تبیان، دستیار زندگی
نگی "شین هوا " خبرگزاری چین روز دوشنبه در تحلیلی پیرامون بازدید اخیر نمایندگان تروئیكای نم و گروه 77?از مجتمع اصفهان نوشت : هدف جمهوری اسلامی ایران از این اقدام ، كاهش نگرانی‌ها و نارضایتی‌های جامعه بین‌الملل از برنامه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه هسته ای پشت عینک رنگی


"شین هوا " خبرگزاری چین روز دوشنبه در تحلیلی پیرامون بازدید اخیر نمایندگان تروئیكای نم و گروه 77?از مجتمع اصفهان نوشت : هدف جمهوری اسلامی ایران از این اقدام ، كاهش نگرانی‌ها و نارضایتی‌های جامعه بین‌الملل از برنامه هسته‌ای خود است .

به گزارش ایرنا ، خبرگزاری چین درتحلیلی با عنوان"قصد راهبردی ایران ‌از دعوت میهمانان خارجی ‌برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای خود" نوشت: بازدید یاد شده در شرایطی صورت گرفت كه براساس قطعنامه 1737?شورای امنیت ، كمتر از یك ماه به پایان مهلت داده شده مبنی بر توقف فعالیت‌های غنی‌سازی در ایران باقیمانده است و ایران با این اقدام به دنبال كاهش نگرانی‌های جامعه بین‌المللی بوده است.

شین هوا اضافه‌كرد: مقامات ایران با این اقدام ، تلاش كردند تا به جامعه بین‌المللی اثبات كنند كه برنامه هسته‌ای این كشور مخفیانه و برای تولید سلاح هسته‌ای نیست بلكه اهدافی كاملا صلح آمیز را دنبال می‌كنند.

این رسانه با اشاره به اظهارات " علی اصغر سلطانیه " نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت : اقدام مذكور نشان می‌دهد كه دولت ایران عمیقا به نظرات جامعه بین‌المللی توجه دارد.

شین هوا همچنین در گزارش خود به جلوگیری ایران از ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران اشاره كرد و نوشت كه ایران به لحاظ حقوقی، حق چنین اقدامی را داشته است.

خبرگزاری چین ادامه داد، بلافاصله پس از این اقدام ( ممانعت از بازدید بازرسان) ، ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داد تا در تاسیسات نطنز دوربین نصب كند و همه اینها نشان می‌دهد كه ایران سیاست هسته‌ای خود را به‌ خوبی كنترل و اعمال می‌كند.

این رسانه چینی به‌ نقل ازتحلیلگران مسائل هسته‌ای نوشت:ایرانی‌ها معتقدند كشورهای غربی همواره با " عینك رنگی " به برنامه هسته‌ای ایران نگاه‌ می‌كنند و این درحالی‌ است كه ایران همواره برصلح آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای خود تاكید كرده است ."

شین هوا با اشاره به نفوذ كشورهای جنبش عدم تعهد در آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌نویسد : اقدام ایران در فراهم كردن زمینه بازدید نمایندگان جنبش عدم تعهد از تاسیسات هسته‌ای اصفهان ، موید این واقعیت است كه ایران درتلاش است تا شرایط بهتری را برای خود فراهم كند .


لینک مطالب مرتبط:

آیا جنگ در پیش است؟

نگاهی به سخنان تازه بوش در کنگره

شایعات رایج امروز!

تصمیمی بی شرمانه!