تبیان، دستیار زندگی
گردن درد مشکلی است که این روزها خیلی از افراد درگیر آن شده اند. دلایل متعددی از جمله نشستن در وضعیت نادرست به مدت طولانی باعث ایجاد ناراحتی و درد در ناحیه گردن می شود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 علت گردن درد

گردن درد مشکلی است که این روزها خیلی از افراد درگیر آن شده اند. دلایل متعددی از جمله نشستن در وضعیت نادرست به مدت طولانی باعث ایجاد ناراحتی و درد در ناحیه گردن می شود. لازم است که به طور مرتب به گردن استراحت داده و آن را حرکت دهید و حتما وضعیت قرار گرفتن بدن را اصلاح کنید. در این مطلب شش دلیل موثر در بروز گردن درد را مرور می کنیم.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
درد گردن

گردن درد خواهید گرفت، وقتی که..

در طول روز زمانی که در محل کار سخت مشغول کار هستیم، یا در منزل کارهای خانه را انجام می دهید، معمولا از فشاری که به گردن وارد می شود غافل می شویم. علاوه بر این استرس زیاد، قرار داشتن در وضعیت بدنی نامناسب و برخی عادت های نادرست باعث بروز دردهای مزمن  گردن خواهند شد. محققان مشاهده کرده اند از هر 10 نفر، 6 نفر در فواصلی از زندگی خود از گردن درد رنج می برند، اگرچه این دردها مزمن نبوده و به خودی خود برطرف می شوند.

گاهی مشکل به دلیل فشار کاری است که به عضلات نواحی گردن وارد می شود و ایجاد درد می کند. در این صورت درد ایجاد شده و در ناحیه شانه ها و سر نیز انتشار پیدا می کند. خوشبختانه در اکثر مواد مشکل خوش خیم بوده و قابل درمان است.

اگر مجبور هستید به مدت طولانی پشت کامپیوتر یا فرمان ماشین بنشینید، توصیه می کنیم هر 20 تا 30 دقیقه از جایتان بلند شوید، قدمی بزنید، بدن تان را بکشید

بنابراین لازم است که از بروز این درد پیشگیری کرد، چون بروز اختلال در ناحیه گردن در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلاتی در ستون فقرات شود.

در ادامه شش دلیل اصلی دردهای ناحیه گردن را توضیح داده و راه هایی برای پیشگیری ارائه می دهیم.

گردن درد ناشی از حساسیت و ضعف عضلات

به دلیل کم تحرکی، حرکات اشتباه مکرر گردن و استرس های طولانی ممکن است که عضله ذوزنقه ای و دیگر عضلات ناحیه گردن حساس و ضعیف شوند. اگر تغذیه ای غنی از مواد مغذی و همچنین تحرک بدنی کافی نداشته باشید این وضعیت بدتر شده و دردها شدیدتر می شوند.

گردن درد ناشی از قرار داشتن در وضعیت بدنی نادرست

اگر مدت زمان طولانی در حالت ایستاده و نشسته در وضعیت نامناسبی قرار بگیرید احتمال بروز دردها و ساییدگی استخوانی بیشتر می شود.

یادتان باشد زمانی که چند ساعت مداوم و با همان وضعیت به عنوان مثال با رایانه کار می کنید، عضلات تان خشک تر شده و بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. در واقع افرادی که به دلیل شغل شان مجبور هستند به مدت طولانی با پشت خمیده بنشینند، بیشتر در معرض گردن درد قرار می گیرند.

اگر شما نیز مجبور هستید به مدت طولانی پشت کامپیوتر یا فرمان ماشین بنشینید، توصیه می کنیم هر 20 تا 30 دقیقه از جایتان بلند شوید، قدمی بزنید، بدن تان را بکشید و وضعیت نشستن تان را اصلاح کنید.

گردن درد در اثر مسائل روحی روانی

پزشکان ارتباط بین شرایط روحی و سلامت جسمی را به رسمیت شناخته اند. بررسی های زیادی در این خصوص انجام شده است و علم پذیرفته است که اکثر دردهای گردنی منشا احساسی دارند. در واقع اضطراب، مشغله های ذهنی، استرس و افسردگی فشار زیادی به بدن وارد می کند و نتیجه آن معمولا در شانه ها، گردن و کمر دیده می شود.

گردن درد در نتیجه واکنش های شیمیایی

واکنش شیمیایی و عصبی بدن در برابر انواع مختلف محرک ها نیز با بروز و عود دردهای گردن در ارتباط است. مصرف زیاد و افراطی قهوه، نوشیدنی های الکلی وگوشت قرمز، تعادل pH بدن را بر هم زده و باعث بروز التهاب دیگر واکنش های مضر دیگر می شود.

گردن درد ناشی از مصرف دخانیات

ترکیبات سمی موجود در سیگار باعث بروز بیماری های مزمن در بیشتر ارگان های حیاتی بدن می شود. مصرف زیاد دخانیات فشار مضاعفی به گردن و پشت تحمیل می کند، چون باعث کم آبی مهره های پشت و گردن می شود. این مسئله نیز تاثیر زیادی در ساییدگی و تخریب بافت این ناحیه می گذارد.

سندرم گردن پیامکی

گردن درد ناشی از استفاده مکرر از تلفن های همراه

با ظهور تلفن های هوشمند استفاده مکرر از این تلفن ها نیز زیاد شده است. افرادی که به طور مرتب با تلفن همراه خود مشغول هستند، بیشتر در معرض کمردرد و گردن درد قرار دارند. واقعیت این است که پایین انداختن سر برای نگاه کردن به صفحه تلفن، عضلات گردن را منقبض می کند که این مسئله باعث فشار زیاد به این ناحیه می شود.

چند توصیه برای پیشگیری از گردن درد

حال که با عوامل ایجاد کننده گردن درد آشنا شدید، توصیه هایی برای پیشگیری از بروز این مشکل داریم که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

- هر روز حداقل یک بار حرکات کششی انجام دهید.

- تمرینات ورزشی در ناحیه پشت، شانه ها، گردن و سر را فراموش نکنید.

- روی تشک سفت بخوابید و بالش کم ارتفاع انتخاب کنید.

- همیشه موقع نشستن صاف بنشینید.

- زمانی که بار سنگین جا به جا می کنید مراقب باشید. اگر لازم است از فرد دیگری کمک بگیرید.

- سعی کنید به حالت جنینی بخوابید و از خوابیدن به پشت بپرهیزید.

- خودتان را از سرما بپوشانید.

- مواد غذایی سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم مصرف کنید که این مواد معدنی برای سلامت عضلات و مفاصل لازم و ضروری هستند.

توصیه می کنیم در طول روز حواستان به وضعیت بدن و عادت هایتان باشد و سعی کنید آنها را اصلاح کنید. اگر با اصلاح عادت های نادرست و رعایت نکات ذکر شده، همچنان گردن درد داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن را تشخیص داده و درمان های لازم را انجام دهد.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.