تبیان، دستیار زندگی
چرا در تابستان بیشتر عرق می کنیم و برای جبران این آبی که بدنمان از دست می دهد چه اقداماتی لازم است انجام دهیم تا بدنمان در طول روز دچار بی آبی نشود؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا تابستان بیشتر عرق می کنیم؟

چرا در تابستان بیشتر عرق می کنیم و برای جبران این آبی که بدنمان از دست می دهد چه اقداماتی لازم است انجام دهیم تا بدنمان در طول روز دچار بی آبی نشود؟

مشاور: سلیمی – مرکز مشاوره تبیان
آب خوردن

عرق کردن پدیده‌ کاملاً طبیعی بدن انسان محسوب می‌ شود و برخلاف باور عموم بخشی از سیستم خنک کننده‌ بدن است که باعث می ‌شود بدن در دمای مناسبی قرار گیرد. در واقع عرق این توانایی را دارد که به طور طبیعی در عرض چند دقیقه بدن را خنک کند. برای همین است وقتی سخت مشغول کار و فعالیت هستیم عرق از سر و رویمان جاری می‌ شود. واقعیت این است هر چه بیشتر عرق کنید بدنتان خنک ‌تر می ‌شود. علاوه بر این، عرق، آرام‌ بخش ایده‌آل اعصاب انسان نیز محسوب می‌ شود و این قابلیت را دارد که نبض را تنظیم کند. به طور کلی عرق کردن روشی است که بدن به وسیله‌ آن خود را خنک نگه می ‌دارد.

با وجود این که نقش تعریق در خنک نگه داشتن بدن در نوع خود بسیار جالب و فوق ‌العاده است اما باید بدانید که همین عرق کار بسیار مهم دیگری نیز انجام می ‌دهد که خیلی از ما حتی فکرش را هم نمی ‌کنیم: دفع سموم بدن؛ پس عرق کردن آنقدرها هم بد نیست. اما زمانی که عرق می ‌کنیم بدن آب و املاح معدنی خود را نیز از دست می ‌دهد و لازم است که تمام این عناصر جایگزین شوند. در واقع لازم است که در فصل گرما خوب بخورید و خوب بنوشید تا بدنتان دهیدراته نشود یعنی اینکه آب خود را از دست ندهد. زیرا از دست رفتن آب بدن آسیب رسان خواهد بود.

میزان سدیم و پتاسیم بدن ما باید متعادل باشد. اما متأسفانه به دلیل اینکه در طول روز مواد غذایی سرشار از سدیم (نمک) بیشتری مصرف می ‌کنیم این موازنه به هم می ‌ریزد. پتاسیم به خصوص اگر اهل ورزش باشید وظیفه‌ احیای انرژی را بر عهده دارد و خستگی را از جان بدر می ‌کند. این عنصر مهم در موز، زردآلو، طالبی و بیشتر میوه و سبزیجات به میزان قابل توجهی وجود دارد. توصیه می ‌کنیم برای حفظ تعادل پتاسیم و سدیم بدنتان در هر وعده‌ غذایی سبزیجات تازه و خشک، سیب‌ زمینی، میوه ‌های تازه و خشک میل کنید. قطعاً گزینه ‌های زیادی برای انتخاب دارید. از مصرف سوپ که باعث تأمین مایعات بدن می‌ شود غافل نشوید. حواستان باشد مصرف مواد غذایی شور مثل چیپس، سوسیس و کالباس، ماهی دودی و غیره را محدودتر کنید.

عرق، آرام‌ بخش ایده‌آل اعصاب انسان نیز محسوب می‌ شود و این قابلیت را دارد که نبض را تنظیم کند. به طور کلی عرق کردن روشی است که بدن به وسیله‌ آن خود را خنک نگه می ‌دارد.

هر چه مواد غذایی سرشار از پروتئین بیشتری مصرف کنید بیشتر احساس گرما خواهید کرد. متخصصان توصیه می ‌کنند که مصرف روزانه یک گرم پروتئین به ازای یک کیلو گرم وزن بدن مصرف کننده کافی است. یعنی اینکه اگر شما یک خانم 60 کیلو گرمی هستید روزانه به 60 گرم پروتئین نیاز دارید. این میزان با مصرف 100 گرم گوشت قرمز، ماهی یا گوشت مرغ و سه محصول لبنی تأمین می ‌شود.

اولین سلاح مبارزه با گرما آب است. در فصل گرما آب زیادی بنوشید. همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد و به طور مرتب آب بنوشید. منتظر نمانید که تشنگی هلاکتان کند و بعد به سراغ آب بروید. البته میزان آب مصرفی به فعالیت فیزیکی شما بستگی دارد اما بدانید که نوشیدن حداقل یک لیتر آب یعنی معادل 8 لیوان لازم است. بعد یا قبل غذا آب بنوشید. می ‌توانید آب خالص بنوشید و یا اینکه مقداری آب لیمو ترش و یا چند پر نعنا به آن اضافه کرده و تشنگی‌ تان را برطرف سازید.

اگر طرفدار آب‌ های گازدار هستید سعی کنید از انواع کم سدیم آن استفاده کنید. اگر خیلی آب به اصطلاح خالی دوست ندارید یا این که می‌ خواهید علاوه بر رفع عطش برنزه هم شوید توصیه می ‌کنیم از آب میوه سرشار از کاروتنوئیدها و ویتامین ‌ها استفاده کنید مثل آب هویج. این مواد مغذی شما را از آسیب ‌های نور خورشید در امان می ‌دارند.

از نوشیدن مایعات و مواد غذایی خیلی سرد بپرهیزید. بر خلاف آنچه که عامه‌ مردم تصور می‌کنند نوشیدن مایعات خیلی خنک به هنگام تشنگی، نه تنها عطش را بر طرف نمی‌ کند بلکه باعث تعریق بیشتر بدن می ‌شود. بدن با جذب سرما به تصور اینکه باید خود را گرم کند عکس ‌العمل نشان می ‌دهد؛ در عوض زمانی که نوشیدنی گرم یا داغی خورده می ‌شود عکس این اتفاق می ‌افتد و بدن به دنبال خنک کردن خود وارد عمل می ‌شود.

بنابراین نوشیدنی ‌ها را بر اساس دمای محیط انتخاب کنید و از نوشیدن مایعات خیلی خنک بپرهیزید. همچنین از مصرف ادویه ‌هایی مثل فلفل و خردل نیز بپرهیزید زیرا باعث می ‌شوند شما بیشتر احساس گرما بکنید. در نهایت توصیه می ‌کنیم برای مقابله با گرمای شدید، تعریق زیاد و احساس خستگی تغذیه ‌ای سرشار از مایعات داشته باشید تا بدنتان دچار بی آبی نشود.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی بخش تغذیه اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش تغذیه اینجا کلیک کنید.