تبیان، دستیار زندگی

علائم سرطان گلو را می‌شناسید؟

سرطان گلو تا قبل از رسیدن به مراحل پیشرفته هیچ علامتی را نشان نمی‌دهد، اما گاهی تشخیص زودهنگام باعث می‌شود درمان موثرتری اعمال شود. اگر شما متوجه هر کدام از علائم زیر در خود شدید و یا اگر سابقه‌ی مصرف سیگار و مواد الکلی را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرطان غدد  لنفاوی گردن، بیماری گلو، سرطان گلو،

وجود توده در گلو و گردن

اگر متوجه‌ی وجود توده‌ای در گردن خود شدید که قبلا آن را نداشتید، آن را نشانی از سرطان گلو بدانید. این بدان معناست که احتمالا تومور از گلو به گردن متاستاز (انتشار سرطان از محل اصلی آن به بخش‌های دیگر بدن) کرده است.
توده‌ی سرطانی اغلب در زیر فک احساس می‌شود، اما ممکن است در بخش‌های دیگر گردن نیز دیده شود.

تغییر صدا

سرطان‌هایی که در محل تارهای صوتی شکل می‌گیرند، اغلب موجب تغییر صدای فرد می‌شوند. خوشبختانه این علامت باعث تشخیص زودهنگام بیماری می‌شود. اگر متوجه تغییر صدای خود شدید که پس از حدود دو هفته نیز رفع نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شما یا همسرتان دچارHPV  هستید

ویروس پاپیلومای انسانی یا  HPVویروسی است که بیش تر از همه در طی آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم پوست افراد انتقال می یابد. اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی اطلاع می باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل و یا زگیل تناسلی شوند.

اگر همیشه احساس می‌کنید چیزی مانند یک جسم خارجی در گلوی شما گیر کرده است، می‌تواند به معنی وجود یک تومور باشد

در موارد دیگر، انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند. این ویروس احتمال ابتلای زنان به سرطان دهانه‌ی رحم را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و در مردان بیش از زنان موجب بروز سرطان گلو می‌شود که برخی موارد به علت رابطه ی جنسی دهانی است.

درد در هنگام جویدن غذا، بلع مشکل غذا، خشونت صدا و زخم گلو که بهبود نمی‌یابد از علائم سرطان گلو هستند.

احساس وجود چیزی در گلو

اگر همیشه احساس می‌کنید چیزی مانند یک جسم خارجی در گلوی شما گیر کرده است، می‌تواند به معنی وجود یک تومور باشد که مانند یک مانع در راه گلو قرار گرفته است. بنابراین بلع دشوار غذا نیز می‌تواند از دیگر علائم سرطان گلو باشد.

سرفه‌های خونی

بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز می‌توانند موجب بروز سرفه‌های خونی شوند مانند برونشیت و ذات الریه. در سرطان گلو نیز سرفه‌های خونی همراه با خون روشن وجود دارد و ممکن است در بزاق حباب مشاهده شود.

گلودرد مداوم

اگر دچار گلودرد مداوم و خارش دار هستید، باید آن را نشانه احتمالی سرطان گلو در نظر بگیرید. تومورهایی که در این منطقه و اغلب زیر تارهای صوتی تشکیل می شوند، موجب بروز این علامت خواهند شد.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.