تبیان، دستیار زندگی
رمان معروف والتر تویس نویسنده آمریکایی که مخاطبان ایرانی بیشتر با اقتباس سینمایی آن آشنایی دارند، به فارسی ترجمه و در کتابفروشی ها عرضه شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«بیلیاردباز» وارد کتابفروشی ها شد

رمان معروف والتر تویس نویسنده آمریکایی که مخاطبان ایرانی بیشتر با اقتباس سینمایی آن آشنایی دارند، به فارسی ترجمه و در کتابفروشی ها عرضه شد.

بخش کتاب . کتابخوانی تبیان

بیلیاردباز

«بیلیاردباز» رمان معروف والتر تویس نویسنده آمریکایی که مخاطبان ایرانی بیشتر با اقتباس سینمایی آن آشنایی دارند، به فارسی ترجمه و در کتابفروشی ها عرضه شد.

والتر تویس در سال ۱۹۲۸ در سانفرانسیسکو متولد شد و در ۱۱ سالگی به همراه خانواده خود به کنتاکی نقل مکان کرد. در آنجا، بازی بیلیارد را یاد گرفت و به داستان های علمی، تخیلی علاقه مند شد. در ۱۷ سالگی به خدمت نیروی دریایی درآمد و پس از خدمت، در دانشگاه کنتاکی مشغول به تحصیل شد.

وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته ادبیات انگلیسی از این دانشگاه دریافت کرد و پس از فارغ التحصیلی، به تدریس در دبیرستان پرداخت. در همین دوره از زندگی خود، دست به نوشتن داستان های کوتاهی زد که در نشریات مختلف به چاپ رسید. «بیلیاردباز»، اولین رمان وی، در سال ۱۹۵۹ و پس از آن، رمان «مردی که به زمین سقوط کرد» در سال ۱۹۶۳ چاپ شد.

او ۱۴ سال به تدریس ادبیات انگلیسی و نویسندگی خلاق در دانشگاه اوهایو پرداخت. در سال ۱۹۷۸ تدریس در دانشگاه را رها کرد و به نیویورک رفت تا به نوشتن ادامه دهد. در آنجا، مجموعه داستانی به نام «دور از خانه» (۱۹۸۱) و چهار رمان دیگر نوشت: مرغ مینا» (۱۹۸۰)، قدم های خورشید (۱۹۸۳)، حرکت اول ملکه (۱۹۸۳) و رنگ پول (۱۹۸۴). ماجرای رنگ پول در واقع ادامه ماجرای بیلیاردباز است و شخصیت های آن نیز همان شخصیت ها هستند.

تویس در سال ۱۹۸۴ بر اثر سرطان درگذشت. آثار وی به زبان های مختلف ترجمه شده اند اما پیش از این اثر، هیچ ترجمه ای از آثار او در ایران به چاپ نرسیده است. از سه رمان ووالتر تویس یعنی بیلیاردباز، مردی که به زمین سقوط کرد و رنگ پول، اقتبال سینمایی صورت گرفته است. فیلم بیلیاردباز به کارگردانی رابرت راسن در سال ۱۹۶۱ ساخته و با استقبال بسیار خوب مخاطبان رو به رو شد و جوایز متعددی، از جمله اسکار را از آن خود کرد.

رمان ۲۰۸ صفحه ای «بیلیاردباز» با ترجمه زهرا باختری به فارسی چاپ شده و در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با بهای ۱۴ هزار تومان از سوی نشر چترنگ، منتشر و روانه کتابفروشی ها شده است.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .