تبیان، دستیار زندگی
موتور Shodan چیزهایی را به شما نشان می دهد که گوگل قادر به یافتن آنها نیست. از آنجا که کار اصلی این موتور جستجو، یافتن همه دستگاه های متصل به اینترنت است، طولی نکشید که به سرعت تبدیل به موتور جستجوی مورد علاقه هکرها شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موتور جستجوی مورد علاقه ی هکرها

موتور Shodan چیزهایی را به شما نشان می دهد که گوگل قادر به یافتن آنها نیست. از آنجا  که کار اصلی این موتور جستجو، یافتن همه دستگاه های متصل به اینترنت است، طولی نکشید که به سرعت تبدیل به موتور جستجوی مورد علاقه هکرها شد.

فرآوری: محسن بابایی - بخش ارتباطات تبیان
موتور جستجو

موتور جستجوی Shodan که در سال 2009 راه اندازی شده است، بیش از آنکه مشغول انجام عملیات معمول جستجوی اینترنتی باشد، مشغول کند و کاو در دنیای IoT یا اینترنت اشیاست. «جان مترلی» سازنده این موتور جستجو، نام این موتور جستجو را از رایانه ای شریر در بازی کامپیوتری System Shock اقتباس کرده است.
موتور Shodan چیزهایی را به شما نشان می دهد که گوگل قادر به یافتن آنها نیست. از آنجا  که کار اصلی این موتور جستجو، یافتن همه دستگاه های متصل به اینترنت است، طولی نکشید که به سرعت تبدیل به موتور جستجوی مورد علاقه هکرها شد.
عمل اصلی این موتور جمع آوری و ایندکس  همه آدرس های Http متعلق به دستگاه های متصل به اینترنت است. ایندکس کردن این اطلاعات بر اساس نام کشور، سیستم عامل و برند است.
قدرت موتور جستجوی Shodan ناشی از این واقعیت است که این موتور جستجو قادر است تا چراغ های راهنمایی، دوربین های امنیتی، سیستم ها کنترل پمپ های بنزین و گاز، نیروگاه ها و حتی رآکتورهای هسته ای را شناسایی کند. اغلب این خدمات عمومی امنیت آنلاین اندکی دارند و زمانی که به تروریست ها یا هکرها معرفی شوند نتیجه این امر می تواند فاجعه بار باشد.
اگر شما دوربین امنیتی متصل به اینترنت در منزل خود کار گذاشته باشید، هکرها با این موتور جستجو قادر به یافتن آن هستند. هرچند کار ساده ای نیست،  به هیچ وجه ناممکن هم نیست.
هم اکنون میلیون ها دستگاه متصل به اینترنت همچون دوربین های مدار بسته  وجود دارند که یا عملا از گذرواژه استفاده نمی کنند و یا از گذرواژه های پیش فرض برخوردارند. در واقع Shodan در بین این گونه دستگاه ها می خزد و اگر یک حساب کاربری Shodan داشته باشید، 50 نمونه از آنها را به شما نمایش می دهد.
البته و قطع به یقین استفاده از Shodan تنها به این منظور نبوده و مسلما هدف طراح آن نیز در ابتدا یک چنین موردی نبوده است؛ اما به مرور زمان استفاده از این موتور جستجو به سوء استفاده تغییر  و آن را به موتور جستجوی هکرها و ترسناک ترین موتور جستجوی دنیا تبدیل کرده است.

وب َسایت مورد علاقه هکرها

1. Hack a day
این وب سایت حاوی اخبار، پروژه ها، فیلم ها ، انجمن ها و برخی از اطلاعات دیگر در مورد هک کردن است که برای همه می تواند مفید باشد.

2. Security Focus
این وب سایت از سال 1999 در حال کار است و حاوی پست های کارشناسان در زمینه امنیت است.

3. Astalavista
این وب سایت به شما می گوید که چگونه آسیب پذیر سیستم شما می باشد و به شما می دهد اطلاعات را روی وب سایت خود و دارایی های کلی.

4. PacketStorm Security
بر طبق شعار این سایت: "شما نمی دانید که چطور ممکن است آسیب ببینید" این سایت سعی می کند توسط اخبار، اطلاعات و ابزار لازم به محافظت از اطلاعات شخصی و سازمانی شما کمک کند.

5. Black Hat
این شرکت بیش از 15 سال است که در خط مقدم حوادث مربوط به امنیت در سراسر جهان فعال بوده است. آنها برگذاری جلسات، آموزش و بسیاری از فعالیت های دیگر را در این زمینه بر عهده دارند.

6. Metasploit Project
این وب سلیت یکی از محبوب ترین ابزارهای تست نفوذ، که توسط تمام مردم در سراسر جهان استفاده می شود را در اختیار شما می گذارد. این نرم افزار توسط جامعه منبع باز همراه با Rapid7 ایجاد شده است.

7 Insecure.org
در این وب سایت شما می توانید لیستی از 125 ابزار امنیتی و اطلاعات مختلف دیگر را پیدا کنید.

8. 2600 Store
این وب سایت اطلاعاتی مربوط به هک، اخبار امنیت و بسیاری اطلاعات دیگر از منابع مفید مربوط به هک را در اختیار کاربرانش می گذارد.


منابع:سیتنا، پرشین