تبیان، دستیار زندگی
بر اساس اعلام استاندار استانبول در این حمله 41 تن کشته و 239 تن زخمی شدند که 109 نفر از آنها بیمارستان را ترک کرده اند. در میان کشته ها 13 تن خارجی از عربستان، عراق، اردن، تونس، اوکراین، ازبکستان، ترکمنستان،و ایران بودند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عزای عمومی در ترکیه

بر اساس اعلام استاندار استانبول در این حمله 41 تن کشته و 239 تن زخمی شدند که 109 نفر از آنها بیمارستان را ترک کرده اند. در میان کشته ها 13 تن خارجی از عربستان، عراق، اردن، تونس، اوکراین، ازبکستان، ترکمنستان،و ایران بودند.

فراوری: ع. امانی - بخش سیاست تبیان

ترکیه ، انفجار ، حمله تروریستی ، اردوغان ، فرودگاه ترکیه ، استانبول ، عربستان ، آخرین اخبار ، آمار

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ترکیه گزارش داد، ظاهرا سه مهاجم در این حمله دست داشتند و به گزارش منابع خبری ترکیه انفجارها و تیراندازی در ترمینال ورودی پروازهای بین المللی رخ داد. به گفته وزیر دادگستری ترکیه، یکی از مهاجمان با کلاشنیکف به روی مردم آتش گشود. گزارش شده ماموران امنیتی قصد داشتند با مهاجمان برخورد کنند که آنها بمب های همراه خود را منفجر کردند.

برخی منابع محلی ترکیه نیز عنوان کرده اند، دو نفر اقدام به پرتاب نارنجک به محوطه فرودگاه کردند. پروازها نیز به مقصد و از مبدا این فرودگاه پس از حمله معلق شد. فرودگاه آتاتورک همواره یک هدف آسیب پذیر به حساب می آمد. هرچند دستگاه های اشعه ایکس در ورودی ترمینال وجود دارد اما ایست های بازرسی برای اتومبیل ها محدود است.

بر اساس گزارش رسانه ها، بمب گذاری اخیر این کشور به جدایی طلبان کُرد یا گروه داعش نسبت داده شده است. شبکه خبری فرانس 24 هم خبر داده است که تعداد مهاجمان در حمله به فرودگاه استانبول هفت تن بوده که از این میان، سه تن از آنها کشته شده اند، یک نفر دستگیر شده و پلیس هم اکنون به دنبال دستگیری سه نفر دیگر است. شبکه خبری یورو نیوز نیز از دستگیری چهار تن در همین رابطه خبر داده است. پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه حزب کارگران کردستان این کشور (پ.ک.ک) را مسئول حملات دانسته بود.

هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد و کشورهای هم پیمان در ناتو با ترکیه همبستگی داشته و در عزم خود برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن متحد هستند.

بر اساس اعلام استاندار استانبول در این حمله 41 تن کشته و 239 تن زخمی شدند که 109 نفر از آنها بیمارستان را ترک کرده اند. در میان کشته ها 13 تن خارجی از عربستان (5 نفر) عراق (2 نفر) اردن (یک نفر) تونس (یک نفر) اوکراین (یک نفر) ازبکستان (یک نفر) ترکمنستان (یک نفر) و ایران (یک نفر) بودند. از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه حمله اخیر را محکوم کرد و با انتشار بیانیه ای مبارزه بین المللی مشترک علیه تروریسم را خواستار شد. اردوغان اعلام کرد: ما این گونه حملات را نمی بخشیم و بی وقفه و تا پایان به نبرد علیه تروریست ها ادامه می دهیم.

هم چنین دولت آنکارا در پی وقوع این رویداد و کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان، یک روز عزای عمومی در ترکیه اعلام کرد. گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده نگرفته است، اما طبق گزارش یورو نیوز، اردوغان انگشت اتهام را به سوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) نشانه رفته اما نخست وزیر ترکیه داعش را مسئول معرفی کرده است

در همین حال بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه پس از کنترل نیروهای امنیتی بر اوضاع در فرودگاه بین المللی آتاتورک، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: 36 تن در حملات تروریستی به فرودگاه آتاتورک کشته شده اند و ادله و شواهد موجود نشان از آن دارد که داعش پشت این حمله است. از میان کشته ها تاکنون هویت 27 تن مشخص شده است که یک ایرانی در میان کشته ها و پنج تن از شهروندانمان در میان زخمی ها هستند.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: سه عامل انتحاری بعد از ورود به فرودگاه ابتدا به سمت مسافران آتش گشودند و سپس خود را در اماکن پرازدحام فرودگاه منفجر کردند که این امر باعث افزایش شمار قربانیان حمله شده است.

ییلدیریم به هویت عاملان انتحاری این حمله هیچ اشاره ای نکرد و تنها گفت آن ها با یک تاکسی خود را به فرودگاه رساندند. نخست وزیر ترکیه گفت فعالیت فرودگاه از ساعت 3 صبح به وقت محلی از سر گرفته شده است و تحقیقات درباره جزئیات کامل حمله که به زودی در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت، ادامه دارد.

هم زمان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد این حمله را محکوم کرد. سخنگوی بان کی مون گفت:  دبیرکل عمیق ترین مراتب همدردی خود را با خانواده های قربانیان و دولت و مردم ترکیه ابراز می کند و آرزوی بهبودی سریع زخمی ها را دارد. بان کی مون بر نیاز به تشدید تلاش های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تأکید کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم این حمله را "اقدامی از سر ناامیدی در مواجهه با یک شکست" نامید. کری گفت: یک سال بیشتر از زمانی که داعش حمله سراسری خود را آغاز کرده می گذرد اما ائتلاف ما همچنان سرسختانه در تمامی جبهه ها به پیش می رود.

وی خطاب به داعش گفت: شما می توانید در فرودگاه ها بمب بگذارید، می توانید خودتان را منفجر کنید، این یک تراژدی است اما این یک اقدام از سر امیدی است چرا که می دانید شکست خورده اید. از آنجایی که می دانید عمرتان به سر آمده سعی دارید تا به دیگران آسیب بزنید.

ترکیه ، انفجار ، حمله تروریستی ، اردوغان ، فرودگاه ترکیه ، استانبول ، عربستان ، آخرین اخبار ، آمار

مارک تونر، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه ای این حمله را محکوم کرد. او ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان، گفت:  ما با ترکیه، متحدمان در ناتو، برای مبارزه با تروریسم اعلام همبستگی می کنیم. این نوع حملات عزم ما را برای همکاری با دولت ترکیه برای مقابله با طاعون تروریسم بیش از پیش جزم می کند.

بی.بی.سی گزارش داد، چارلز میشل، نخست وزیر بلژیک که پایتخت آن در ماه مارس هدف حمله قرار گرفت، از داخل جلسه سران اتحادیه اروپا در بروکسل در توییتر نوشت:  فکرمان پیش قربانیان حملات فرودگاه استانبول است. ما این اعمال بی رحمانه خشن را محکوم می کنیم.

رییس کمیته بین الملل دومای روسیه نیز در پیامی در توییتر با محکوم کردن حمله تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول نوشت: تمام قربانیان عملیات تروریستی در سراسر جهان انسان های بیگناه هستند. روسیه مراتب تسلیت خود را در برابر این واقعه ابراز می کند. هیچ توجیهی برای عملیات تروریستی قابل پذیرش نیست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز با محکوم کردن این حادثه گفت: می خواهم اعلام کنم که با تمام مردم ترکیه در مبارزه با ترور همصدا هستیم و از یکدیگر حمایت می کنیم. نخست وزیران ایتالیا، فرانسه و وزیر خارجه انگلیس نیز در پیام هایی این واقعه را تسلیت گفتند.

کیتی پیری، گزارش گر امور ترکیه در پارلمان اروپا نیز در پیامی نوشت: از حادثه وحشتناک استانبول در شوک به سر می بریم. هیچ سخنی برای التیام این گونه حوادث ظالمانه وجود ندارد. تنها اعلام می کنیم در کنار مردم ترکیه هستیم.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو این حملات را به عنوان حملاتی وحشتناک محکوم کرده و در بیانیه ای گفت: ما با خانواده های قربانیان، زخمی ها و مردم ترکیه همدرد هستیم. هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد و کشورهای هم پیمان در ناتو با ترکیه همبستگی داشته و در عزم خود برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن متحد هستند. وزارت خارجه اسرائیل نیز که اخیرا روابط دیپلماتیک با ترکیه را از سر گرفته در پیامی این حمله را محکوم کرده است.

فرودگاه آتاتورک سال قبل با پیشی گرفتن از فرودگاه فرانکفورت پس از هیترو لندن و شارل دوگل پاریس پرترددترین فرودگاه اروپا شناخته شد. در سال 2015 بیش از 61 میلیون مسافر از این فرودگاه گذر کردند. اطلاعات پرواز این فرودگاهِ ترکیه ای نشان از آن دارد که اکثر قریب به اتفاق پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه همچنان متوقف باقی مانده است.


منابع : ایسنا / خبرگزاری فارس