تبیان، دستیار زندگی
کنسرت پژوهشی «لیزلوت سلس (Liselotte Sels)» و «آن وانکوالی (Ann Vancoillie)» برگزار خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور دو هنرمند بین المللی در ایران

کنسرت پژوهشی «لیزلوت سلس (Liselotte Sels)» و «آن وانکوالی (Ann Vancoillie)» برگزار خواهد شد.

موسیقی بین المللی

دو هنرمند بین المللی با حضور در فرهنگسرای ارسباران تهران و تالار حافظ شیراز تازه ترین کنسرت پژوهشی خود را در قالب دوئت ویولن و پیانو برگزار می کنند.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، «لیزلوت سلس (Liselotte Sels)» نوازنده پیانو و «آن وانکوالی (Ann Vancoillie)» نوازنده ویولن دو هنرمند بین المللی هستند که روز 24 تیر ماه با حضور در فرهنگسرای ارسباران تهران تازه ترین کنسرت پژوهشی خود را در قالب دوئت ویولن و پیانو برگزار می کنند. آنها همچنین در روز 28 تیرماه در تالار حافظ شیراز از طریق موسسه فرهنگی و هنری آبنوس همین کنسرت را اجرا خواهند کرد.

لیزلوت سلس پیانیست و رهبر کُر از جمله هنرمندانی است که بعد از دریافت مدرک فوق لیسانس از کنسرواتوار گنت بلژیک از سال 2006 به مدت دو سال در دانشگاه «آرت ولده» به تدریس پیانو مشغول شد. او در سال 2014 موفق به دریافت مدرک دکترا از دانشگاه گنت شد و در سال 2015 یک دوره فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا شهر سانتا باربارا گذارند. این هنرمند به جهت علاقه به موسیقی خاورمیانه، پایان نامه دکترای خود را در مورد موسیقی فولکلور ترکیه نوشت و در دوره فوق دکترا در زمینه موسیقی سنتی ایران تحقیق کرد. او در کنار نوازندگی پیانو به نواختن ساز کلاویکورد و موسیقی قدیم اروپا نیز می پردازد.

لیزلوت سلس در اوقات فراغت خود آهنگسازی می کند. دو قطعه  ? آب خرابات  ? و  ? می ناب  ? از کارهایی هستند که برای کر روی اشعار حافظ شیرازی نوشته است. همچنین دو اثر کوتاه از این هنرمند به نامهای جنگل و درخشش به وسیله رادیو کلاسیک ضبط شده که 11 جولای به مناسبت روز ملی فلاندرز پخش میشود. سلس هم اکنون در کنار نوازندگی در کنسرواتوار شهر آنتورپ مشغول تحقیق روی موسیقی کلاسیک است که آهنگسازان قرن 19 در فلاندرز (شمال بلژیک) برای پیانو نوشته اند.

آن وانکوالی(سولیست و ویولنیست اول اپرای فلاندرز) هم از جمله هنرمندانی است که تاکنون زیر نظر اساتیدی چون کتی سباستین، آندره گرتلر، هنری رودالس، ساندر وگ، نیکلاس هارنونکرت و هاگن کوارتت در کنسرواتوار های گنت، بروکسل و سالزبورگ تحصیل کرده است.

آن وانکوالی در کنار نوازندگی به عنوان ویولنیست اول اپرا به خاطر عشق به موسیقی و مهارت و تجربه در سبک های مختلف از باروک و کلاسیک گرفته تا جاز و موسیقی ملل و بداهه نوازی با گروهای مختلفی از بلژیک و کشورهای دیگر همکاری می کند.

سونات ویولن KV 304 موتزارت یکی از قطعاتی است که در این کنسرت اجرا می شود، این قطعه تنها سونات ویولن موتزارت در «مینور» است که وی در سال 1778 زمانی که مادرش که در تور کنسرت همراه او بود و در پاریس درگذشت نوشت. در این اثر اندوه او برای مادر قابل لمس است. سونات ویولن شماره 5 بتهوون در فا ماژور نیز از دیگر قطعات این کنسرت است که در سال 1801 نوشته شده است. این سونات 4 قسمت دارد و پر از خوشبینی و امید است که به آن سونات بهار نیز گفته می شود.

سونات ویولن سزار فرانک در لا ماژور، «دایره ها» اثر فردریک آهنگساز بلژیکی، «لالایی» اثر ویلفرد وسترلینک نیز از دیگر قطعاتی است که در این کنسرت برای علاقه مندان موسیقی کلاسیک اجرا می شود.

لازم به ذکر است این دو هنرمند در روز 25 تیرماه در تهران فرهنگسرای ارسباران و روز 29 تیرماه در شیراز در موسسه فرهنگی و هنری آبنوس (به عنوان بیست و پنجمین کارگاه بین المللی و هزار و ششصد و شصتمین برنامه ی اجرایی این موسسه) مستر کلاسهایی را برای علاقه مندان برگزار خواهند کرد.

علاقه مندان می توانند برای شرکت در مستر کلاسهای تهران با شماره تلفن 021-22872818 الی 20 فرهنگسرای ارسباران برای ثبت نام کلاسها اقدام نمایند. همچنین برای تهیه ی بلیط کنسرت شیراز می توانند از طریق سایت www.irantic.com و برای حضور در مستر کلاسها در شیراز و همچنین به عنوان دفتر مرکزی فروش بلیط در این شهر نیز با شماره تلفن 071-32272345 الی 47 (داخلی شماره 9 ) موسسه فرهنگی و هنری آبنوس تماس حاصل نمایند.


منبع: موسیقی ما