تبیان، دستیار زندگی
ترور جان اف کندی در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ دنیا را در شوک فرو برد. تئودور سرنسن، مشاور و نویسنده سخنرانی های کندی می گوید: «آدم های زیادی بعدها برایم توضیح دادند که چطور تأثیر مرگ رئیس جمهور روی آن ها حتی عمیق تر از اثر درگذشت والدین شان بوده است. به نظرم به این
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه می شد اگر کندی ترور نمی شد؟

ترور جان اف کندی در 22 نوامبر 1963 دنیا را در شوک فرو برد. تئودور سرنسن، مشاور و نویسنده سخنرانی های کندی می گوید: «آدم های زیادی بعدها برایم توضیح دادند که چطور تأثیر مرگ رئیس جمهور روی آن ها حتی عمیق تر از اثر درگذشت والدین شان بوده است. به نظرم به این خاطر که مرگ پدر و مادر نشانه از دست دادن گذشته است، اما ترور کندی برای مردم آمریکا نماد از دست دادن آینده بود.»

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
ترور کندی رییس جمهور آمریکا

دردی که رئیس جمهور را می کشت

چه می شد اگر کندی تصمیم می گرفت در آن روز خاص به دالاس نرود؟ رابرت دالک، استاد تاریخ دانشگاه بوستون و نویسنده کتاب «زندگی ناتمام: جان اف کندی» به این سوال پاسخ داده است:
پیش از این سفر نگرانی هایی درباره تأمین امنیت رئیس جمهور در دالاس وجود داشت: شهری که تندروهای دست راستی اش در سال 1960 در جریان رقابت های انتخاباتی به لیندون جانسون حمله کرده بودند و حتی در اکتبر 1963 (یک ماه پیش از سفر رئیس جمهور) با حمله به آدلی استیونسون سفیر آمریکا در سازمان ملل، مراسم جشن روز سازمان ملل را مختل کرده بودند. روز چهارم دسامبر برایان اسکلتن عضو کمیته ملی حزب دمکرات از تگزاس بریده روزنامه ای را برای رابرت کندی، دادستان کل آمریکا و برادر جان، فرستاد که در آن ادوین واکر ژنرال بازنشسته و هوادار گروه افراطی جامعه جان برچ گفته بود: «کندی نقطه ضعف جهان آزاد است.» اسکلتن در نامه اش به کندی توضیح داده بود: «کسی که چنین حرفی می زند توانایی آسیب رساندن به رئیس جمهور را دارد. اگر رئیس جمهور دالاس را از برنامه سفرش حذف کند من حس بهتری خواهم داشت. لطفاً این را برای رئیس جمهور توضیح دهید.» رابرت کندی نامه را به کنت ادنل دستیار برادرش جان داد، اما او گفت که نشان دادن نامه به رئیس جمهور تلف کردن وقت است: «اگر به خاطر یک نامه، شهری به بزرگی و اهمیت دالاس را حذف کنم رئیس جمهور فکر می کند که دیوانه ام.»

چه می شد اگر کندی به دالاس می رفت اما مسیری متفاوت را انتخاب می کرد؟ یا اصلاً مسیر حرکت کاروان ریاست جمهوری از قبل منتشر نمی شد و لی هاروی اسوالد نمی توانست ترور او را برنامه ریزی کند؟ یا مثلاً چه می شد اگر از ماشین امن تری به عنوان خودروی حامل رئیس جمهور استفاده می کردند؟ نوشتن «چه می شد اگر» برای رئیس جمهوری که قبل از به پایان رساندن دوره اول ریاست جمهوری اش کشته شد، کار خطرناکی است. هر چقدر هم مورخ روی شخصیت تاریخی مورد نظرش تسلط داشته باشد تعداد نامعلوم ها آنقدر بالاست که نمی توان با اطمینان دست به پیش بینی زد.

با این حال می توان با اطمینان گفت که با توجه به محبوبیت بالای کندی در نظرسنجی های بین ژانویه 1961 تا نوامبر 1963، او حتماً برای دور دوم ریاست جمهوری اش رأی می آورد، بخصوص اگر بری گلدواتر، سناتور جمهوریخواه آریزونا رقیبش می شد. مواضع اولترا محافظه کار گلدواتر درباره حقوق سیاهان و تأمین اجتماعی و دیدگاه های عجیب و غریبش در حوزه سیاست خارجی نمی گذاشت او در برابر کندی شانسی داشته باشد. (در واقعیت او در انتخابات 1964 از لیندون جانسون، معاون و جانشین کندی باخت.)

این انتظار می رفت که کندی (مثل جانسون) بین سال های 66-1965 از اکثریت قدرتمند دموکرات ها در مجلس نمایندگان و کنگره استفاده کند و اکثر اصلاحات نیمه تمام داخلی اش را به انجام برساند، مثل کاهش 11 میلیارد دلاری مالیات ها با هدف تسریع رشد اقتصاد، بهبود وضعیت خدمات درمانی سالمندان و فقرا و بالاخره پایان دادن به تبعیض نژادی در امور استخدامی و حضور مکان های عمومی. احتمالاً کندی تحت فشار جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا، مانند جانسون، لایحه حق رأی را به کنگره می فرستاد و کار را یکسره می کرد.

کندی، کوبا و ویتنام

پیش بینی سیاست خارجی کندی در دوره دوم ریاست جمهوری اش آسان نیست. کندی در رقابت های انتخاباتی اش جنگ طلب ظاهر شد و بعد از پیروزی، سیاست خارجی تندروانه ای را در پیش گرفت. او در سخنرانی هایش به شدت علیه شوروی و کمونیست ها موضع می گرفت و به تنش دامن می زد. کندی 16800 مشاور نظامی به ویتنام فرستاد، برای سرنگونی دولت کاسترو تلاش کرد و به بحران موشکی کوبا دامن زد که جهان را در آستانه هولوکاست اتمی برد. اما اکثر زندگی نامه نویسان کندی بر این باورند که بحران موشکی کوبا تاثیری عمیق بر کندی گذاشت. او متوجه شد که سیاست خارجی آرمانگرایانه اش به شدت خطرناک بوده است. کندی در ماه های آخر عمرش حتی ایده بهبود روابط با کوبا و تنش زدایی با شوروی را بررسی می کرد و قدم هایی در این راه برداشت. لیندون جانسون، جانشین کندی در سال های بعد از ترور او، هر جا می خواست تصمیمی تندروانه بگیرد می گفت اگر کندی زنده بود همین کار را می کرد. اما این احتمال وجود دارد که کندی در دوره دوم ریاست جمهوری اش رابطه با کاسترو و خروشچف را بهبود می بخشید و وارد جنگ زمینی در ویتنام نمی شد.

استیضاح یا سکته؟

احتمال های دیگری هم وجود دارد. اینکه زن بارگی جدی کندی - و احتمالاً ماجرایش با مرلین مونرو - به روزنامه ها کشیده می شد و او تا مرحله استیضاح و برکناری پیش می رفت. البته باید حواسمان باشد که در دهه 1960 رسانه های جریان غالب عموماً علاقه ای به کندوکاو در زندگی خصوصی روسای جمهور نداشتند و احتمال رسوایی کندی خیلی بالا نبود.

یک احتمال دیگر تشدید مشکلات سلامتی کندی بود که می توانست دوره دوم ریاست جمهوری اش را تحت تأثیر قرار دهد. ما حالا می دانیم که کندی به انواع و اقسام بیماری ها دچار بوده: سندرم روده تحریک پذیر، بیماری آدیسون، پوکی استخوان مهره های کمر، درست کار نکردن غدد فوق کلیوی، پروستاتیت، اورتریت، سینوزیت، کلسترول به شدت بالا، وابستگی شدید دارویی (به تستوسترون برای کنترل وزن، به کورتیزون برای کنترل استرس، به مسکن ها برای کمردرد، به آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت ها، به آنتی هیستامین ها برای کاهش واکنش شدید آلرژیک و بالاخره به قرص خواب).

بررسی واکنش های کندی به بحران های بزرگ - مثل بحران موشکی کوبا در اکتبر 1962 - این احتمال را تقویت می کند که رئیس جمهور آمریکا هنگام تصمیم گیری های بزرگ فقط به کمک داروهای مختلف می توانسته زیر فشار کار دوام بیاورد. این احتمال وجود دارد که در پنج سال بعد از 1963 هر کدام از بیماری های جدی کندی شدیدتر شوند و توانایی او را در تحمل استرس شدیدی که روسای جمهور تجربه می کنند پایین بیاورند. (تعدادی از این بیماری ها می توانستند حتی جلوی راه رفتن کندی را بگیرند.) به هر حال حتی اگر کندی دوره دوم ریاست جمهوری اش را دوام می آورد احتمال اینکه می توانست با چنین سطح کلسترول بالایی و این میزان مصرف دارو به سنین پیری برسد بعید بود. کندی احتمالاً پنجاه و چند سالگی به بعد را نمی دید.


منبع: سایت تاریخ ایرانی (ترجمه: فرزانه سالمی وکاوه شجاعی)