تبیان، دستیار زندگی
ناباروری یک مشکل پزشکی است که درد روانی زیادی را هم به همراه دارد. ما به عنوان اعضای خانواده، دوست و یا آشنای یک زوج مبتلا به ناباروری برای بخش جسمانی مشکل آنها کاری نمی توانیم بکنیم اما می توانیم با دقت کردن در گفتار و رفتارمان در تسکین درد روانی و آرامش
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چیزهایی که نباید به یک زوج نابارور گفت

ناباروری یک مشکل پزشکی است که درد روانی زیادی را هم به همراه دارد. ما به عنوان اعضای خانواده، دوست و یا آشنای یک زوج مبتلا به ناباروری برای بخش جسمانی مشکل آنها کاری نمی توانیم بکنیم اما می توانیم با دقت کردن در گفتار و رفتارمان در تسکین درد روانی و آرامش آنها موثر باشیم.

راحله فلاح /کارشناسی ارشد روانشناسی - بخش خانواده ایرانی تبیان
زوج نابارور ، فرزند

برای اینکه بتوانید به زوجی که نابارور تشخیص داده شده اند کمک کنید لازم است ابتدا ناباروری را بیشتر بشناسید و بدانید که ناباروری با روان زوج های مبتلا چه کار می کند. ناباروری برای عزیز یا دوست مبتلای شما به معنای فروریختن کاخ آرزوی فرزند داشتن است. درست مثل اینکه خبر از دست دادن عزیزی را به شما داده باشند. با این تفاوت ها که اولاً این عزیز از دست رفته کودکی است که فقط در رویاهای ناب پدر و مادرش زیست می کرده است و دوماً داغ نبود آن هر ماه تکرار می شود، آن هم برای مدتی که معلوم نیست تا کی ادامه داشته باشد. درمان هم که دیگر جای خودش را دارد چرا که نه فقط از لحاظ مالی زندگی زوجین را تحت تأثیر قرار می دهد بلکه مراحل آن هم واقعاً آسان نیست.
 به دلیل سختی این شرایء حمایت شما از زوج ناباروری که در خانواده یا دوستانتان می شناسید اهمیت زیادی دارد. یک وجه از این حمایت، حمایت کلامی است. برای حمایت کلامی بهتر از این عزیزان مهم است که بدانید گفتن چه چیزهایی آنها را آزرده خاطر می کند.

به زوج های نابارور این حرف ها را نگویید

درمان های ناباروری هم جزء حریم خصوصی زندگی افراد مبتلا هستند و خیلی از زوج ها ترجیح می دهند به دور از اطلاع دیگران درمان هایشان را انجام بدهند

ناباروری مثل یک زخم است که دیر یا زود، بالأخره خوب می شود. یک زوج نابارور احتمالاً بتوانند به تدریج این زخم را فراموش کنند اما زخم های کلامی که از دور و اطراف شنیده اند را هرگز فراموش نخواهند کرد. نکته مهمی که وجود دارد این است که  خیلی ها به دلیل ناآگاهی از اینکه چطور باید حمایتشان را به عزیزانشان نشان بدهند، ناخواسته با حرف هایشان موجب ناراحتی این افراد می شوند. بنابراین مهم است که بدانید چه چیزهایی را نباید به آنها بگویید:

بچه دار نشدین؟

پرسیدن این سوال در هر بار دیدار آن هم از زوجی که می دانید ناباروری دارند، حتی اگر از روی دلسوزی باشد کار درستی نیست و فشار این مشکل را روی آنها بیشتر می کند.

خوش به حالت

بعضی ها به اشتباه فکر می کنند اگر به زوج نابارور مثلاً بگویند خوش به حالتان که می توانید تا هر وقت دلتان خواست بخوابید یا هر جا که خواستید بروید و از این قبیل حرف ها، احساس خوبی را به آنها منتقل می کنند غافل از اینکه شنیدن این کلمات  از زبان شما که صاحب فرزند هستید این احساس را در زوج نابارور ایجاد می کند که شما درد او را کوچک می انگارید.

ریلکس باش

ناباروری یک مشکل پزشکی است و با آرام بودن و سفر رفتن و ... درمان نمی شود. گفتن این جمله به خصوص به زنان نابارور استرس آنها را بیشتر می کند چون این احساس را در آنها ایجاد می کند که خودشان مقصر هستند.

کدامتان مقصر هستید؟

بعضی از مسائل جزء حریم خصوصی زندگی دیگران است حتی اگر نزدیک ترین فرد زندگی ما باشد. یکی از این مسائل مربوط بودن علت اصلی ناباروری به زن یا شوهر است.

برو خدا رو شکر کن که...

ناباروری مثل یک زخم است که دیر یا زود، بالأخره خوب می شود. یک زوج نابارور احتمالاً بتوانند به تدریج این زخم را فراموش کنند اما زخم های کلامی که از دور و اطراف شنیده اند را هرگز فراموش نخواهند کرد

این که در شرایط سخت به پایین تر از خود نگاه کنیم خوب است ولی یک نسخه کاملاً شخصی است. یعنی شما می توانید این نسخه را فقط برای خودتان بپیچید نه برای دیگران چون آدم ها به تجربه های مختلف شان واکنشهای متفاوتی نشان می دهند. گفتن حرف هایی مثل «خدا را شکر کن که اتفاق بدتری نیفتاد مثلاً همسرت را از دست ندادی، طلاق نگرفتید و غیره» به زوجی که بچه دار شدن مهم ترین هدف زندگی شان است، نه فقط حال آنها را بهتر نمی کند بلکه آن خرده آرامشی را هم که در آنها بود را ازشان می گیرد.

لابد قسمت نیست ...

گفتن این حرف، این احساس را در زوج نابارور ایجاد می کند که او آنقدر والد بدی خواهد شد که خدا او را از این نعمت محروم کرده است.

فلان درمان را کرده اید؟

درمان های ناباروری هم جزء حریم خصوصی زندگی افراد مبتلا هستند و خیلی از زوج ها ترجیح می دهند به دور از اطلاع دیگران درمان هایشان را انجام بدهند.

وای از این حاملگی

اگر باردار هستید با خانمی که مطلع هستید ناباروری دارد درباره تلخ و شیرین آن صحبت نکنید.

چرا یک بچه نمی آورید؟

فرزندخواندگی یک راه بسیار خوب برای والد شدن است. اما پذیرش آن برای زوج های ناباروری که هنوز همه راه ها را نرفته اند آسان نیست. پس این تصمیم را به خود آنها واگذار کنید و از تکرار آن جداً اجتناب کنید.

هرگز نباید درمان را کنار بگذارید

با اینکه امروزه به لطف پیشرفت های پزشکی خیلی از زوج های نابارور صاحب فرزند می شوند اما این را هم باید پذیرفت که به دلیل سختی های این درمان ها زوج ها نمی توانند تا ابد به درمان ادامه بدهند. گرفتن تصمیم قطع درمان برای یک زوج نابارور به اندازه کافی سخت است اگر شما هم بخواهید آنها را سوال پیچ کنید مشکل را برایشان دو چندان می کنید. پس اگر خواستند درمان را متوقف کنند به تصمیم شان احترام بگذارید و از آنها حمایت کنید.

حامی شان باشید

برای اینکه به یک زوج نابارور بفهمانید که حمایتشان خواهید کرد لازم نیست حرف های زیادی به آنها بگویید. همین که به آنها بگویید «در حد توانتان پشتشان هستید و آنها می توانند روی شما حساب کنند» کافی است. مهم آن است که به آنها بفهمانید در عبور از این مسیر سخت تنها نیستند، همین!


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.