تبیان، دستیار زندگی
معاون حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اشاره به بهبود وضعیت بازی سازهای ایرانی در حوزه بازی های موبایلی، از انتشار آمار و ارقامی مربوط به این حوزه خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتشار آمار جدید از بازی سازها

معاون حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اشاره به بهبود وضعیت بازی سازهای ایرانی در حوزه بازی های موبایلی، از انتشار آمار و ارقامی مربوط به این حوزه خبر داد.

بخش ارتباطات تبیان
بازی رایانه ای

مهرداد آشتیانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شمای کلی وضعیت بازی های داخلی در مقایسه با بازی های خارجی بیان کرد: صنعت بازی ما یک حالت گذار طی کرد. هفت سال پیش عمده صنعت بازی ما به سمت بازی های رایانه ای شخصی بود و در این حوزه بازی های ما باید با بازی های خارجی که با بودجه های چندصد دلاری ساخته و در مغازه ها با یک قیمت عرضه می شد رقابت می کردند و شما می توانستید پرهزینه ترین بازی خارجی را با همان هزینه  بازی ایرانی دریافت کنید. این باعث شد ما نتوانیم در حوزه بازی های PC شاهد یک محیط سالم و منطقی اقتصادی باشیم.
وی با بیان اینکه از حدود چهار سال، با رشد صنعت بازی های موبایلی در جهان و رشد دستگاه های همراه هوشمند در کشور، صنعت بازی های رایانه ای ایران هم به سمت بازی های موبایل گرایش پیدا کرد، افزود: در حال حاضر درصد بالایی از تولیدات ما روی موبایل است. در موبایل به دلیل اینکه استورها یا فروشگاه های موبایل داخلی مثل کافه بازار و مایکت و ایران اپ خودشان کپی رایت را رعایت می کنند و بازی های خارجی به صورت قانونی و با رقم های بین المللی در این مارکت ها عرضه می شوند، رقابت برای بازی سازهای ایرانی وضعیت بهتری دارد.
معاون حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای  همچنین با بیان اینکه بنیاد تلاش می کند جلوی قوانینی که مانع راه بازی سازها و نشر بازی های آنها در بازار است را بگیرد، گفت: برای مثال پیرو اهدافمان و با توجه به خواسته خانواده ها از بنیاد که بدانند بازی ای که فرزندشان دانلود می کند مناسب سنش هست، می خواستیم بازی هایی که در استورها هستند رده بندی سنی شوند و کار را در پشت زمینه و بدون درگیر کردن تولیدکننده ها و با تعاملی که با استورها داشتیم پیش بردیم.
آشتیانی در ادامه افزود: بنیاد در پشت زمینه بازی ها را بررسی می کند و رده بندی سنی بازی را به استور اعلام می کند و استور هم موظف است نشان رده بندی سنی را در کنار بازی در استور خودش نشان دهد. به جز این سعی شده به جز قوانین لازمی که باید وجود داشته باشد، قوانین جدی دست و پا گیر، مانع توسعه دهنده ها نباشد.

در حال حاضر درصد بالایی از تولیدات ما روی موبایل است. در موبایل به دلیل اینکه استورها یا فروشگاه های موبایل داخلی مثل کافه بازار و مایکت و ایران اپ خودشان کپی رایت را رعایت می کنند و بازی های خارجی به صورت قانونی و با رقم های بین المللی در این مارکت ها عرضه می شوند، رقابت برای بازی سازهای ایرانی وضعیت بهتری دارد

وی با بیان اینکه همه افراد چه کسانی که در بنیاد هستند و چه توسعه دهندگان خارج بنیاد، به طور شهودی درباره موقعیت صنعت بازی صحبت می کنند، افزود: ما برای درک میزان موفقیت خود نیازمند آمار هستیم. آخرین اعداد و ارقام صنعت بازی های رایانه ای ما مربوط به پیماشی در سال 1392 است که خیلی قابل استناد نیست. به همین خاطر از سال گذشته بنیاد واحدی به اسم پژوهش بازار به وجود آورده، وظیفه اش در یک سال گذشته تحقیق درباره آمار دقیق بوده تا وضعیت صنعت بازی ما را مشخص کند.
معاون حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای خاطرنشان کرد: این اطلاعات و ارقام نه حرف فردی تو بنیاد است که بخواهد از شهودش صحبت کند و نه از قول یک توسعه دهنده، بلکه عدد و رقم و با مرجع است. خروجی های این سرشماری و تحقیق آماده است و طی هفته های آینده تحت یک کتابچه به اسم «صنعت بازی های رایانه ای ایران» چه برای سرمایه گذارهای خارجی که بنیاد به عنوان نماینده صنعت بازی سازی ایران شرکت می کند و چه برای سرمایه گذارها و پلیرها و بازیگران مطرح داخلی منتشر می شود.

چند و چون معافیت مالیاتی تولیدکنندگان نرم افزار

چکیده: معافیت مالیاتی صنایع بحث جدیدی نیست، طرح معافیت مالیاتی تولیدکنندگان نرم افزار نیز به سال های قبل بازمی گردد، اما این قانون که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولیدکنندگان با پروانه بهره برداری صادر شده، گویا به موافقت سازمان امور مالیاتی نرسیده و اجرای آن بیش از همه در گروی تعاملات این دو سازمان است.
در بیست ویکمین نمایشگاه الکامپ و در سالن دولت الکترونیک، توسط دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات  وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که با هماهنگی سازمان امور مالیاتی، شرکت های تولیدکننده نرم افزار که واجد شرایط بوده و پروانه بهره برداری را دریافت کرده باشند تا به عنوان واحد صنعتی شناخته شوند، چهار سال از پرداخت مالیات معاف می شوند.

طبق ماده 132 قانون مالیات های مستقیم شرکت های دارنده پروانه بهره  برداری از سال 1380 به مدت چهارسال مشمول معافیت مالیاتی بودند، اما این معافیت در رابطه با شرکت َهای نرم افزاری اعمال نمی َشد.

اخیرا در برخی اخبار به نقل از فرزاد اسماعیل زاده -مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت- اعلام شد که قانون معافیت مالیاتی شرکت های نرم  افزاری تابستان گذشته وضع شده بود که با توجه به حل ابهامات موجود و در راستای حمایت هرچه بیشتر از صنعت نرم افزار، این قانون از امسال اجرایی شده و از این پس شرکت َهای تولیدکننده نرم َافزار که از وزارت صنعت پروانه بهره َبرداری دریافت کنند، مشمول معافیت مالیاتی پنج ساله می  شوند.

با وجود اینکه زمان زیادی از طرح معافیت مالیاتی تولیدکنندگان می گذرد و تا کنون هیچ یک از این تولیدکنندگان که البته پروانه بهره برداری را نیز گرفته اند، موفق به کسب این معافیت نشدند

در این رابطه، آزاده داننده -رئیس سابق سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور- با تاکید بر طولانی بودن روند معافیت مالیاتی تولیدکنندگان نرم افزار، اظهار کرد: اخیرا شنیدم که تصمیم به اجرای این قانون گرفته شده و این جای خوشحالی دارد و امیدوارم این قانون در سال جاری عملی شود؛ اما تا به حال علی رغم همه قول هایی که برای حمایت از تولید در بخش نرم افزار دادند، هنوز در نقاطی که باید این اقدامات عملی شود، زیر بار نرفته و انجام ندادند.

داننده که مدیرعامل یک شرکت نرم افزاری است نیز به قدمت موضوع معافیت مالیاتی تولیدکنندگان نرم افزار اشاره کرده و می گوید: از ابتدا بحث بر سر این بوده که تولید نرم افزار هم یک حوزه صنعتی محسوب شود و کسانی که پروانه بهره برداری تولید نرم افزار دارند، از مزایا و تسهیلات تولیدکنندگان صنعتی و معافیت های مالیاتی برخوردار باشند. به دنبال آن، وزارت صنایع به صدور پروانه بهره برداری برای تولیدکنندگان نرم افزار اقدام کرد، اما شبکه بانکی و سازمان امور مالیاتی کشور این مساله را نپذیرفتند و این موضوع همین طور جزو مطالبات مانده بود.

وی همچنین به فعالیت های سازمان نظام صنفی رایانه ای اشاره می کند و می گوید: ما در سازمان نظام صنفی و از طریق سازمان امور مالیاتی و معاونت مربوطه موضوع را پیگیری کردیم، اما آنها اعلام کردند که این مساله باید حتما از طریق وزارت اقتصاد و دارایی به سازمان ابلاغ شود.

داننده موافقت سازمان امور مالیاتی با قانون معافیت را لازمه اصلی اجرایی شدن این قانون می داند و می گوید: تا به حال وضعیت به این صورت بوده که سایر دستگاه ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت این قانون را اعلام و پروانه بهره برداری صادر کرده و به سازمان امور مالیاتی تکلیف می کردند، اما سازمان امور مالیاتی به هیچ وجه زیر بار این مساله نمی رفت. در حال حاضر نیز تنها در شرایطی که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده باشد این قانون عملی می شود، قابل قبول است و می توان به آن امید بست.

همچنین شاهین طبری -رئیس کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای (نصر) تهران- معتقد است معافیت مالیاتی شرکت هایی که مجوز تولید نرم افزار از وزارت صنعت دارند، تا کنون اجرایی نشده است.

وی که خود رئیس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان تولید نرم افزار است، از منتقدان این مجوز وزارت صنعت و معتقد است این مجوزها با دشواری صادر شده و همچنین کارایی بسیار ضعیفی دارند و البته تا زمانی که قانون در سطح ممیزین مالیاتی اعمال شود، راه درازی دارد.

طبری همچنین از تعدد متولی های شرکت های معتبر نرم افزاری ناراضی و معتقد است در شرایطی که بعضی سازمان ها تصور می کنند با اعمال سخت گیری ارزش مجوزشان زیاد می شود، این شرکت ها ناچارند مجوزهای متعددی بگیرند.

البته طبری نسبت به معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان نظر مثبتی دارد و می گوید: الزاما شرکت هایی که مجوز تولید نرم افزار دارند شرکت های دانش بنیان حوزه نرم افزار نیستند. بعضا شرکت هایی به عنوان دانش بنیان شناخته شدند که مجوز تولید نرم افزار ندارند و احتمالا شرکت هایی مجوز تولید نرم افزار دارند که دانش بنیان شناخته نشدند، ظاهرا همه چیز نشان دهنده این است که شرکت های دانش بنیان معافیت مالیاتی دارند، اما معافیت مالیاتی هنوز برای شرکت هایی که مجوز تولید نرم افزار دارند اجرا نمی شود.

با وجود اینکه زمان زیادی از طرح معافیت مالیاتی تولیدکنندگان می گذرد و تا کنون هیچ یک از این تولیدکنندگان که البته پروانه بهره برداری را نیز گرفته اند، موفق به کسب این معافیت نشدند، اما طبق وعده های مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت و ابراز امیدواری شاهین طبری و آزاده داننده به عنوان فعالان حوزه نرم افزار، انتظار می رود این طرح، این بار تا پایان سال جاری قطعا اجرایی شود.


منابع : ایسنا، گرداب