تبیان، دستیار زندگی
دبیر انجمن صنفی صنایع شیرینی و شکلات با بیان اینکه ممنوعیت واردات شکر باعث شده تا این ماده اولیه کارخانجات در بازار نایاب شود، گفت: این تصمیم بسیاری از کارخانجات شکلات و شیرینی را تعطیل کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکر در بازار نایاب شد

دبیر انجمن صنفی صنایع شیرینی و شکلات با بیان اینکه ممنوعیت واردات شکر باعث شده تا این ماده اولیه کارخانجات در بازار نایاب شود، گفت: این تصمیم بسیاری از کارخانجات شکلات و شیرینی را تعطیل کرده است.

بخش اقتصاد تبیان

شکر

جمشید مغازه ای با اشاره به این که ممنوعیت واردات شکر کارخانجات متعددی را در تامین شکر مورد نیاز خود با مشکل روبرو ساخته و حتی تعدادی تعطیل شده اند اظهار داشت: امروز عرضه و تقاضای شکر در بازار اصلا مناسب نیست به نحوی که این ماده اولیه در بازار نایاب شده است.

وی با بیان این که ما هنوز در تولید شکر به خودکفایی نرسیده ایم، افزود: در حال حاضر کارخانجات شکلات و شیرینی که نیاز شدیدی به شکر دارند به مرز تعطیلی رسیده اند. برای حل این موضوع نامه نگاری های متعددی با وزارت جهاد کشاورزی انجام داده ایم اما آنها تدبیری برای حل این موضوع به کار نبرده اند.

دبیر انجمن صنفی صنایع شیرینی  و شکلات تصریح کرد: بورس نیز اعلام کرده فقط هفته ای 2 هزار تن شکر می تواند در اختیار واحدهای متقاضی قرار دهد اما این رقم به هیچ عنوان جوابگوی نیاز کارخانجات نیست.

مغازه ای در ادامه صحبت های خود با اعلام این که بروز مشکل در تامین مواد اولیه کارخانجات شیرینی و شکلات باعث شده تا بازارهای صادراتی آنها نیز با مشکل روبرو شوند تصریح کرد: این صنعت حدود 500 تا 600 میلیون دلار صادرات انجام می داد اما این موضوع باعث شده تا در صادرات نیز با مشکل مواجه شویم.

وی با اشاره به این که عملاً شکری در بازار وجود ندارد و اگر کسی بتواند آن را پیدا کند باید با قیمتی بسیار بالا خریداری نماید تصریح کرد: 300 تا 350 کارخانه فعال در حوزه شکلات و شیرینی فعال هستند که اکثر آنها در تامین شکر مورد نیاز خود با مشکل روبرو بوده و به مرز تعطیلی رسیده اند.

دبیر انجمن شکلات و شیرینی نیاز روزانه کارخانجات را 8 هزار تن شکر اعلام کرد و گفت: نامه نگاری های مختلفی با وزارت صنعت برای رفع این مشکل انجام داده ایم اما هیچ کس پاسخگوی نبود شکر در بازار نیست.

مغازه ای با انتقاد از این که چرا مسئولین تصمیمات غیر تخصصی را برای ممنوعیت مواد اولیه کارخانجات به کار می گیرند، افزود: از دولت خواستیم برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات تدبیری را برای تامین مواد اولیه آنها به کار بگیرد چرا که نه تنها قیمت تمام شده بالا رفته بلکه بازارهای صادراتی نیز با خطر مواجه شده اند.


منبع: تسنیم