تبیان، دستیار زندگی
بازخوانی برگ های مهم تاریخ از منابع به روش های گوناگونی صورت می گیرد؛ روش هایی که اکثر آنها مربوط به شاخه های هنر تجسمی هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنرتجسمی الهام بخش وثبت کننده تاریخ

پلاکاردهایی که« پیام»رادرتاریخ ماندگارمی کنند

بازخوانی برگ های مهم تاریخ از منابع به روش های گوناگونی صورت می گیرد؛ روش هایی که اکثر آنها مربوط به شاخه های هنر تجسمی هستند.

روز قدس

سال ها از بزرگترین و ماندنی ترین انقلاب تاریخ جهان می گذرد.انقلابی که متعلق به مردمانی بزرگ با اراده هایی قوی است. انقلاب اسلامی ایران و راهپیمایی های مردمی آن زمان یک شاهکار هنریست که ارزش بازخوانی هزارباره دارد.

اما به راستی اگر بخواهیم یک رویداد تاریخی این چنین را بازخوانی کنیم از چه منابعی استفاده می کنیم و اساساً چه چیزی یک حرکت مردمی عظیم را ماندگار می کند؟

قطعا عوامل مختلفی در ماندگاری چنین رویدادهای تاریخی موثر است اما واضح  است که بجز متون تاریخی بقیه منابع بصری و تجسمی هستند.پلاکاردها بنرها شعارهای طراحی شده دیوار نویسی کلیشه نگاری  عکاسی روایتگر و... از جمله این عوامل موثر در ثبت چنین رویدادهای تاریخی است.

تاریخ نشان داده همیشه تصویر بیش از مطالب دیگر در خاطر می ماند. همچنان که در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی نیز مردم  با دیدگاه خودشان سعی به ایجاد موجهایی داشته اند که حکومت پهلوی را غرق کند. تحرکاتی که در اذهان مانده است. تصویر زیر  را به خاطر دارید؟

روز قدس

عکس  هایی از امام روح الله  را که روی پلاکاردها قرار می گرفت و یا  شعرهایی که نوشته شده و بر فراز دستان حمل می شد، همچنان در خاطره ها باقی است.هرچند کسی تک تک افراد شرکت کننده در راهپیمایی را نشناسد اما آنها با پلاکاردهای در دستشان برای همیشه در تاریخ تفکر خود را بیان کرده اند و کسی قادر به تحریف آنها نخواهد بود.

تشخیص تفکر افراد نیز از طریق همین پلاکاردها صورت می گیرد و اساساً پلاکاردها دلیلی هستند برای  تشخیص هویت یک راهپیمایی. اگر پلاکاردهای نوشته شده به زبان انگلیسی با شعارهای مختلف از قبیل «مرگ بر اسرائیل» و ... نبود؛ پیام حضور سترگ مردم ایران در صحنه های مختلف دفاع مقدس، ایستادگی، ایثار و مقاومت  چگونه به مخاطبان خارجی منتقل می شد؟


پلاکاردها معنی دیگری نیز دارد. هیچکس نمی تواند بگوید این راهپیمایی در راستای آزادی مردم فلسطین از ستم نبوده است یا برای مثال کسی نمی تواند شعار نابودی رژیم غاصب صهیونیست را انکار کند و از آن بهره برداری سیاسی کند پلاکاردها نشان دهنده جهت اصلی این راهپیمایی است. هرچند که این وقایع از منظرگاه عمومی  اموری بدیهی به نظر می رسد.

روز قدس

کلیشه نگاری و دیوار نویسی هایی که تا همین چند سال پیش می توانستی بر دیوار یک خانه قدیمی ببینی یکی دیگر از این عوامل موثر است. از این رو اگر به شاه برعکس نوشته شده روی دیوارها اشاره شود کمتر کسی پیدا می شود که آن را ندیده باشد و یا دلیل نوشتارش را نداند. حتی خاطره این کلیشه نگاریها به 13 آبان سال گذشته نیز سرایت کرد و در شب 13 آبان عده ای روی دیوار لانه جاسوسی و زمین اطرافش طرح هایی ضد امریکایی کلیشه کردند. این مسئله حاکی از قدرت بیشتر کلیشه نگاری و دیوار نویسی نسبت به پلاکاردهاست.

اگر نبود عکاسی و عکاسان متعهدی که در سخت ترین شرایط با دقت و ظرافت به عکاسی از این رویداد تاریخی بپردازند امروز ما چگونه به تحلیل اثر هنرهای تجسمی در رویدادهای تاریخی می نشستیم؟ عکاسی که خود یکی از هنرهای تجسمی است همیشه به دیگر هنرها کمک کرده تا از این طریق جلوه و بروز یابند. اگر نبود دوربینی که ثبت کند جمعیت حاضر در راهپیمایی هر سال را، چه بسا این راهپیمایی کم کم به دست فراموشی سپرده می شد.

با این توصیف ، یکی از مؤثرترین راهپیمایی های شکل گرفته پس از پیروزی انقلاب تاکنون راهپیمایی روز قدس است. راهپیمایی که امام خمینی (ره) دستور برپایی آن را برای حمایت از مردم فلسطین و برای مبارزه با ظلم و ستم جهانی صادر کرد. وظیفه ما نسبت به این رویداد مهم چیست؟

چقدر می توانیم تاثیر این حرکت عظیم را در بیشتر کنیم؟

آیا گام برداشتن کنار جمعیت کافی است؟

پس چه کسی مسئولیت ماندگاری و مانایی  این حرکت را برعهده می گیرد؟

روز قدس

در جواب باید گفت بسیار ساده می شود در این حرکت عظیم سهیم باشیم و در مقابل ظلم بایستیم. یک پلاکارد ساده? قطعا زمانی و هزینه زیادی از ما نخواهد گرفت ولی قدرت تاثیرگذاری بالایی دارد.همیشه در خاطر داشته باشید؛ ژسی که از شما منتشر می شود صامت است و باید خوانش بصری داشته باشد. حتی می توانیم از این حرکت مردمی عکس بگیریم و در فضای مجازی منتشرکنیم. این که ما حتی از سفره افطارمان عکس منتشر می کنیم حقیقتی انکار نشدنی است پس چرا نباید از حضور خودمان یک کودک یا هرچه زیبایی در موج مردمی ضد ظلم عکس منتشرکنیم

مگر غیر از آن است که منتظران واقعی کسانی هستند که به قدر توانشان برای ریشه کن کردن ظلم تلاش می کنند و از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند؟
به راستی اگر منتظر ظهور حضرت ولیعصر (عج) هستیم و می خواهیم عدل و داد در زمین حاکم شود؛ باید ابتدا خودمان تلاش کنیم.

پس همگام با هم و با ابزاری که در اختیار داریم کمک کنیم تا ریشه ظلم از جهان برچیده شود و در ظهور منجی عالم امکان حضرت ولیعصر (عج) تعجیل شود.


آرتنا