تبیان، دستیار زندگی
سیاست شروع جدید واشنگتن در نظر کشورهای مسلمان خاورمیانه و شمال آفریقا به عنوان ایده ای اساسی و تغییر دهنده وضعیت موجود در نظر گرفته می شد اما . . .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایانِ "سیاست ویژه" اوباما!

سیاست "شروع جدید" واشنگتن در نظر کشورهای مسلمان خاورمیانه و شمال آفریقا به عنوان ایده ای اساسی و تغییر دهنده وضعیت موجود در نظر گرفته می  شد اما . . .

فرآوری: آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان

سیاست ، اوباما ، آمریکا ، دولت ، جنگ ، بحرین ، جان کری ، وزیر امور خارجه ، آخرین اخبار ، خاورمیانه

در سخنرانی بسیار مشهور اوباما در سال 2009 در قاهره، او متعهد شد تا به  دنبال یک "شروع جدید" میان ایالات متحده و مسلمانان سراسر جهان مبتنی بر احترام و منافع متقابل شود. اوباما اظهار داشت : "من به اینجا آمده  ام تا شروع جدیدی میان آمریکا و مسلمانان سراسر جهان ایجاد نمایم که بر اساس منافع و احترام متقابل باشد و این حقیقت را در بر داشته باشد که آمریکا و اسلام از یکدیگر جدا نیستند و نباید در رقابت با یکدیگر قرار گیرند. به عوض آنها باید اصول مشترکشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند ؛ اصول عدالت ، توسعه ، تحمل و شأن و احترام نسبت به همه ابنای بشر."
اوباما با بیان این جملات تفاوت سیاست خارجی خود در خاورمیانه را با سیاست خصمانه دوران "جورج دبلیو بوش" نشان داد و تأکید کرد : "مردم دنیا می  توانند کنار یکدیگر در صلح و صفا زندگی کنند و ما می  دانیم که این یک دیدگاه الهی محسوب می  شود. این امر در حال حاضر باید به وظیفه ما تبدیل شود."

اوباما هیچ گونه امکان حل نظامی بحران سوریه را متصور نیست و جنگ را تنها راه ممکن می داند.

در واقع سیاست "شروع جدید" واشنگتن در نظر کشورهای مسلمان خاورمیانه و شمال آفریقا به عنوان ایده ای اساسی و تغییر دهنده وضعیت موجود در نظر گرفته می  شد. این سخنرانی ابزاری بود برای دستیابی اوباما به جایزه صلح نوبل که وی مفتخر به دریافت آن شد ، کمیته  ای که به  دنبال نشان دادن اشتیاق و حمایت بی  قید و شرط خود از واشنگتن بود.
پس از سخنرانی
عملیات بمباران هوایی لیبی توسط ناتو ، آشوب در سوریه ، تهاجم و مداخله عربستان سعودی در یمن با حمایت آمریکا و انقلاب های رنگی ملقب به "بهار عربی" همگی نشانگر دوره  ای دیگر از مداخله واشنگتن در امور مربوط به کشورهای جهان عرب بود.
در حال حاضر این امر به  عنوان یک حقیقت شناخته می  شود که دیدگاه ایالات متحده از روابط آن با کشورهای خاورمیانه کاملاً از واقعیت به  دور و جداست ، زیرا کاخ سفید هنوز هم به  عنوان یک ویرانگر ظالم در این منطقه اقدام می  کند.
اما دولت اوباما پا را فراتر نهاد و از مداخله ساده در امور مربوط به کشورهای مستقل مسلمان در دوره های قبل به ایجاد یک واقعیت وحشتناک تغییر موضع داد، در حال حاضر نهادهای مدنی در کشورهای منطقه خاورمیانه تضعیف نمی شوند بلکه گروه های تروریستی خونخوار جایگزین آنها می  شوند.
برگر گفت زمانی که اوباما سخنرانی معروف خود را در قاهره ارائه داد به این موضوع نیز اشاره کرد که اخوان المسلمین یک جنبش بنام عربی است که می  تواند تغییراتی در وضعیت کشورهای منطقه به وجود آورند و آنها را به  سوی دموکراسی سوق دهند.

با وجود این ، نتیجه" بهار عربی" که هدفش تغییر شکل وضعیت خاورمیانه  و شمال آفریقا بود منجر به آشفتگی و ظهور اسلام رادیکال در منطقه شد.
تنها نکته خوبی که تحلیلگران آمریکایی در مورد سیاست "شروع جدید" اوباما می  توانند بدان اشاره کنند این است که در سال 2020 که کلینتون رئیس جمهور آمریکا است ما با مقایسه سیاست  های این دو رئیس جمهور ، می  توانیم در مورد سیاست  ها و شکست  های اوباما بیشتر احساس خرسندی کنیم تا سیاست  های کلینتون.


آن روی سکه
اما این تنها یک روی سکه است زیرا "باراک اوباما" پس از آن سخنرانی و دریافت جایزه نوبل ، تغییرات فاحشی در سیاست های خود نشان داد به طوری که ؛ "جنیفر فریدمن" سخنگوی کاخ سفید در واکنش به یادداشت 51 کارمند وزارت خارجه که از اوباما خواسته اند تا حملات نظامی به سوریه انجام دهد ، گفت:  "دولت آمریکا از هرگونه بحثی و نظری درباره چالش های سیاسی خارجی آمریکا استقبال می کند. "جان کری" وزیر خارجه آمریکا از یادداشت مذکور مطلع است و دولت آمریکا رویکرد بازی در قبال ایده های جدید و مختلف درباره چالش ها در سوریه دارد." "فریدمن" در عین حال تاکید کرد: اوباما هیچ گونه امکان حل نظامی بحران سوریه را متصور نیست و جنگ را تنها راه ممکن می داند.
این سخنگو به تکثر آرا درباره بهترین راه برای رسیدن به اهداف آمریکا در سوریه اشاره کرد و گفت : پیشتر دولت روسیه نیز نسبت به یادداشت یاد شده هشدار داده و تاکید کرده بود که استفاده از زور در پرونده سوریه ممکن است باعث وقوع هرج و مرج در منطقه شود.


منابع : خبرگزاری تسنیم / مشرق نیوز