تبیان، دستیار زندگی
ارائه طرح اتمام تحصیلات دختران زودتر از پسران، نظرات و واکنش های مختلفی را دربر داشته است که نشان می دهد این طرح نیازمند بررسی و کار کارشناسی از جهات مختلف است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحصیل  جهشی دختران برای رسیدن به ازدواج

ارائه طرح اتمام تحصیلات دختران زودتر از پسران، نظرات و واکنش های مختلفی را دربر داشته است که نشان می دهد این طرح نیازمند بررسی و کار کارشناسی از جهات مختلف است.

بخش اجتماعی تبیان
تحصیل  جهشی دختران برای رسیدن به ازدواج

به تازگی رئیس شورای فرهنگی-اجتماعی زنان وخانواده، پیشنهاد طرحی را داده است که بر اساس آن دختران بتوانند در 15 سالگی دیپلم و در 18 سالگی مدرک کارشناسی را دریافت کنند.
هدف شورای فرهنگی-اجتماعی زنان و خانواده که در سال 1367 تاسیس شده است، برنامه ریزی کلان در مسائل فرهنگی و اجتماعی است.
مطرح شدن این طرح که جهت تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است، در رسانه ها و نیز شبکه های اجتماعی واکنش ها وعکس العمل های متعددی رادربرداشته است و نقدها مختلفی به آن شده است.
کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی-اجتماعی خانواده در گفت و گو با خبرنگار برنا اظهار کرد: با توجه به بلوغ زودرس دختران، در سند مهندسی فرهنگی پیشنهاد کرده ایم زمینه ای جهت اخذ دیپلم در 15 سالگی و گرفتن مدرک کارشناسی در 18 سالگی برای دختران فراهم شود.

با توجه به بلوغ زودرس دختران، در سند مهندسی فرهنگی پیشنهاد کرده ایم زمینه ای جهت اخذ دیپلم در 15 سالگی و گرفتن مدرک کارشناسی در 18 سالگی برای دختران فراهم شود

وی در خصوص غنی سازی سازی و ارتقا علمی آموزشی دختران و رعایت مناسبات جنسیتی از حیث زمان و محتوا گفت: دختران به علت بلوغ زودتری که از پسران دارند باید آموزش غنی تری ببینند و تحصیلاتشان نیز زود تر تمام شود.
خزعلی با بیان آنکه شرایط زندگی دوره دبیرستان و کارشناسی بسیار فشرده است واجازه نمی دهد انتخاب ومدیریت با دختران باشد گفت: بهتر است این دوران زودتر پشت سر گذاشته شود تا زمانی که افراد وارد زندگی خانوادگی می شوند بتوانند درمقطع کارشناسی ارشد به بالا تحصیل کنند و به حد مطلوب مدیریت خانواده را هم برعهده بگیرند.
وی با بیان آنکه وجود 11 میلیون دختر مجرد در کشور نکته ای منفی محسوب می شود، اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا زمینه ازدواج مناسب و پایدار برای این دختران فراهم شود.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان وخانواده همچنین خاطر نشان کرد: بعضی از کشورها مثل ژاپن این طرح را پیاده کرده اند.

تجرد مختص به دختران نیست  

دکتر کبری روشنفکر عضو هیئت علمی و مدیر گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس در خصوص این طرح به خبرنگار برنا گفت: برای آنکه جوانان ازدواج مناسبی داشته باشند، نیازمند متخصصانی هستیم که طرح های کارشناسی شده ارائه دهند. اقتصاد بحث بسیار محوری تر در ازدواج است که مورد غفلت واقع شده است.
روشنفکر همچنین اظهار کرد: مسئله ای که من شخصا بین دانشجویان در دانشگاه می بینم این است که چون می بینند موقعیت تشکیل زندگی نیست، بیشتر وارد بحث آموزش و دانشگاه می شوند.
وی با بیان آنکه مانع ازدواج نکردن جوانان مقوله تحصیلات نیست گفت: تحصیلات مانع ازدواج نیست که با زودتر تمام شدن آن، ازدواج صورت بگیرد.بلکه عوامل و موانع مهم تری وجود دارد که باید مسئله یابی شوند.
مدیرگروه مطالعات زنان ضمن تاکید بر آنکه مسئله تجرد مختص به دختران نیست و پسران هم موانع زیادی برای تشکیل خانواده دارند، ادامه داد: در جامعه ما به عنوان یک جامعه سنتی، پسران درازدواج پیش قدم می شوند و به سراغ دختران می روند.در شرایطی که اشتغال و درآمد آنان تامین نشده است طبعا برای ازدواج پیش قدم نخواهند شد.

لزوم توجه به تغییرات اجتماعی

از لحاظ کیفری افراد تا 18 سالگی کودک محسوب می شوند بنابراین اینکه انتظار داشته باشیم یک کودک از 15 تا 18 سالگی دوره لیسانس را طی کند، توقع نابجایی است

دکتر سیمین کاظمی پزشک و جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار برنا با انتقاد از این طرح عنوان کرد: از لحاظ کیفری افراد تا 18 سالگی کودک محسوب می شوند بنابراین اینکه انتظار داشته باشیم یک کودک از 15 تا 18 سالگی دوره لیسانس را طی کند، توقع نابجایی است.
وی همچنین ادامه داد: اگر هدف تحصیلات را کسب تخصص و ارتقا علمی و پس از آن وارد بازار کار شدن نظر بگیریم، یک فرد 18 ساله چگونه می تواند توانایی ورود به بازار کار را داشته باشد؟ زمانی که فردی در 18 سالگی لیسانس می گیرد ممکن است در طول تحصیل از لحاظ ذهنی توانایی یادگیری مهارت هایی را که سیستم آموزش عالی کشور از یک فرد 22ساله انتظار دارد، نداشته باشد.
کاظمی با بیان آنکه بدون درنظر گرفتن تغییرات وعوامل اجتماعی هر تصمیم وبرنامه ای منجر به شکست است، اظهار داشت: عوامل مختلفی بر روی ازدواج جوانان موثرند و تحصیلات ممکن است تنها یکی از این عوامل باشد.باید بپذیریم سطح توقعات افراد از ازدواج و زندگی اجتماعی تغییر کرده است.
وی همچنین اظهارکرد: لزوما ازدواجی که در سن پایین تر صورت می گیرد پایدار نیست بلکه ازدواج ها هر یک در شرایط مختلف و متفاوتی محکوم به طلاق می شوند.
این جامعه شناس معتقد است: در جامعه ایران هم مصرف گرایی و هم شکاف طبقاتی وجود دارد. در گذشته که شکاف طبقاتی به این شکل وجود نداشت افراد راحت تر به فکر ازدواج می افتادند.اما در حال حاضر به علت تغییر سبک زندگی و وجود شکاف طبقاتی ازدواج کردن دچار مشکل شده است.منبع: برنا