تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب برای جمع بندی بهتر به شما پیشنهاداتی ارایه می گردد تا از روش مطالعه، آزمون و تحلیل به صورت مفید استفاده کنید....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات مهم دوره جمع بندی مطالعه تا آزمون سراسری (1)

در این مطلب برای جمع بندی بهتر و نتیجه گیری مناسب دوران باقی مانده تا کنکور به شما پیشنهاداتی ارایه می گردد تا از روش مطالعه، آزمون و تحلیل به صورت مفید استفاده کنید.....

کنکور

مقدمه:

1- بیشتر روزهایی که تعطیل هستید، فرصت بسیار مناسبی برای مطالعه خواهید داشت و این مسئله می تواند در نتیجه شما، تغییر زیادی ایجاد کند. اما اینکه در ماه جمع بندی به طور دقیق، چه کاری انجام دهیم، اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که اگر درست اقدام نکنیم، نتیجه مطلوبی نخواهیم گرفت. رعایت نکته های زیر، می تواند روش صحیح را در دوران جمع بندی برای شما ایجاد کند.


2- کلاس های یادگیری تعطیل شود.


3- برای مرور منابع از یادداشت ها و جزواتی که قبلاً خوانده شده، استفاده شود و آن چه در آن ها برای شما مهم به نظر رسیده باید دوباره خوانی شود و نه همه آن ها.


4- حافظه بینایی (آن چه قبلاً دیده شده) و حافظه شنوایی (آن چه قبلاً شنیده شده) مرور شود. نه مطالب جدید.


5- مرور، نه خیلی سرسری و نه خیلی ریز و وسواسی و شامل نکات خط کشی شده، نکات استخراج شده و مانند آن ها باشد.


6- ممکن است عده ای سوال کنند که من هنوز درس را تمام نکرده ام، با این حال چگونه می توانم روش جمع بندی را اجرا کنم. در پاسخ باید گفت: اول زمان محدود است و ثانیاً فراموش نکنید معنی جمع بندی این است که ابتدا درس هایی را که خوانده اید، مرور کنید و سپس (در صورتی که وقت کردید) برای دروس خوانده نشده، برنامه ریزی کنید. البته اگر این توان را در خود سراغ دارید، می توانید زمان جمع بندیتان را نسبت به دیگر داوطلبان، یک هفته کوتاه تر کرده و آن یک هفته را هم به خواندن موضوعات جدید بپردازید. اینجا انتخاب با شماست که کدامیک از دو پیشنهاد را که با آن سبک خواندن و مطالعه شما هماهنگ تر است، برگزینید.


7- در دوران جمع بندی هم ما در حال دوره کردن هستیم، اما فصل ها و صفحه های مهم کتاب ها دوره می شود. زیرا با انجام چند دوره تست و آزمون های سال های قبل، تا حدود زیادی می توانیم مطمئن باشیم که اگر مبحث مهمی در کتاب ها بوده، در خلال این چند دوره آزمون مطرح شده است. ضمناً قرار نیست که کارهای غیر ممکن را انجام دهید. بلکه می خواهید در یک فاصله زمانی محدود، بهترین و درست ترین کارها را انجام دهید.


8- اگر در دوران جمع بندی، طبق روش اجرای آزمون، نتیجه آزمون اولتان خوب نشد، نباید این روش را رها کنید. زیرا هدف از زدن تست مجموعه ای در ابتدا آموزش است، نه سنجش. یعنی شما بتوانید با توجه به وضعیت خودتان برای روزهای باقی مانده تان برنامه ریزی کنید. به عبارت دیگر، آزمون به شما کمک می کند تا بتوانید برای خودتان برنامه شخصی بهتری تنظیم کنید.

9- در زمان جمع بندی شما از هم زمانتان استفاده می کنید.حتماً این سوال مطرح می شود که آیا لازم است باز هم دفتر برنامه ریزی داشته باشید. فراموش نکنید هنگامی که وقت شما کم و کارتان زیاد است، ضرورت داشتن یک برنامه منظم از هر زمان دیگری، بیشتر است.


10- در دوران جمع بندی سعی در جابه جایی درس ها با یکدیگر نکنید. به طور مثال سعی نکنید تا بجای دروس عمومی، زمان مطالعه دروس اختصاصی را افزایش دهید. پیشنهاد ما به این خاطر است که هر درسی را می توان به طور کامل خواند. مطالعه دروس عمومی، اولاً وقت زیادی نمی گیرد، و ثانیاً این دروس چون فرار هستند، اگر نزدیک تر به کنکور خوانده (مرور) شود، کمک بیشتری به شما می کننند. مطالعه کامل یک درس اختصاصی که تا اکنون را خوب نخوانده اید بسیار وقت گیر است. به همین دلیل، زمانی را که می توانید روی جمع بندی همه درس ها بگذارید، برای خواندن تنها یک درس اختصاصی ندهید.


11- در این مقطع زمانی (دوره جمع بندی)، برنامه شخصی اهمیت ویژه ای می یابد. یعنی هر داوطلب بسته به وضعیت درسی خود به مرور و جمع بندی مطالب خوانده شده خود می پردازد و دفتر ارزیابی، گنجینه ای است که هر فرد نکته ها و اشکال های مخصوص به خود را در آن جمع آوری کرده است و با توجه به اینکه مرور بیست آزمون ممکن است میسر نباشد، مطالعه دفتر ارزیابی کاملاً راهگشاست و می تواند شما را در این دانستن نقاط قوت و ضعف خود به خوبی کمک کند.


12- در دوران جمع بندی برای سنجش خود حتماً از سوالات آزمون های سراسری سال های قبل استفاده کنید. زیرا شبیه ترین سوال ها به کنکور امسال، سوال های سال های گذشته آزمون های سراسری و آزاد است. ضمناً بهترین کار در دوران جمع بندی، تکرار تست هایی است که قبلاً داشته اید. چرا که علاوه بر یادآوری و تسلط روی همان تست ها، اشتباهاتی که قبلاً داشته اید یادآوری می شوند. بنابراین، بهترین منبع، آزمون های قبلیتان و به خصوص کلاسور ارزیابی و خلاصه برداری های خودتان است.

کنکور


13- قرار است که در زمان در نظر گرفته شده برای هر درس در دوران جمع بندی، بهترین کار ممکن را انجام دهید و بهترین منبع را با توجه به وضعیت خود در آن درس انتخاب کنید. آزمون های قبلی هم ممکن است از یکی از منابع شما باشد. دقت کنید برای هر درس و مبحث، منبع و روشی را انتخاب کنید که به شما کمک کند در آزمون بعدی، کمی بهتر شوید.


14- در دوران جمع بندی، اگر مطمئن هستید که در دروسی آن قدر قوی هستید که احتیاج به مرور دروس ندارید، می توانید فقط تست بزنید. تکرار می کنیم فقط درس هایی که در آن بسیار قوی هستید. اما برای دروسی که نخوانده اید باید توجه داشته باشید که هیچ مرحله ای را نمی توان جایگزین دیگری کرد، و تا زمانی که روی مفاهیم کتاب و تمرین اشراف نداشته باشید، تست زدن هیچ کمکی به شما نمی کند.


15- با استفاده از روش جمع بندی، مباحث مهم تر را به دفعات مرور خواهید کرد. مثلاً اگر پس از  اولین آزمون، روی مبحث نور هندسی فیزیک تمرکز کنید، این مبحث در تمامی آزمون های بعدی که از خودتان می گیرید، تکرار دوره می شود.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان - تنظیم:نیلوفر یاقوتی