تبیان، دستیار زندگی
بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1395 می رساند که با توجه به ابلاغ قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 26/2/1395 مجلس محترم شورای اسلامی، و براساس مصوبه ششمین ....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صادقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پناهگاه هسته ای، دستاورد برتر دبستان نور علوی

پناهگاه هسته ای، دستاورد برتر دبستان نور علوی

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید .
در این دوره از جشنواره تعداد 105 گروه به عنوان گروه های برتر در بخش های سمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های برتر برگزیده و معرفی شدند.
 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.


مقطع: دبستان
موضوع: پناهگاه هسته ای
نام مدرسه: نور علوی
نام استاد: خانم ریحانه صانعی
دانش آموزان: مهدیار رضازاده جلالی، علی کیانوش، متین اخواص، امیر حسین رحمن، محمد سینا قاسمی

چکیده:

امروزه که کشورهای سلطه گر برای گسترش سیتره خود بر منابع ثروت جهان از هیچ فشاری کوتاه نمی آیند و در صورت مقاومت ملت های حق طلب، با استفاده از انواع سلاح های مخرب و کشتار جمعی به دنبال تحمیل اراده سوء خود به این ممالک هستند. لذا برای مقاومت در برابر زیاده خواهی آنان علاوه بر افزایش و تقویت قدرت دفاعی کشور باید به فکر آمادگی دفاعی با استفاده از شیوه های پدافند غیرعامل نیز بود.

پناهگاه هسته ای، دستاورد برتر دبستان نور علوی


پدافند غیرعامل یعنی شیوه های گوناگون دفاعی با استفاده از موقعیت زمین و عوارض آن. همانگونه که همه می دانید زمین عامل مهمی برای پوشش دادن انسان ها و موجودات زنده در برابر تهدیدات یا حملات شیمیایی و هسته ای است و چون ساختار بمب های هسته ای و شیمیایی به گونه ای است که بهترین خانه های ساخته شده در جهان هم نمی توانند در مقابل انفجارات شیمیایی یا بمب های هسته ای مقاومت کنند به همین دلیل پناهگاه  های هسته ای به عنوان محلی امن برای محافظت انسان ها در برابر حملات شیمیایی و هسته ای از اهمیت  ویژه ای برخوردار است.


طرح ارائه شده، پناهگاهی است که بر خلاف ظاهرش در  واقع یک محیط امن تمام  عیار است و می تواند از ساکنانش حتی در مقابل بمب های هسته ای و حملات شیمیایی تا مدتی نسبتاً طولانی محافظت کند.

پناهگاه هسته ای، دستاورد برتر دبستان نور علوی


تنها مزیّت این سازه با نمونه های خارجی که در کشورهای آمریکایی و اروپایی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد، مکانیزم بالابر آن است که به گونه ای طراحی شده که از بیرون و یا داخل با یک سیستم کنترل، امکان مخفی شدن در عمق 6 متری و یا بیشتر از سطح زمین را در حداقل زمان فرآهم می نماید. به عبارتی دیگر، این پناهگاه با استفاده از یک سامانه بالابر الکترومکانیکی یا الکترو هیدرولیکی، قادر است تا قبل از حملات شیمیایی یا هسته ای روی سطح زمین و خارج از گودال خود قرار گرفته و به عنوان یا فضای کوچک زندگی، استراحت و یا مطالعه مورد بهره برداری قرار گیرد. به همین دلیل به نسبت اهمیتی که دارد هزینه های زیادی را به صاحبان خود تحمیل نمی کنند. به عبارت دیگر به دلیل چند منظورگی دارای صرفه اقتصادی خواهند بود.


برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی