وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درمورد زیبایی های ظاهری و اصول و ترفندهای زیباتر بودن آنقدر بحث شده و می شود که شاید در فراموش کردن بعد دیگری از جلوه زیبایی در زندگی مان بی تاثیر نباشد. از خودمان که فراتر برویم، به خانه و چهاردیواری خودمان می رسیم که زیبایی آن نیز جزو دغدغه های تقریبا ر
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا زیبایی پیرامون ما مهم است؟

درمورد زیبایی های ظاهری و اصول و ترفندهای زیباتر بودن آنقدر بحث شده و می شود که شاید در فراموش کردن بعد دیگری از جلوه زیبایی در زندگی مان بی تاثیر نباشد. از خودمان که فراتر برویم، به خانه و چهاردیواری خودمان می رسیم که زیبایی آن نیز جزو دغدغه های تقریبا روزمره ماست و احتمالا آنقدر برای مان ارزش دارد که هزینه های زیادی را نیز برایش متحمل شویم. اما فراتر از خانه های مان چطور؟ کوچه ها محله ها و خیابان ها و در نهایت شهری که از پیچ و خم های آن بارها و بارها عبور می کنیم و احتمالا متاسفانه به عدم تقارن ها و نازیبایی های خیلی از جاهای آن عادت کرده ایم.

هدی بانکی -بخش زیبایی تبیان
گلدان

لیستی از چیزهایی که هر روز به آنها نیاز دارید تهیه کنید؛ احتمالا اولین چیزی که به ذهن تان می رسد همان چیزهایی است که تجربه به شما ثابت کرده لازم هستند: غذا، سقفی بالای سر و سلامتی تان. ما برای این ضروریات آن قدر ارزش قائلیم که اعتقاد داریم همه ی انسان ها لایق این چیزها هستند. ولی دو چیز دیگر را هم باید به این لیست تان اضافه کنید؛ زیبایی محیط ، به عنوان یک اصل و شادی به عنوان معیاری از موفقیت.

بدون زیبایی، هیچ چیز دیگری مهم نیست!

معمولا بها دادن به زیبایی پیرامون و شهرمان چیزی است که دست کم گرفته می شود و از این غافلیم که داشتن محیطی زیبا و تحسین برانگیز، روح مان را تغذیه می کند. بیشتر ما زیبایی خانه های مان را با سلیقه و میل خودمان تامین می کنیم و مطمئنا از آن لذت هم می بریم، اما این که چند ساعت از شبانه روزمان را در بیرون از این خانه می گذرانیم و از مسیرها و ساختمان های بسیار بسیار زیادی عبور می کنیم تا به جاهایی که می خواهیم برویم، موضوعی است فراموش شده. اگر خانه هایی بسازیم که نمایی از فرهنگ مان را نداشته باشد، از برنامه ها و اصول اجتماعی جامعه ما به دور باشد و چشم رهگذری که ناخودآگاه نگاهش به آن می افتد را ننوازد، یعنی درمسیری هستیم که منتهی به ایجاد نوعی جدید از مشکلات خواهد شد و بنابراین نمی توانیم مشکلاتی را که هم اکنون داریم برطرف کنیم. ساختمان های چسبیده بهمی که ردپایی از هارمونی و توازن رنگ ها و سبک های اصولی در آنها دیده نمی شود، خارهایی نامرئی هستند در چشم هر بیننده ای که تا عمق روح او نیز نفوذ خواهند کرد.

زیبایی می تواند طرز عملکرد افراد را تغییر دهد

وقتی هر روز از کنار گل هایی رد می شوید که درحاشیه مسیرتان جلوه می کنند، حسی از غرور به روح تان تراوش می کند. رنگ زیبای درب خانه ای که از کنارش می گذرید، گلدان کوچکی که جلوی پنجره ای دلربایی می کند،.... همه ی چیزهای کوچکی که چشم را نوازش می دهند، روح ما را نیز می نوازند و لازم نیست حتما حرکتی غول آسا انجام شود تا حس زیبایی پرستی ما راضی شود.

انسان ها در برخورد با زیبایی ها ، متفاوت رفتار می کنند. اگر شما در محیطی باشید که یک توده زباله روی زمین ریخته است، به راحتی آن محیط را نادیده می گیرید و ارزشی برایش قائل نیستید و تصویر دیده شده را به تصاویر زشت و ناخوشایندی که که قبلا دیده اید در ذهن تان اضافه می کنید. اما اگر به فضای زیبایی برسید، با جلب توجه و حواس تان به سمت زیبایی که می بینید، حواس پرت کن های دیگر را کنار می گذارید و این توانایی را پیدا می کنید که زیبایی حاضر و موجود را واضح تر ببینید و اهمیت دادن به آن محیط در ذهن تان شکل می گیرد و طبیعتا واکنشی متناسب با آن از خود نشان خواهید داد.
رفتارهای شهری کوچکی که می توانند زیبا باشند
وقتی هر روز از کنار گل هایی رد می شوید که درحاشیه مسیرتان جلوه می کنند، حسی از غرور به روح تان تراوش می کند. رنگ زیبای درب خانه ای که از کنارش می گذرید، گلدان کوچکی که جلوی پنجره ای دلربایی می کند،.... همه ی چیزهای کوچکی که چشم را نوازش می دهند، روح ما را نیز می نوازند و لازم نیست حتما حرکتی غول آسا انجام شود تا حس زیبایی پرستی ما راضی شود. 

زیبایی، زیبایی می آورد

شاید برای تان پیش آمده باشد که با دیدن گلدان کوچک و زیبای جلوی پنجره ی همسایه تان به این فکر افتاده باشید که یکی از این گلدان های زیبا دم پنجره ی خانه ی شما هم باشد. درخشش های کوچکی از زیبایی می توانند صاعقه های بزرگی از انگیزه را در وجودمان ایجاد کنند و خلاقیت و گرایش ما را به هدفی متعالی تر برسانند، مثلا شاید با دیدن همان گلدان ساده و قشنگ دم پنجره ی همسایه، دل تان بخواهد باغچه ی فراموش شده ی جلوی خانه ی تان را صفایی بدهید و با گل های رنگارنگ زیبایش کنید. شاید هم نقشه ای برای باغچه ی بزرگ حیاط محل کارتان بکشید! 

زیبایی باید نقطه ی شروع هر چیزی باشد

بشر در هر مرحله ای از تجربیاتش به دنبال زیبایی است، چیزی که به روح مان هم الویت بدهد، نه فقط به نیازهای جسمی مان. همه ما از همان دوران کودکی به زیبایی واکنش نشان می دهیم و در جستجوی شگفت انگیزها و تحسین برانگیزها هستیم. پس زیبایی نقطه آغاز هر هدفی است.

موفقیت را با شادی و زیبایی بسنجید

معیارهایی که تعیین می کنیم مهم هستند؛ چون انرژی انجام هرکاری را تامین می کنند. موفقیت هم یکی از بزرگ ترین و شاید هم اصلی ترین هدف هرموجود زنده ای است که باوجود باورها و سلیقه های بسیار گوناگون و مختلفی که از زمان پیدایش بشر تا کنون وجود دارد، تابع اصولی بوده و هست که نمی توان تغییرشان داد؛ شادی و رضایت از زندگی سوژه هایی هستند که امروزه علم روانشناسی، مطالعات انسانی و اجتماعی را بیش از هر موضوع دیگری سرگرم خود کرده اند، و نتیجه همیشه این بوده و هست که میزان شادی و رضایت هرکسی در زندگی فقط و فقط به نحوه نگرش او به محیط و خودش برمی گردد. بنابراین می توانیم تاثیر مستقیم زیبایی حقیقی و طبیعی را در انتخاب دیدگاه ها به وضوح ببینیم؛ با دیدن و دریافت و ادراک زیبایی مطمئنا مثبت تر، شادتر و در نتیجه موفق تر خواهیم بود. اگر می خواهیم تغییری در دنیای مان ایجاد کنیم، شادی و موفقیت دو ابزاری است که قطعا به آنها نیاز داریم.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین