تبیان، دستیار زندگی
قرآن کتاب انسان سازی است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قرآن کتاب انسان‌سازی است

کتاب انسان سازی

حجت الاسلام خسروی با بیان نقل قولی از امام خمینی(ره) در مورد قرآن گفت: قرآن کتاب قصه نیست؛ بلکه کتاب انسان‌سازی است، زیرا اگر قصه بود یک قصه را این‌همه تکرار نمی‌کرد.

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، نشست تخصصی فهم قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی(ره) روز شنبه ٥ تیر ماه در سالن نشست‌های تخصصی نمایشگاه قرآن برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد علی خسروی، مدیر کمیته موسسات و نهادهای قرآنی نمایشگاه قرآن گفت: یکی از ویژگی‌های اخلاقی امام خمینی(ره)، همسرداری ایشان بود به گونه ای که به عنوان مثال سال ١٣١٢ که امام(ره) به حج می‌روند آن نامه معروف را می‌نویسند که اولین نامه در صحیفه امام خمینی(ره) است.

وی افزود: آن زمان برای برخی عجیب بود که چطور یک مرجع تقلید چنین جملات عاشقانه‌ای به همسرش گفته است در صورتی که این رفتار امام(ره)، رفتاری قرآنی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در ذکر یکی دیگر از ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) یادآور شد: یک‌بار خانمی ایتالیایی یک گردنبند به امام(ره) اهدا می‌کنند که گردنبندی گران‌قیمت بود، اما امام(ره) به راحتی آن را به دختر بچه یک شهید که بی‌تابی می‌کرد اهدا می‌کنند و می‌فرمایند امیدوارم خوشحال شده باشی.

وی اظهارداشت: استکبارستیزی امام(ره) بر کسی پوشیده نیست، اما ما فقط استکبارستیزی امام(ره) را نبینیم، بلکه جنبه‌های دیگر اندیشه و زندگی ایشان را نیز مورد توجه قرار دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در تبیین نظر امام خمینی(ره) در مورد قرآن کریم گفت: امام(ره) قرآن را حقیقتی می‌دانستند که سطحش بسیار عالی است و در جایی می‌فرمایند این کتاب، صورت اعظم خداست همانطور که انسان کامل، صورت اعظم خداست.

وی افزود: امام خمینی(ره) قرآن را به دلیل جنبه‌های فصاحت و بلاغت آن، معجزه نمی‌دانستند، بلکه قرآن را به دلیل اینکه انسان را زنده می‌کند معجزه می‌دانستند، به عبارت دیگر، امام(ره) معتقد بودند قرآن، روح انسان را زنده می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در تبیین نظر امام خمینی(ره) در مورد تفسیر قرآن یادآور شد: سید مصطفی؛ فرزند امام خمینی(ره)، می‌فرمود پدرم معتقد است تفسیر کردن قرآن جز برای خود خدا ممکن نیست، چون تفسیر یعنی پرده برداشتن و فقط گوینده کلام می‌تواند از کلامش پرده بردارد.

وی گفت: برخی فقها می‌گویند فروش قرآن به کفار حرام است، زیرا کافر نجس است. اما امام(ره) می‌فرمایند این حرف مبنای شرعی ندارد، زیرا قرآن نازل شده است تا به دست کفار برسد و جالب است که هنوز هم مراجع، جرأت امام(ره) را ندارند و فقط عده‌ای از شاگردان امام(ره) آن نوآوری را دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در پایان سخنانش اظهارداشت: امام(ره) می‌فرمایند قرآن کتاب قصه نیست؛ بلکه کتاب انسان‌سازی است، زیرا اگر قصه بود یک قصه را این‌همه تکرار نمی‌کرد.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «به سوی فهم قرآن» از ٢٤ خرداد ماه تا ٨ تیر ماه مصادف با ٧ تا ٢٢ ماه مبارک رمضان به مدت ١٦ روز در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی (ره) از ساعت ١٨ الی ٢٣:٣٠ برگزار می شود.


خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .