدند تک نرخی کردن بنزین تاثیری در رشد مصرف نداشت و حتی رشد مصرف بنزین را کند کرد،اما گزارش سالانه اوپک نشان می دهد مصرف بنزین در ایران در سال گذشته به بالاترین سطح خود در پنج سال اخیر رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصرف بنزین به بالاترین رقم در 5 سال اخیر رسید

اگرچه مسوولان صنعت نفت معتقدند تک نرخی کردن بنزین تاثیری در رشد مصرف نداشت و حتی رشد مصرف بنزین را کند کرد،اما گزارش سالانه اوپک نشان می دهد مصرف بنزین در ایران در سال گذشته به بالاترین سطح خود در پنج سال اخیر رسیده است.

بخش اقتصاد تبیان

بنزین

مصرف بنزین به بالاترین رقم در 5 سال اخیر رسید  به گزارش افکارنیوز، در سومین روز از سومین ماه سال گذشته دولت از طرح جدید خود برای تک نرخی کردن بنزین رونمایی کرد.  براساس این طرح قیمت بنزین معمولی با یک نرخ 1000 تومان در هر لیتر در کشور عرضه شد با وجودی که از سال ها پیش تک نرخی کردن سوخت به ویژه بنزین در دستور دولت ها بود ولی دولت یازدهم این طرح را اجرایی کرد.  پس از اجرایی شدن این سیاست برخی از مسوولان صنعت نفت و همچنین مسوولان وقت ستاد مدیریت سوخت با اشاره به تک نرخی شدن قیمت بنزین اعلام کردند روند رشد مصرف بنزین متوقف شد.

سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام کرد: «تک نرخی کردن بنزین رشد مصرف را از 6 درصد سال 93، به حدود 2 درصد در سال 94رساند.»  این مقام مسوول با اشاره به رشد منفی قاچاق بنزین اظهار کرد بنزین هزار تومانی جاذبه ای برای قاچاق ندارد و خوشبختانه از سال گذشته شاهد رشد منفی قاچاق این پدیده در مرزها بودیم.

با تمام این تفاسیر روز گذشته بولتن آماری سالانه اوپک در خصوص مصرف بنزین در سال 2015 میلادی (سال 94) منتشر شد که براساس این آمار نشان داد مصرف بنزین در ایران به بالاترین سطح خود در پنج سال گذشته رسیده است.  این آمار می گوید در سال گذشته میلادی، مصرف بنزین در ایران 4.1 درصد نسبت به سال 2014 افزایش داشته و به 455 هزار بشکه در روز رسیده است (میانگین مصرف 73 میلیون لیتر در روز).

بولتن آماری سالانه اوپک همچنین نشان داد ظرفیت پالایش نفت خام ایران در سال 2015 میلادی یک میلیون و 781 هزار بشکه در روز بوده که نسبت به سال 2014 میلادی، تفاوتی نداشته است.  بر اساس بولتن یادشده، ایران در میان کشورهای عضو اوپک از نظر ظرفیت پالایشی پس از عربستان و ونزوئلا، رتبه سوم را در اختیار دارد.

در این میان، تولید بنزین ایران در سال گذشته میلادی با 2.4 درصد رشد و تولید فرآورده های میان تقطیر (گازوئیل) نیز با 2.3 درصد رشد سالانه بود.


منبع: افکار نیوز