تبیان، دستیار زندگی
سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی به صورت واضح از دو واژه جدید در حوزه تروریسم استفاده کرد و گفت که سپاه باید برای خنثی سازی این تهدیدات جدید، خود را آماده کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار درباره ترور بیولوژیک

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی به صورت واضح از دو واژه جدید در حوزه تروریسم استفاده کرد و گفت که سپاه باید برای خنثی سازی این تهدیدات جدید، خود را آماده کند.

بخش سیاست تبیان

ترور بیولوژیک ، آمریکا ، سپاه ، ترور ، اسلام ، انقلاب اسلامی ، تروریسم ، سرلشکر ، محمد علی جعفری

به گزارش تبیان به نقل ازخبرگزاری فارس ، در تاریخ 27 آذرماه 1392 سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی به صورت واضح از دو واژه جدید در حوزه تروریسم استفاده کرد و گفت که سپاه باید برای خنثی سازی این تهدیدات جدید، خود را آماده کند.

«بیوتروریسم» و «تروریسم لیزری» واژگانی بود که فرمانده سپاه به آنها اشاره و تاکید کرد: انواع مختلف روش های سنتی و مدرن ٓدرحوزه تروریسم- باید همواره و به صورت هوشمندانه مورد رصد و شناسایی قرار گرفته و روش دقیق مقابله با آنها در دستور کار باشد.

سلاحی به قدمت تاریخ بشر

«تروریسم میکروبی» قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد. در طول سال های پیش از میلاد مسیح و در زمان جنگ های رومیان، آلوده کردن منابع آب توسط اجساد مردگان، یکی از راههای به زانو درآوردن حریف در جنگ های طولانی محسوب می شد. همچنین مغول ها برای کشتار سربازان شهرهایی که به محاصره درمی آمدند، جنازه های افرادی را که به مرض طاعون مرده بودند به داخل شهر پرتاب می کردند.

ضد عفونی کردن مرسولات توسط سیستم های اشعه ایکس در مواردی که نیاز به استفاده از آن وجود داشته باشد و همچنین توجیه مقام مسئول در خصوص توجه به تهدیدات موجود در این باره.

در طول سالیان اخیر و به خصوص در زمان جنگ سرد، با وجود توانمندی های گسترده ای که برای یک جنگ میکروبی در ابعاد بزرگ فراهم بود، اما به دلیل تبعات جبران ناپذیر این مرحله و احتمال اینکه حتی کشور استعمال کننده نیز خود به دلیل جهش های ژنتیکی احتمالی، قربانی سلاح های میکروبی شوند، تاکنون این سلاح ها در عرصه یک جنگ واقعی به کار گرفته نشدند، اما در حوزه تروریسم و استفاده نقطه ای برای هدف قرار دادن افراد خاص و یا یک جمع محدود، بارها از سلاح های میکروبی استفاده شده است.

قربانی کردن خودی

نمونه های فراوانی از این مسئله در طول چند دهه گذشته وجود دارد که از جمله می توان به رهاسازی آزمایشی تعدادی از میکروب های خطرناک همچون آبله و طاعون در برخی از شهرهای آمریکا توسط قرارگاه جنگ میکروبی ارتش این کشور به منظور بررسی الگوی توسعه باکتری ها اشاره کرد.

همچنین موارد فراوانی وجود دارد که برخی از سلاح های میکروبی به دلیل عدم نگهداری مناسب و اتفاقات غیرقابل کنترل به محیط خارج نشر کرده و باعث کشته شدن افراد بی گناه شدند.

از بلغارستان با عشق

در سال 1978 «گئورگی مارکوف» یکی از ناراضیان دولت بلغارستان در نزدیکی خانه خود و در یک ایستگاه اتوبوس بوسیله یک چتر مجروح شد. مارکوف پس از این جراحت، بلافاصله سلامتی خود را از دست داد و 4 روز بعد درگذشت. بعدها مشخص شد این چتر، آغشته به سم بسیار خطرناک «ریسین» است. از نمونه دیگر استفاده از این سم می توان به ارسال نامه هایی آغشته شده به آن به دفتر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و چند سناتور این کشور اشاره کرد.

همچنین ترور «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس در سال 1997 در اردن که با تلاش محافظان وی ناکام ماند و نیز ارسال نامه های آلوده به باکتری سیاه زخم در سال 2001 که موجب مرگ 5 نفر و آلودگی 17 نفر به این باکتری شد، از نمونه های دیگر استفاده از سلاح های میکروبی برای امور ضدامنیتی بوده است. گرچه بعدها مشخص شد نامه هایی که در آن از میکروب سیاه زخم استفاده شده، توسط یکی از محققان ارتش آمریکا که در بخش تسلیحات میکروبی این کشور کار می کرده منتشر شده است که وی نیز پیش از دستگیری و مشخص شدن نقش اش در آن، خودکشی کرد.

نامه و دست دادن ممنوع

تاکنون روش های گوناگونی برای حفاظت از جان شخصیت ها و همچنین جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا توسط گروه های تروریستی به کار گرفته شده است.

البته برخی از این روش ها به صورت عمومی و جهت مقابله با هرگونه تهدید بیولوژیک به کار می رود که از جمله می توان به بررسی مرسولات و نامه های ارسال شده به دفاتر مقامات عالی رتبه و استفاده از سیستم های مجازی برای جلوگیری از هرگونه انتقال باکتری، ضد عفونی کردن مرسولات توسط سیستم های اشعه ایکس و گاما در مواردی که نیاز به استفاده از آن وجود داشته باشد و همچنین توجیه مقام مسئول در خصوص توجه به تهدیدات موجود در این باره اشاره کرد.

همچنین بسیاری از خودروهای حامل شخصیت ها اغلب به گونه ای درزبندی شده اند تا امکان نفوذ باکتری ها و عوامل بیماری زای مهاجم در صورت استفاده به حداقل خود برسد. در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی تمام مرسولات پستی ابتدا دپو، قرنطینه و در مواردی ضد عفونی شده و سپس وارد چرخه بررسی اداری در مجموعه تحت حفاظت می شوند.

پادزهرها و واکسن ها؛ سلاحی برای مقابله

همچنین دپوی واکسن ها و سرم های ضدویروس و ضدباکتری برای استفاده در مواقع لازم و ضروری جزو یکی دیگر از راهکارهای مقابله با حملات تروریستی اینچنینی به شمار می رود. از این رو در طول چند سال گذشته سرمایه گذاری های بسیار سنگینی در خصوص صنعت واکسن سازی به خصوص در مراکز نظامی از سوی کشورهای غربی صورت گرفته است.

در ایران صنایع واکسن در این زمینه بسیار مؤثر بوده است گرچه به همین دلیل صنایع واکسن سازی ایران به بهانه توسعه سلاح های بیولوژیک از سوی کشورهای غربی مورد تحریم های یکجانبه قرار گرفتند، با این حال تاکنون محققان ایرانی به پیشرفت های موثری درباره دسترسی به پادزهرهای تسلیحات بیولوژیک رسیده اند.

ترور با بیماری سرطان

در ایران گزارش رسمی در خصوص استفاده از سلاح های میکروبی در جبهه های جنگ و یا ترور شخصیت ها گزارش نشده است. با این حال در سال های دهه 60 آیت الله ربانی املشی دادستان کل کشور به دلیل استفاده از مواد سرطان زا به این بیماری مبتلا و به شهادت می رسد در نهایت پس از تحقیقات فراوان گروهک مهدی هاشمی مسئول این اتفاق شناخته شد.

اواسط دی ماه سال 84 نیز سعید کاظمی آشتیانی رئیس پژوهشکده رویان بر اثر آنچه سکته قلبی اعلام شد، درگذشت اما وقتی رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای امسال خود در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی از وی با عنوان «شهید» یاد کردند، این گمانه زنی ها تقویت شد که رئیس پژوهشکده رویان بر اثر اتفاقی از جنس ترورهای بیولوژیکی به شهادت رسیده باشد.

در روزهای اخیر نیز برخی اخبار غیررسمی در این حوزه و درخصوص برخی افراد منتشر شد که اگرچه این موضوعات از سوی مقامات و نهادهای مربوطه نه تایید و نه تکذیب شده است، اما به نظر می رسد این جنس از تهدیدات -همانطور که فرمانده کل سپاه پیشتر اعلام کرده بود- در مرحله جدیدی، مقامات جمهوری اسلامی را هدف قرار داده و جا دارد تا با دقت و سخت گیری بیشتری به این موضوع نگریسته شود.


منبع : خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .