تبیان، دستیار زندگی

عادات بدی که باعث بی‌اختیاری ادرار می‌شوند

یبوست، مصرف الکل، مصرف زیاد مایعات بعد از عصر به بعد، دویدن‌های شدید و طولانی مدت و غیره جزو عواملی هستند که زمینه را برای بی‌اختیاری ادراری بخصوص در افرادی که مستعد هستند فراهم می سازند. بدون شک مشکل بی‌اختیاری و نشت ادرار یکی از آن دست مشکلاتی است که فرد را به دردسر انداخته و حتی باعث خانه نشینی و افسردگی وی می‌شود. در این مطلب شما را با عادت‌های نادرستی که ممکن است منجر به بروز و تشدید این مشکل شوند آشنا کرده و از شما می‌خواهیم نسبت به ترک آنها اقدام کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی اختیاری ادرار

 

ننشستن کامل روی توالت فرنگی

برخی شرایط مانند مسافرت، کثیف بودن دستشویی عمومی و عدم عادت به استفاده از توالت فرنگی باعث می‌شود که اکثر خانم‌ها به طور کامل روی کاسه توالت ننشینند. در این صورت شیب بین ستون فقرات و پرینه در حالت مناسبی قرار نمی‌گیرد. این وضعیت انقباض شدید و فشار آوردن به پرینه و اسفنکتر مثانه باعث می‌شود که مثانه به طور کامل تخلیه نشود.

در نهایت تکرار مداوم این وضعیت به اضافه عوامل دیگری مانند افزایش سن، یائسگی و غیره باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد دریچه مجاری ادراری شده و احتمال بروز بی‌اختیاری ادرار در خانم‌ها را بالا می برد.

نوشیدن آب زیاد بعد از ساعت 17

مصرف چای، دمنوش و سوپ قبل از رفتن به رختخواب معمولا باعث به هم خوردن خواب به دلیل نیاز مکرر به دستشویی می‌شود. این عادت بخصوص برای افرادی که از قرص خواب و داروهای دیورتیک (ادرارآور) استفاده می‌کنند و همچنین افراد سالمند توصیه نمی‌شود، چون باعث می‌شود که حجم ادرار تولیدشده در شب افزایش پیدا کند.

افرادی هستند که خواب سنگینی دارند و پر شدن بیش از اندازه مثانه باعث نشت ادرار شبانه می‌شود. این وضعیت به سختی کنترل می‌شود، چون نمی‌توان داروی بیماران را قطع و البته عادت نادرست آنها را ترک کرد. بهترین کار این است افرادی که خود را مستعد این مشکل می بینند، بعد از ساعت 17 مصرف مایعات را کاهش دهند.

اگر فشار وارده به مقعد در اثر یبوست‌های طولانی مدت زیاد شود، کنترل مثانه نیز سخت شده و زمینه برای نشت ادرار فراهم می‌شود

 

مصرف الکل

در برخی افراد مصرف برخی مواد غذایی و یا نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های الکلی باعث حساس کردن مخاط مثانه شده و میل به تخلیه مکرر ادرار را افزایش می دهد. در واقع افرادی که مجبور می‌شوند بیش از اندازه به دستشویی بروند، بیشتر در معرض نشت ادرار مربوط به مثانه بیش فعال قرار می گیرند.

در این صورت فرد با احساس کمترین نیاز به دستشویی با عجله خود را به توالت می‌رساند در حالیکه باید جلوی آن را بگیرد و منتظر بماند تا مثانه اش پر شود. این افراد نمی‌توانند نیاز به دفع ادرار فوری را کنترل کنند و دچار بی‌اختیاری می‌شوند.

مصرف چربی بیش از اندازه

هر نوع عادت غذایی نامناسب، بی‌تحرکی‌های ناشی از سندرم متابولیک و چاقی مفرط و دیابت می‌تواند زمینه را برای مثانه بیش‌فعال و بی‌اختیاری ادراری فراهم کند. در واقع شدت فشار وارده به مجرای ادرار و دستگاه های محافظ عضلات می‌تواند باعث نشت ادرار شود.

نتایج بررسی‌های متعدد روی افراد دارای اضافه وزنی که از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برند نشان داده است با کاهش وزن مشکل بی‌اختیاری نیز بهبود می‌یابد. متخصصان توصیه می‌کنند برای حفظ سلامت عمومی بدن از مصرف چربی زیاد که چاق کننده است و زمینه را برای مشکلات بعدی فراهم می‌کند جدا خودداری شود.

یبوست

یبوست

عادت‌ها و رفتارهای نامناسب بهداشتی تغذیه‌ای (مانند عدم مصرف آب کافی، بی‌تحرکی بدنی، مصرف برخی داروها) باعث بروز یبوست‌های مزمن می‌شود و این مسئله نیز احتمال ابتلا به نشت و بی‌اختیاری ادراری را افزایش می‌دهد.

در واقع عصب‌های کنترل کننده آنورکتال و اسفنکتر مثانه با هم در ارتباط هستند و اگر فشار وارده به مقعد در اثر یبوست‌های طولانی مدت زیاد شود، کنترل مثانه نیز سخت شده و زمینه برای نشت ادرار فراهم می‌شود.

هر نوع عادت غذایی نامناسب، بی‌تحرکی های ناشی از سندرم متابولیک و چاقی مفرط و دیابت می‌تواند زمینه را برای مثانه بیش فعال و بی‌اختیاری ادراری فراهم کند

 

رفتن زودهنگام به دستشویی به خاطر چند قطره ادرار

البته که نگه داشتن ادرار کار درستی نیست و باعث بروز عفونت ادراری می‌شود، اما برخی افراد نیز عادت دارند با کمترین احساس پر شدن مثانه با عجله خود را به دستشویی می‌رسانند، در حالیکه مثانه هنوز پر نشده است. در واقع برای دفع ادرار لازم است که مثانه تا 450 میلی لیتر پر از ادرار شود. این نیاز زودهنگام به دفع ادرار طبیعی نیست و باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

دویدن تند و زیاد

بدون شک ورزش و دویدن برای سلامتی بدن مفید است، اما اگر این ورزش‌ها سنگین باشد می‌تواند مشکل‌ساز شود. در واقع افرادی که دوی سنگین و شدید و ورزش ترامپولین انجام می دهند و به طور کلی خانم‌هایی که به صورت افراطی و سنگین ورزش می‌کنند، بیشتر در معرض نشت مکرر ادرار قرار می‌گیرند.

این خانم‌های ورزشکار گاهی مجبور می‌شوند که در جلسات ورزشی و مسابقات از تامپون استفاده کنند. بنابراین خانم‌هایی که خود را مستعد این مشکل می‌بینند، باید از دوی سنگین و طولانی مدت و ورزش‌هایی که نیاز به پرش‌های بلند و مکرر دارند بپرهیزند، چون این نوع فعالیت‌های بدنی باعث افزایش احتمال ابتلا به نشت و تکرر ادرار می‌شوند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.