تبیان، دستیار زندگی
این روزها بخش اعظم فضای تبلیغاتی در رسانه های کشورمان را تبلیغ آژانس های مسافرتی با پکیج های ویژه به منظور سفر به ترکیه تشکیل داده است بی آنکه فضای فعلی حاکم بر ترکیه تأثیری بر کم رنگ شدن این تبلیغات داشته باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که چرا ایر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عشق ایرانیان به ترکیه با وجود داعش!!!

این روزها بخش اعظم فضای تبلیغاتی در رسانه های کشورمان را تبلیغ آژانس های مسافرتی با پکیج های ویژه به منظور سفر به ترکیه تشکیل داده است بی آنکه فضای فعلی حاکم بر ترکیه تأثیری بر کم رنگ شدن این تبلیغات داشته باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که چرا ایرانیان با وجود حملات تروریستی دست از سفر به ترکیه بر نمیدارند؟!

فرآوری: لواسانی-بخش اجتماعی تبیان
عشق ایرانیان به ترکیه با وجود داعش

روس ها و آلمان ها که بیشترین حجم توریست را به کشور ترکیه می فرستادند امسال پشت این کشور را خالی کردند تا اقتصاد وابسته به توریسم این کشور نا امن، روزهای تلخی را تجربه کند و سفره اش را برای ایرانی های ساده دلی بگستراند که سرمایه ملی کشورشان را در هتل ها، سواحل و بازارهای رنگارنگ این کشور سرازیر کنند.
این روزها  بخش اعظم فضای تبلیغاتی در رسانه های کشورمان را تبلیغ آژانس های مسافرتی با پکیج های ویژه به منظور سفر به ترکیه تشکیل داده است بی آنکه فضای فعلی حاکم بر ترکیه تأثیری بر کم رنگ شدن این تبلیغات داشته باشد.
این در حالی است که امنیت، یکی از مولفه های اصلی برای انتخاب مقصد سفر است، گزینه ای که این روزها ترکیه از آن بی بهره است. طبق اعلام "اسپوتنیک" گروه تروریستی داعش این بار مراکز تفریحی ترکیه را هدف قرار داده است. عناصر این گروه در صفحات اجتماعی خود تهدید کردند در سواحل و هتل های ترکیه اقدام به عملیات تروریستی خواهند کردند و امکان دارد هزاران گردشگر را در سواحل آنتالیا هدف قرار دهند.

چمدان های پر از کالا و اجناس ترک که همراه توریست های ایرانی است در فرودگاه های ترکیه، کاملاً ایرانی ها را از سایر توریست ها، مجزا می کند و ترکیه قطعاً در شرایطی که سایر توریست های دنیا روی خوشی به آن نشان نمی دهند این فرصت را برای جذب بیشتر ایرانی ها از دست نخواهد داد

اما ایرانی ها همچنان مسافر پر و پا قرص سفر به ترکیه هستند و ترک ها هم از این فرصت برای سر پا ماندن صنعت توریسمشان نهایت استفاده را می برند به طوری که هر ساله همزمان با تعطیلات ، پکیج های ویژه ای را برای توریست های ایران تعریف می کنند، پکیج های سفری که گاهی حتی هزینه پرواز یا هزینه اقامت در آنها لحاظ نمی شود چرا که آنها خوب می دانند توریست های ایرانی، توریست های بازار هستند و اگر هزینه پرواز و هتل را به مقدار کم پرداخت کنند در مقابل، در بازارها جبران می کنند و به قدری خرید می کنند که گردش اقتصادی مطلوبی صورت می گیرد.
 
چمدان های پر از کالا و اجناس ترک که همراه توریست های ایرانی است در فرودگاه های ترکیه، کاملاً ایرانی ها را از سایر توریست ها، مجزا می کند و ترکیه قطعاً در شرایطی که سایر توریست های دنیا روی خوشی به آن نشان نمی دهند این فرصت را برای جذب بیشتر ایرانی ها از دست نخواهد داد.
متأسفانه بخشی از مردم کشورمان در حالی که هنوز جاذبه های گردشگری کشور خودمان را ندیده اند مشتاقانه به سراغ سفرهای خارجی دم دستی که هزینه زیادی هم نمی طلبند از جمله آنتالیا، ارمنستان، دبی و... می روند. اما غافل از اتفاقات و بی حرمتی هایی هستند که هر ساله در این سفرها برای ایرانی ها رخ می دهد به طوری که حتی در مواردی، هتل داران، گردشگران ایرانی را گروگان گرفته اند یا با وعده هتل 5 ستاره آنها را راهی مسافرخانه های نا امن کرده اند و بسیاری موارد دیگر که بد نیست مسافران پیش از انتخاب پکیج سفرهای اینچنینی، کمی اطلاعات بیشتری را به دست آورند.

چرا ایرانیان بی خیال ترکیه نمی شوند؟

محمدحسن کرمانی مدیرعامل انجمن دفاتر خدمات مسافرتی، هوایی و جهانگردی گفت: در این موضوع که ترکیه به لحاظ جذب گردشگر امکانات زیادی دارد جای شک نیست، ترکیه روی این مسائل سال ها کار کرده و موفق هم بوده اما اغتشاشاتی که در این کشور رخ داده باعث تنزل گردشگر شده است و این اتفاق برای هر جامعه دیگری تنزل گردشگر را در پی خواهد داشت چون صنعت گردشگری از جمله صنایعی است که با روح و جسم افراد سر و کار دارد.

وی گفت: ما نظام آماری منظمی از اینکه چقدر گردشگران ترکیه که از ایران می رفتند تنزل پیدا کرده نداریم پیش بینی ها بر اساس تجربه ها و شنیده ها و منطق است که  کاهش گردشگر را نشان می دهد .
وی درباره انفجارهایی که در روزهای اخیر رخ داده گفت: اتفاقاتی مانند انفجار در فرودگاه استانبول مقطعی و کوتاه است به علت شرایط امنیتی موجود در زمان کوتاهی مسافران این کشور کمتر می شوند.

جایگزین کردن یک مقصد دیگر دارای شرایطی است باید بازاری متناسب با بازار ترکیه پیدا کرد تا با ذائقه گردشگران ایرانی یکی باشد ترکیه مسیر کوتاه، تشابهات فرهنگی، دسترسی به بازار و قیمت مناسب دارد اینها همه مزیت های سفر به ترکیه است کدام مقصد را می شناسید که همه این مزیت ها را داشته باشد

وی درباره جایگزین کردن مقصد دیگری به جای ترکیه برای مسافران ایرانی گفت: جایگزین کردن یک مقصد دیگر دارای شرایطی است باید بازاری متناسب با بازار ترکیه پیدا کرد تا با ذائقه گردشگران ایرانی یکی باشد ترکیه مسیر کوتاه، تشابهات فرهنگی، دسترسی به بازار و قیمت مناسب دارد اینها همه مزیت های سفر به ترکیه است کدام مقصد را می شناسید که همه این مزیت ها را داشته باشد.

یکی از مسائل و مشکلات گرفتن ویزاست اما ترکیه نیازی به ویزا ندارد. ویزا مانعی است که نمی توان به همه جا سفر کرد جایی مثل مالزی هم مدت پرواز و هم هزینه زیادی دارد پس نمی تواند جایگزین ترکیه شود.

وی درباره بازار سفر به دوبی نیز گفت: دوبی هم مشکل ویزا را دارد و  البته به لحاظ وسعت و تنوع ظرفیت های ترکیه را ندارد قرار نیست همه گردشگرانی که به ترکیه می روند از مقصدی مانند دوبی هم استقبال کنند.
اما با تمام این وجود باید بدانیم که ترکیه از جمله کشورهای حامی تروریسم است. بیش از 4 سال از آغاز درگیری های خونین در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) می گذرد که مهم ترین بخش این درگیری ها در کشور سوریه و تا حدودی عراق در جریان است و گروه های تروریستی از اقصی نقاط جهان در این دو کشور دست به جنایت های گسترده ای زدند. چند کشور منطقه نیز شامل عربستان، قطر، ترکیه و اردن از این گروه های تروریستی حمایت های مالی، اطلاعاتی، تسلیحاتی، لجستیکی و آموزشی می کنند و اجازه بقاء به این تروریست ها در سوریه و عراق می دهند.
 
با وجود چنین دشمنی هایی که ترکیه در این چند سال اخیر در حق مردم منطقه می کند، اما همچنان سفرهای توریستی و گردشگری ایرانیان به این کشور در این سال ها برقرار بوده است.
در هر صورت به غیر از دلیل حمایت دولت ترکیه از تروریست ها که ایرانیان در یک اقدام مردمی می توانند از سرازیر شدن دلارهای کشورمان به این کشور جلوگیری کنند تا تأثیر منفی بر اقتصاد این کشور بگذارند، به دلیل نبود امنیت جانی سفر ایرانیان به ترکیه با بیم و امید همراه و مقرون به صرفه نخواهد بود؛ بنابراین گردشگران ایرانی می توانند با رفتن به کشورهای دیگری به غیر از ترکیه، با آرامش بیشتری به گردشگری و سفر به دیگر نقاط جهان بپردازند.


منابع : ایکنا/ فارس / مهر